Współczesne auta wyposażone są w deski rozdzielcze zawierające szereg światełek i wyświetlaczy, mających na celu przekazanie kierowcom pewnych, nieraz bardzo istotnych informacji. Warto jest wiedzieć, co oznaczają poszczególne kontrolki i które z nich możemy zignorować, a które z całą pewnością nie pozwolą na kontynuowanie nam dalszej jazdy.
Podstawową funkcją kontrolek na desce rozdzielczej jest po prostu ułatwienie kierowcy właściwej obsługi auta oraz ostrzeganie przed ewentualnymi problemami. Producenci samochodów tworzą je z myślą o komforcie i bezpiecznym podróżowaniu.
Lampki kontrolne pomagają w zdefiniowaniu i zażegnaniu poważnych awarii, zanim awarie te przerodzą się kosztowny problem. Z tego wynika, że wskazana jest znajomość znaczenia poszczególnych kontrolek, choćby tych najważniejszych, w zdecydowany sposób wpływających na bezpieczeństwo podróżowania.
Zacznijmy od kolorów kontrolek na desce rozdzielczej. Z reguły są trzy: zielony, żółty i czerwony. Nieraz pojawia się też barwa niebieska kontrolki, ale jej znaczenie jest analogiczne do barwy zielonej.
Trzeba wiedzieć, że zielone lub niebieskie kontrolki mają zazwyczaj znaczenie informacyjne, czyli mówią kierowcy, jakie funkcje w aucie są aktualnie włączone. Dotyczą one przede wszystkim zewnętrznego oświetlenia pojazdu, zapalają się również w przypadku włączenia tempomatu czy systemu wspomagania parkowania.
Nieco inne znaczenie w przypadku kontrolek w samochodzie ma kolor żółty. Kontrolka w tym kolorze ma znaczenie informacyjno-ostrzegawcze, czyli mówi kierowcy, że coś działa niewłaściwie lub nie działa w ogóle. Może też oznaczać, że np. w samochodzie kończą się płyny eksploatacyjne albo wskazywać na zmiany zachodzące w aucie lub jego otoczeniu.
Jeżeli natomiast na kokpicie zapali się kontrolka w kolorze czerwonym, to znak, że powinniśmy natychmiast zatrzymać pojazd i postąpić zgodnie z instrukcją pojazdu. I choć nie zawsze kolor czerwony oznacza poważną awarię pojazdu, nie możemy go zignorować.
Zielona kontrolka na desce rozdzielczej pali się w przypadku:
Kolor żółty na kokpicie auta zapala się w przypadku:
Najczęściej występujące na kokpitach samochodów kontrolki w kolorze czerwonym to:
Reasumując, rolą kontrolek na pulpicie jest pomaganie kierowcy oraz zwiększanie bezpieczeństwa jazdy. W związku z tym dobrze jest wiedzieć, co one symbolizują i kiedy możemy z danym problemem zmierzyć się sami, a kiedy wizyta u specjalisty jest nieunikniona.