Witamina B12 to jeden z ważniejszych składników, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest niezbędna dla osób w każdym wieku, jej niedobór może powodować negatywne zmiany i zwiększać ryzyko wystąpienia groźnych chorób . Aby zadbać o prawidłowy poziom witaminy B12, należy zatroszczyć się o dobrze zbilansowaną dietę, a w przypadku stwierdzenie niedoborów przyjmować dostępne suplementy lub leki. Warto wiedzieć, która witamina B12 jest najlepsza, w jakich dawkach i postaciach najlepiej ją przyjmować.
Witaminy i minerały najlepiej dostarczać w formie naturalnej, stosując odpowiednio skomponowaną dietę. Witamina B12 występuję przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego na jej niedobory narażeni są głównie wegetarianie i weganie. Najbardziej wartościowe źródło kobalaminy stanowi mięso, tzn. wołowina, cielęcina, drób oraz podroby, np. wątróbka. Nieco mniejsze ilości występują w nabiale i przetworach mlecznych.
Występuje w serach, serkach, twarożkach, jogurtach, mleku i jajkach. Kolejnym źródłem witaminy B12 są ryby i skorupiaki, a także kiszone przetwory warzywne i drożdże. Na rynku dostępne są również pokarmy wzbogacone o kobalaminę, np. płatki śniadaniowe czy mleko migdałowe. Osoby, które nie spożywają wymienionych produktów, muszą regionalnie badać poziom substancji i w razie niedoborów, stosować odpowiednie suplementy.
Przeczytaj także: Witamina B complex. Jaka będzie najlepsza? Ranking
Witamina B12 to związek chemiczny, który ze względu na zawartość kobaltu, zwany jest również kobalaminą. Nie jest wytwarzana samodzielnie, powstaje w organizmie w wyniku działania bakterii. Magazynowana jest głównie w wątrobie i w szpiku kostnym, a następnie wraz z krwią rozprowadzana jest po całym organizmie. Człowiek, dla zapewnienia prawidłowo poziomu musi dostarczać ją z pożywieniem lub stosując suplementacje. Główne funkcje, jakie pełni witamina B12 to:
Zapotrzebowanie na tę witaminę jest zależne od wielu czynników, m.in. wieku, stanu zdrowia, płci, kondycji czy stylu życia. Niski poziom witaminy B12 może być spowodowany zaburzeniami wchłaniania niedokrwistością złośliwą czy zespołem nieprawidłowego wchłaniania pooperacyjnego. Na niedobór witaminy narażone są również osoby starsze, osoby z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, chorzy na niedokrwistość megaloblastyczną, pacjenci po przebytych operacjach układu pokarmowego oraz wegetarianie i weganie. Dawkowanie witaminy B12 przedstawia się następująco:
Większe ilości potrzebne są dla kobiet w ciąży, które powinny przyjmować ok. 2,6 mcg. Jest to bardzo ważne, ponieważ witamina B12 ma ogromny wpływ na rozwijający się płód. Niedobór witaminy B12 w ciąży zwiększa również ryzyko poronienia oraz wystąpienia wad wrodzonych u dzieci.
Objawy niedoboru B12 mogą być źle diagnozowane, często są mylone z niedoborem kwasy foliowego. Często niski poziom odkrywany jest dopiero po kilkunastu latach, ponieważ organizm potrafi magazynować witaminę B12, jej zapasy ustrojowe wystarczają na 3-6 lat. Aby sprawdzić, czy występuje prawidłowy poziom kobalaminy, należy regularnie wykonywać badania krwi. Do najczęstszych objawów należy:
Poważne objawy niedoboru witaminy B12 występują również u dzieci. U najmłodszych obserwuje się zaburzenia rozwojowe, podobne do tych występujących w autyzmie.
Zobacz także: Witamina E. Jaka będzie najlepsza?
Nie zawsze dostarczenie witaminy wraz z pożywaniem jest możliwe. Na niedobory narażenie są szczególnie weganie, wegetarianie oraz osoby starsze. W takim wypadku niezbędna jest suplementacja. Aby zwiększyć wchłanianie kobalaminy, warto przyjmować ją z kwasem foliowym, wapnem czy witaminą B6. Dobrym rozwiązaniem może być witamina B Complex, która zawiera wszystkie ważne składniki.
Na rynku występuje wiele różnych suplementów z witaminą B12. Różnią się formą, dawką oraz postacią. Wybierając odpowiedni preparat, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, takich jak:
Forma, w jakiej podana będzie witamina B12, nie ma dużego znaczenia. Najważniejsza jest dawka i postać, ale osoby, u których stwierdzono bardzo niski poziom substancji, powinny zdecydować się na domięśniowe zastrzyki z witaminą B12. Lekarz zaleca je w przypadku znacznego osłabienia organizmu, anemii czy innych mocno nasilonych objawów. Wadą tej formy podania jest bolesność oraz ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak zaburzenia naczyniowe, problemy z układem trawiennym czy wysypka. Zastrzyki są również drogie, dlatego nie wszyscy chorzy mogą sobie na nie pozwolić. Osoby, które nie muszą stosować formy domięśniowej, mogą wybrać suplement w kapsułkach, witaminę B12 w tabletkach czy kroplach.
Tego typu suplementy są tanie, opakowanie można kupić już za mniej niż 20 zł. Preparaty w postaci kropli cechuje szybszy czas absorpcji, są również łatwe do podania, dlatego zalecane są dzieciom i osobom starszym. Aby sprawdzić, który suplement warto kupić, można sprawdzić ranking - najlepsza witamina B12.
Zapewnienie odpowiedniego poziomu kobalaminy jest bardzo ważne dla zdrowia organizmu. Warto wiedzieć, na co witamina B12 pomaga, obserwować, czy w nie pojawiają się objawy, świadczące o jej niedoborze. Ważne jest również, aby wiedzieć, która witamina B12 jest najlepsza i taką wybrać.
Autorka: Dorota Koszutowska