Data modyfikacji:

Czym pryskać maliny na wiosnę? 

Bez wątpienia maliny należą do najczęściej uprawianych krzewów owocowych w naszym kraju. Nic dziwnego, jej owoce posiadają przepyszny i aromatyczny smak, który nie jest do podrobienia. Jeśli chcesz zacząć uprawę malin, z naszego artykułu dowiesz się: jak sadzić maliny, jak pielęgnować te krzewy oraz czym pryskać maliny na wiosnę. Zapraszamy do lektury naszego najnowszego artykułu.
czym pryskać maliny na wiosnę

Malina – podstawowe informacje 

Maliny to krzewy należące do grupy jeżyn, które występują w wielu różnorodnych odmianach. Ze względu na łatwość ich uprawy, wyjątkowy smak owoców i właściwości zdrowotne, maliny uprawiane są w całej Europie, jak i w Azji. W Polsce znajdziemy je na wszystkich terenach: zarówno lasach, na zboczach czy zrębach. Jest to także roślina uprawna, a z jej wartości odżywczych korzystamy już co najmniej od średniowiecza.

Posadzenie jednego czy dwóch krzewów na naszym ogrodzie pozwoli nam się cieszyć wspaniałym smakiem malin przez kilka miesięcy. Ogromną zaletą tego krzewu jest to, iż jest rośliną wieloletnią, która odporna jest nawet na wysokie mrozy. Malina zwykle dorasta do wysokości 2–2,5 metra. Kwitnie zazwyczaj od maja do sierpnia, jednak jest to zależne od hodowanej odmiany.

Wyżej wspomniane owoce są bardzo smaczne i aromatyczne. Można je spożywać na surowo, jednak dużą popularnością cieszą się także przetwory z malin: soki, dżemy, słodycze. Jednak aby cieszyć się smacznym i zdrowymi owocami, należy odpowiednio zadbać o krzew. Dlatego z poniższego artykułu dowiesz się jak pielęgnować maliny, jak je przycinać, czym pryskać maliny na wiosnę i czym je odżywiać.

Jak uprawić maliny?

Większość odmian malin uwielbia stanowiska dobrze nasłonecznione. Jednak przy wyborze odpowiedniej odmiany warto każdorazowo sprawdzić, jaka wystawa jest odpowiednia, gdyż część mimo wszystko preferuje półcień. Istotne jest to, aby stanowisko było zaciszne oraz osłonięte od wiatru. Maliny warto więc sadzić w okolicach muru czy bram.

Prócz odpowiedniego nasłonecznienia, do prawidłowego wzrostu krzewów potrzebna jest także właściwa gleba. Maliny potrzebują lekkiej, przewiewnej i przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym pH, a więc posiadającym około 6,5 pH. Istotne jest także częste nawadnianie malin, gdyż potrzebują one sporo wilgoci. Warto więc glebę wokół krzewów przysłonić na przykład ściółką, która ograniczy parowanie wody.

Zobacz, jak przycinać róże na wiosnę

Jak sadzić maliny?

Ów krzew możemy sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią, jednak nie później niż do połowy listopada. Sadzonki wystarczy umieścić w dołach o głębokości około 20 centymetrów. Odległość między sadzonkami powinna wynosić około 0,5 metra, zaś między rzędami – około 2 metry. Co istotne, jeśli owoce malin chcemy wykorzystywać prywatnej, a więc w domowej kuchni, wystarczy posadzić 3–4 krzaczki, które bardzo szybko się rozrosną.

Jeśli planujemy posadzić krzewy w ziemi ubogiej w składniki, przed wsadzeniem młodych roślin zaleca się dodanie nawozu wieloskładnikowego lub kompostu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że maliny przyjmą się w ubogim podłożu i przyspieszymy ich wzrost.

Wartości odżywcze malin

Bez wątpienia wielu z nas miało okazję posmakować przepysznych owoców malin, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z niesamowitych wartości odżywczych i zdrowotnych, jakie posiadają. Jest to wręcz skarbnica witamin C i E. W malinach znaleźć można także witaminy z grupy B, a więc witaminy B1, B2 czy B6.

Badacze stwierdzili także, iż w malinach znajdują się żelazo, fosfor, wapń, magnez czy kwas foliowy. Jednak to nie wszystko! Maliny są także niezwykle cenne w błonnik czy pektynę. Ponadto owoce posiadają niewielkie ilości substancji śluzowatych, które wpływają na dobrą pracę układu pokarmowego. Co więcej, 100 g malin to zaledwie 33 kalorie! Są więc doskonałe jako produkt spożywczy w trakcie diety.

Czym pryskać maliny na wiosnę?  

Istotnym elementem dbania o krzewy malin jest zastosowanie preparatów w formie oprysków. Dzięki nim zagwarantujemy sobie dobrą kondycję rośliny, czego efektem będzie dorodne owocowanie, a więc maliny dobrej jakości.

Istotny jest okres, w którym wykonujemy opryski. Czym pryskać maliny na wiosnę i kiedy pryskać maliny na robaka? Powinniśmy je wykonywać w okresie nabrzmiewania pąków i powinny one trwać do końca kwitnienia.

Ponadto w przypadku malin letnich opryski warto zastosować również po zbiorach owoców, ze względu na to, iż owocują one na tak zwanych pędach dwuletnich. Dużą zaletą stosowania oprysków w tym czasie jest także to, iż działają one zapobiegawczo, a więc przed pojawieniem się szkodników i chorób. Najczęściej spotykamy chorobami, które atakują maliny, są: szara pleśń, rdza maliny czy zamieranie pędów malin. Nieobce są im także ataki mszyc czy mączniaka prawdziwego.

Krzewy malin są bardzo odpornymi roślinami, jednak je również mogą dotknąć różne problemy. Właśnie z tego powodu lepsze efekty przynosi profilaktyka, niż rozpoczęcie oprysków w momencie pojawienia się nieproszonych gości na krzewach lub chorób.

Warto zadbać o profesjonalny sprzęt do zabiegów, a więc o opryskiwacz ciśnieniowy. W precyzyjny sposób aplikuje on środki ochrony roślin, a dzięki prostej obsłudze, ułatwia nam prace ogrodnicze.

Czym pryskać maliny od robaka, jeśli już się pojawi? Możemy zastosować naturalne preparaty, które możemy zrobić w domu, lub zakupić w sklepie ogrodniczym. Jednym z domowych „przepisów”, na przykład na mszyce, jest stworzenie roztworu z octu i wody w proporcji 1:10 (czyli na przykład na 100 ml octu stosujemy 1 l wody). Do takiego połączenia można dodaj jeszcze kilka kropel płynu do naczyń. Jednak innym wyjściem są także chemiczne środki ochrony roślin. Polecamy między innymi takie preparaty jak Bros E! Mszyca czy Target Mospilan.

Zdjęcie: YouraPechkin / Envato Elements

Autor: Magdalena Pełka