Data publikacji:

Czym przykleić plakat do ściany?


Plakaty mogą być niezwykle interesującym elementem wystroju wnętrz, który nadaje pomieszczeniu unikalnego charakteru. Są one również świetnym pretekstem do rozmów z gośćmi oraz szybkim sposobem na podzielenie się z nimi naszymi zainteresowaniami oraz estetyczną wrażliwością. Często podczas zakupów odpowiadającej nam grafiki lub wzoru zadajemy sobie pytanie, czym przykleić plakat do ściany, tak by jej nie uszkodzić?
plakat
Dawniej plakaty kojarzyły się nam wyłącznie z pokojami nastolatków, którzy wieszali na ścianach podobizny swoich idoli oraz ulubionych zespołów muzycznych. Równie często pojawiały się one w mieszkaniach maniaków filmowych. Dzięki nim mogli wyrazić swój podziw dla ulubionych tytułów lub gatunków filmu. Obecnie plakaty znajdziemy w prawie każdym wnętrzu. Dzięki bogatej ofercie wzorów dostępnych w sklepach mogą być świetnym i bardzo uniwersalnym uzupełnieniem wystroju nawet najdroższych mieszkań czy domów, w wielu wypadkach stając się tańszą alternatywą dla obrazów oraz innych dzieł sztuki. Na wysokiej jakości plakat może pozwolić sobie każdy, zapoznaj się więc z naszym poradnikiem, który pomaga odpowiedzieć na pytanie, czym przykleić plakat do ściany. 

Mocowanie plakatu do ściany

Plakaty wieszamy na ścianach na dwa sposoby – inwazyjny i nieinwazyjny. W tym pierwszym naruszamy strukturę ściany, wykorzystując do tego najczęściej gwoździe, pinezki lub wkręty, do czego będziemy potrzebować oczywiście niezbędnych narzędzi, takich jak młotek lub wiertarka. Najczęściej w ten sposób montuje się plakaty w ramach lub antyramach.

W przypadku nieinwazyjnych metod plakat przymocowany jest w taki sposób, by po jego zdjęciu nie zostawić żadnych widocznych śladów. Rozwiązanie to jest niezwykle popularne, zwłaszcza wśród osób wynajmujących mieszkania lub niemających ochoty na łatanie dziur w ścianach, za każdym razem, gdy znudzi im się aktualny plakat. Najczęściej używa się tu różnego rodzaju taśm lub substancji klejących, które wbrew pozorom utrzymają bez problemu także plakaty oprawione w ramy. Z racji niewątpliwych zalet tej metody, w całości skupimy się na niej w poradniku.

Przygotowania przed przyklejeniem plakatu do ściany 

Przed przyklejeniem plakatu musisz oczywiście wybrać dla niego i wymierzyć odpowiednie miejsce, upewniając się następnie, czy będzie on pasować i dobrze prezentować się po zawieszeniu. Warto też w tej sytuacji użyć poziomicy i przy pomocy ołówka delikatnie zaznaczyć rogi plakatu, tak by zachować go w pionie. Koniecznie zwróć też uwagę na czystość ściany. Jeżeli jest ona zakurzona, zatłuszczona lub brudna, klej może nie przywierać w idealny sposób, przez co plakat będzie się dość szybko odrywał. W przypadku, gdy mamy do czynienia z bardzo nierówną ścianą strukturalną, warto rozważyć, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie użycie gwoździ. Do usunięcia zabrudzeń używamy wody z lekką domieszką mydła oraz wilgotnej ściereczki.

Przyklejamy plakat do ściany – najpopularniejsze metody

Dwustronna taśma klejąca 

Najprostszym sposobem na przyklejenie plakatu jest użycie dwustronnej taśmy klejącej. Do tego zadania teoretycznie nadaje się biurowa taśma za kilka złotych, ale warto poszukać specjalnych produktów montażowych przeznaczonych do wieszania obrazów, grafik i ozdób, które często dostępne są w formie przyciętych i łatwych w użyciu plastrów lub płatków. Charakteryzują się one nie tylko znacznie mocniejszym klejem, ale także lepszą odpornością na wilgotność i kurz. Na niektórych profesjonalnych taśmach zawiesisz nawet ciężkie ramy oraz półki.

Masa mocująca

Masa mocująca przypomina na pierwszy rzut modelinę. Jest to klejący plastyczny materiał sprzedawany w płatkach, który przymocowujemy bezpośrednio do ściany. Świetnie sprawdza się na nierównych powierzchniach, z którymi nie radzą sobie taśmy. Po oderwaniu masa nie powinna zostawiać żadnych widocznych, brudnych lub tłustych śladów.

Rzepy

Samoprzylepne rzepy to rozwiązanie dla osób lubiących często zmieniać wygląd pomieszczenia. Są one sprzedawane w formie plastrów z rzepami. Jeden przylepiamy bezpośrednio do plakatu lub ramy, a drugi do ściany. Dzięki patentowi szybko podmienisz obrazy lub plakaty, w zależności od aktualnego nastroju.

Klipsy


W sklepach znajdziemy też samoprzylepne klamerki. Podobnie jak w przypadku rzepów, patent ten pozwala na szybką zamianę plakatów. Musimy jednak pamiętać, że w ten sposób nie zawiesisz raczej oprawionych grafik.

Przyssawki

Zwykłe przyssawki same w sobie nie utrzymają plakatu, ale można wykorzystać je jako podstawę, do której przywiązujemy końcówki linki lub żyłki, na jakich zawisną klamerki lub klipsy przytrzymujące plakat. W ten sposób stworzysz przykuwającą wzrok ekspozycję. Korzystając z tego rozwiązania, możesz stworzyć też galerię rysunków dziecka lub ulubionych zdjęć.

Magnesy

Jeżeli masz pod ręką kilka magnesów, możesz wykorzystać je do przylepienia plakatu. W jak sposób? Najprościej przykleić do ściany cienkie płytki metalu, choć wystarczy także np. metalowy spinacz. Patent ten pozwala na szybką wymianę plakatów i nie zniszczy ściany. Większe i grubsze plakaty potrzebować będą jednak mocniejszych magnesów.
Autor: Michał Kułakowski