Data publikacji:

Co oznaczają diody na routerze? Dlaczego mrugają?

Routery już od dawna są stałym elementem wyposażenia większości domów, mieszkań, biur i budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły czy uczelnie. Bez nich możemy zapomnieć o korzystaniu z sieci Wi-Fi, na której polega obecnie niezwykle dużo urządzeń, począwszy od telewizorów, a skończywszy na pralkach lub lodówkach. Zazwyczaj pozostają one niezauważone i przypominamy sobie o nich tylko wówczas, gdy mamy problemy z połączeniem. W szybkiej identyfikacji aktualnego stanu urządzenia pomagają mrugające diody zainstalowane w jego obudowie. Co jednak one oznaczają?
co oznaczają diody na routerze

Czemu służą diody na routerze?

Każda osoba dokonująca w ostatnich latach zakupu najlepszego routera powinna dobrze wiedzieć, że urządzenia te mogą różnić się od siebie w dość znaczący sposób, zarówno wielkością, ustawieniem i liczbą anten, jak i kształtem obudowy. Poza standardowymi modelami podłączonymi do linii telefonicznej lub światłowodu spotkamy się też z bezprzewodowym sprzętem mobilnym lub korzystającym wyłącznie z kart SIM telefonii komórkowej. Różnorodność ta widoczna jest też w przypadku diod umieszczonych w obudowie.
Warto więc podkreślić, że nie ma jednego wspólnego standardu dla routerów pod względem liczby diod oraz sposobów, w jaki komunikują się z użytkownikiem. W zależności od rodzajów routerów producent może stosować inne metody. Lampki mają zazwyczaj zielone światło, ale spotkamy się też z białym lub niebieskim kolorem. Czerwona barwa prawie zawsze oznacza błąd, podczas gdy intensywnie migająca dioda informuje o aktywnym przesyle informacji/danych lub innej aktywności sprzętu.

Rodzaje diod na routerze

Zwróćmy uwagę, że wszystkie lampki są zawsze dobrze opisane, co ułatwia ich rozpoznanie. Co więcej, mimo braku standardu większość producentów stosuje się do niepisanych zasad i zawsze umieszcza w urządzeniach kilka podstawowych typów diod. Światełka te wymieniamy poniżej, tłumacząc, co oznaczają.
Dioda Power – często opisujące ją słowo Power zastąpione jest ikonką z uniwersalnym symbolem mocy. Kiedy dioda jest aktywna, sygnalizuje to, że router jest włączony. W przypadku gdy mruga lub zachowuje się w nieprzewidywalny sposób, mamy zewnętrzny lub wewnętrzny problem z zasilaniem.
Dioda LAN – dioda pozostaje aktywna, gdy router jest podłączony do jakiegoś urządzenia za pośrednictwem kabla sieciowego Ethernet. Kiedy mruga, oznacza to, że pomiędzy routerem a sprzętem są przesyłane dane i nie ma żadnych problemów na tej linii komunikacji. W routerze może być zamontowanych kilka diod LAN (po jednej dla każdego posiadanego gniazda, sprzęt bezprzewodowy jest jej oczywiście pozbawiony).
Dioda Wi-Fi – dioda mruga, gdy mamy włączoną sieć Wi-Fi i przesyła ona informacje. W zależności od modelu, lampka może pozostawać także kompletnie statyczna. W bardziej zaawansowanych routerach znajdziemy nawet kilka diod Wi-Fi, po jednej dla każdej z obsługiwanych sieci, czasami w dwóch standardach – 2.4 GHz lub 5 GHz.
Dioda dostępu do internetu/ADSL/xDSL/FTHH – aktywna dioda wskazuje na to, że router nawiązał połączenie z dostawcą internetu. Migające światło wskazuje na przesył danych pomiędzy siecią a urządzeniem. W wielu modelach dioda przyjmuje kolor czerwony, kiedy połączenie zostało zerwane albo router nie może otrzymać dostępu do sieci operatora/źródła sygnału.
Dioda WPS – dioda informująca nas o aktywnym połączeniu WPS, pozwalającym w zasięgu sieci Wi-Fi na podłączenie do niej urządzeń bez wpisywania hasła.
Dioda telefoniczna – zwykłe światło potwierdza połączenie z telefonem, natomiast mrugające informuje nas o tym, że ktoś z jego pomocą wykonuje właśnie rozmowę.
Zdjęcie: Envato Elements