Data publikacji:

Jak dobrać deskę snowboardową?

Snowboard to coraz popularniejsza dziedzina sportu, która przyciąga ludzi w każdym wieku. Swoboda, radość i energia, którą daje zjeżdżanie na desce, nie ma bowiem niczego równego sobie. Aby jednak móc czerpać przyjemność z tego rodzaju aktywności, warto odpowiednio dobrać deskę, na której będziemy zjeżdżać. Pod uwagę należy wziąć szereg ważnych parametrów. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, jak dobrać deskę snowboardową. Wierzymy, że dzięki niemu bez trudu kupisz deskę, która spełni wszystkie twoje oczekiwania.
deska snowboardowa dla poczatkujacych

Czy warto kupić nową deskę, będąc początkującym?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze snowboardem. Jest ono poniekąd zasadne. Dobre deski kosztują dość sporo, poza tym, zaczynając, nie znamy jeszcze stylu jazdy, w którym czuć będziemy się najlepiej. A to właśnie od niego zależy szerokość czy rodzaj profilu deski, na który powinniśmy się zdecydować. Jednocześnie jednak, wypożyczając deskę, nie mamy możliwości dopasowania jej do swoich potrzeb, gabarytów czy stylu jazdy, zaś zakup używanej deski może oznaczać, że nie posłuży nam ona zbyt długo (często bowiem takie deski mają za sobą już wiele upadków). Dlatego też najlepiej wiedzieć, jak dobrać deskę snowboardową i dopasować do siebie nowy sprzęt. Tym bardziej, że ich wybór jest naprawdę spory. Podziwiać możesz go np. na stronie Ceneo.pl.

Długość deski snowboardowej - jak dobrać odpowiednią?

Dyskusję o tym, jak dobrać deskę snowboardową, należy zacząć od jej długości. Musi być ona dopasowana do użytkownika pod kątem trzech parametrów. Pierwszym z nich jest waga, drugim wzrost przyszłego ridera. Trzecim kryterium, na które warto zwrócić uwagę, jest styl jazdy, jaki zamierzamy uprawiać. Specjaliści zgodnie twierdzą, że w przypadku jazdy po śnieżnym puchu lepiej postawić na deskę dłuższą, jeśli zaś będziemy szusować po wytyczonych, ujeżdżonych trasach, deska powinna być krótsza.

Ogólna zasada mówi, że deska snowboardowa powinna sięgać nam do brody. Nie jest to jednak dość szczegółowa porada dotycząca rozmiaru deski snowboardowej. Dlatego też większość producentów przedstawia na swoich stronach oraz produktach tabele, które pozwolą nam na wybór deski o optymalnej dla nas długości. Przed dokonaniem zakupu dobrze więc zważyć się i zmierzyć.

Zastanawiasz się pewnie, co z szerokością deski? Odpowiedź jest prosta - większość osób nie potrzebuje dobierać deski pod względem jej szerokości. Dotyczy to jedynie osób, które posiadają naprawdę duży rozmiar obuwia. Wówczas konieczne może okazać się zakupienie modelu deski w wersji WIDE. Takie deski są nieco szersze od standardowych.

Rodzaj deski snowboardowej

Kolejnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, by dobór deski snowboardowej był udany, jest jej rodzaj. Wymienić możemy trzy podstawowe rodzaje desek. Każdy z nich przeznaczony jest do innego stylu jazdy oraz dopasowany do innych warunków. Wśród nich wymienić możemy deski typu

Freeride

To deski stworzone z myślą o osobach, które zamierzają jeździć nie przygotowanymi trasami, po puszystym śniegu.;

Freestyle

Ten rodzaj desek snowboardowych stworzony jest z myślą o osobach, które korzystać będą ze snow parków, zależy im na tym, by deska była zwrotna i pozwalała na łatwe wykonywanie manewrów i trików;

All Mountain

Jak sama nazwa wskazuje, jest to najbardziej uniwersalny rodzaj desek, który umożliwia zarówno poruszanie się po trasach, poza nimi, jak i wykonywanie trików - wystarczy odpowiednio dopasować wiązania.

Profil deski snowboardowej

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać deskę snowboardową, która będzie do ciebie dopasowana, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ważny jest nie tylko jej rodzaj, ale również profil. Na rynku znajdziemy bowiem deski o różnych profilach, które wpływają na ich prędkość, zwrotność czy odpowiadanie na nasze ruchy. Zasadniczo możemy wyróżnić cztery podstawowe profile desek, z których każdy wyróżnia się nieco innymi cechami. Oto one:
  • rocker - to deska przypominająca kształtem banana, która posiada uniesione końce. Przyspiesza start w przypadku osób początkujących oraz ułatwia wykonywanie ewolucji;
  • flat camber - to snowboard o prostej, płaskiej konstrukcji. Deska jest idealna do pokonywania przeszkód w snowparkach;
  • camber - to najstarszy rodzaj deski. Nose i tail (przód i tył deski) opierają się na śniegu, zaś środek uniesiony jest do góry. Ten rodzaj snowboardu to propozycja do szybkiej jazdy;
  • hybryda - czyli deska będąca połączeniem profilu camber i flat camber. W zależności od tego, jak wygląda, to połączenie może mieć różne zastosowania.

Twardość deski snowboardowej

Ostatnim parametrem, który warto wziąć pod uwagę, wybierając deskę snowboardową, jest jej twardość. Wpływa ona na czułość deski przy wykonywanych przez nas ruchach. Przez producentów określana jest w skali od 1 do 10, gdzie 10 oznacza deskę o najwyższej twardości. Jak dopasować ją do siebie? Doświadczeni riderzy polecają prostą, ale skuteczną metodę. Warto po prostu zastanowić się nad swoimi umiejętnościami i określić je również w dziesięciostopniowej skali. Ocena, którą sobie przyznamy, odpowiada twardości deski, którą powinniśmy wybrać. Prawda, że proste?

Wiesz już, jak wybrać deskę snowboardową, która będzie w pełni dopasowana do twoich potrzeb oraz stylu jazdy. Jak widzisz, konieczne jest zwrócenie uwagi na szereg parametrów. Na szczęście, jeśli zadbasz o to, możesz mieć pewność, że deska posłuży ci przez długi czas, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa
Autor: Kamila Łońska-Kępa