Data modyfikacji:

Wybieramy dobry peeling do twarzy

Dobry peeling do twarzy to kosmetyk, który świetnie uzupełni codzienną pielęgnację twojej skóry. Chcesz wiedzieć, dlaczego warto go stosować i jakie efekty daje? Zapraszamy do poniższego poradnika! Podpowiemy w nim także, jaki peeling wybrać oraz jak wykonać naturalny domowy peeling.

dobry peeling do twarzy

Dobry peeling do twarzy – dlaczego warto go stosować?

Czy wiesz, że na twojej twarzy regularnie gromadzi się martwy naskórek? To nic innego, jak obumarłe komórki zewnętrznej warstwy naskórka, które raz na jakiś czas trzeba usunąć. Dlaczego? Ponieważ ich nadmiar zapycha pory, co w efekcie może prowadzić do trądziku czy zaskórników. Tutaj z pomocą przychodzi dobry peeling do twarzy. To właśnie on złuszcza ten martwy naskórek i skutecznie się go pozbywa.

Jakie efekty daje regularne stosowanie takiego peelingu? Przede wszystkim zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych i zaskórników. Co więcej, pobudza skórę do wytwarzania nowych komórek, reguluje pracę gruczołów łojowych, wygładza ją i doskonale przygotowuje do lepszego wchłaniania składników aktywnych zawartych w stosowanych kosmetykach, np. kremach. Warto wiedzieć, że peelingu do twarzy nie powinny stosować osoby z cerą alergiczną oraz naczynkową. Zrezygnować z niego powinni także ci, którzy borykają się z chorobami skóry i z łuszczycą.

Sprawdź, jak działa krwawy peeling

Jak często robić peeling twarzy? Kilka słów o stosowaniu takiego kosmetyku

Częstotliwość wykonywania peelingu do twarzy zależy od twojego typu cery. Skóra sucha, wrażliwa, normalna i mieszana powinna być złuszczana raz w tygodniu. Masz cerę trądzikową i tłustą? Peeling możesz wykonać do dwóch razy w tygodniu.

Pamiętaj, aby nie stosować peelingu bezpośrednio po opalaniu skóry – niezależnie, czy było to opalanie na słońcu czy w solarium. Używasz samoopalacza na twarz? Poczekaj z peelingiem przynajmniej dwie doby – w przeciwnym razie kosmetyk zmyje nałożony wcześniej produkt.

Peelingi do twarzy – jak wybrać najlepszy kosmetyk?

Aby wybrać peeling, który najlepiej odpowie na potrzeby twojej skóry, musisz przede wszystkim poznać rodzaje peelingów do twarzy.

Peeling mechaniczny

Jak wskazuje sama nazwa, taki peeling w sposób mechaniczny ściera martwy naskórek. Do wyboru masz peeling mechaniczny drobno- i gruboziarnisty. Ten pierwszy jest znacznie delikatniejszy – będzie więc idealny dla osób z cerą mieszaną i normalną. Drugi to z kolei jeden z najmocniejszych peelingów, który możesz wykonać w domowym zaciszu. Sprawdzi się wyłącznie dla cery tłustej. Peelingów mechanicznych nie polecamy osobom z cerą suchą i wrażliwą. 

Enzymatyczny peeling do twarzy

Łagodny peeling bez wyczuwalnych drobinek, który świetnie sprawdza się dla każdego typu cery, ale najbardziej zadowolone będą z niego skóry suche i wrażliwe – skuteczne złuszczanie bez podrażnień to efekt, jakiego możesz się spodziewać po takim kosmetyku.

To dobry peeling do twarzy w wypadku cery z dużymi, ropnymi zmianami trądzikowymi – peeling mechaniczny mógłby jedynie roznieść bakterie na inne partie skóry i tylko pogorszyć jej stan. Co działa złuszczająco w tego typu peelingu? Enzymy. Najczęściej te pochodzenia roślinnego. Jaki wybrać peeling enzymatyczny? Ranking zawiera kilka propozycji.

Peeling chemiczny

Przeprowadzany w gabinecie kosmetycznym. Peelingi chemiczne to najczęściej peelingi kwasowe. Ich stężenie oraz częstotliwość stosowania dobierana jest indywidualnie. Peelingi chemiczne doskonale rozprawiają się z poważnymi zmianami trądzikowymi. Ponadto doskonale radzą sobie z głębokimi przebarwieniami i bliznami. 

Peeling goomage

To stosunkowa nowość na rynku kosmetycznym. Tego typu kosmetyk to połączenie peelingu enzymatycznego oraz mechanicznego – podobny peeling ma w swoim składzie zarówno enzymy pochodzenia roślinnego, jak i złuszczające drobinki.

Jak działa? W sposób łagodny i delikatny ściera martwy naskórek – można to porównać z wymazywaniem ołówka gumką. Stąd też jego nazwa. Taki kosmetyk nadaje się do każdego typu cery. Należy jedynie zwrócić uwagę na skład – ten podpowie, jakiej skórze dedykowany jest konkretny produkt. 

Wybierając najlepszy peeling do twarzy, zwróć też uwagę na skład. Unikaj kosmetyków z SLS, SLES, PEG, parafiną, silikonami, sztucznymi barwnikami, alkoholem, parabenami, TEA oraz wazeliną.

Peeling do twarzy – ranking. Poznaj najlepsze peelingi do twarzy

Szukasz dobrego peelingu do twarzy? Zerknij do poniższego rankingu – znajdziesz w nim tylko najlepsze peelingi, które zyskały dziesiątki pozytywnych opinii.

Jak zrobić peeling do twarzy? Proste przepisy na domowy peeling na twarz

Mechaniczny peeling do twarzy możesz także zrobić samodzielnie. Jak? Poniżej kilka sprawdzonych przepisów. 

Peeling z kawy na twarz

Peeling kawowy nie tylko oczyszcza i złuszcza martwy naskórek, ale także ujędrnia skórę, opóźnia procesy jej starzenia, ujednolica koloryt oraz nawilża. Jak go wykonać? Będziesz potrzebować do tego dwóch łyżek fusów z zaparzonej kawy, jedną łyżkę oleju arganowego oraz pół łyżki miodu. Włóż wszystkie składniki do słoika, a następnie dokładnie je zmieszaj.

Po uzyskaniu jednolitej konsystencji nałóż peeling na twarz i pozostaw przez dwie minuty. Następnie masuj nim skórę przez kolejne dwie minuty. Na koniec spłucz peeling i nałóż swój ulubiony krem lub serum. Wiesz, że taki peeling możesz stosować nie tylko na twarz, ale także na usta, pupę oraz uda?

Naturalny peeling do twarzy z pomarańczy

Sok ze świeżo wyciśniętej pomarańczy to bomba witaminowa dla twojej cery. Przede wszystkim taki peeling opóźnia procesy starzenia się skóry. Co więcej, zmniejsza widoczność porów, wyrównuje koloryt, wysusza zmiany trądzikowe i zapobiega ich powstawaniu oraz delikatnie ściąga.

Do wykonania domowego peelingu z pomarańczy będziesz potrzebować mąki kukurydzianej oraz soku z jednej pomarańczy. Sok wyciśnij do miseczki. Pozbądź się pestek. Teraz po trochu dodawaj mąki – ma powstać dość gęsta papka, którą będzie można swobodnie nałożyć na skórę. 

Po wykonaniu peelingu nałóż go na twarz i odczekaj 15 minut. Po tym czasie wykonaj peelingiem delikatny masaż skóry, a następnie umyj ją pod letnią wodą. 

Peeling do twarzy trądzikowej z zieloną herbatą 

Taki peeling zadziała antybakteryjnie oraz łagodzi podrażnienia. Do jego wykonania będziecie potrzebować: pół szklanki zaparzonej i ostudzonej zielonej herbaty, awokado oraz naturalny olejek z drzewa herbacianego

Przechodzimy do wykonania peelingu. Awokado obierz, wyjmij pestkę i wydrąż miąższ ze środka. Teraz ugnieć go widelcem tak, aby powstała miękka papka. Następnie dwie łyżki herbaty zmieszaj z jedną łyżką papki z awokado. W razie potrzeby modyfikuj mieszankę – jeśli jest za gęsta, dolej herbaty, a jeśli za rzadka, dodaj więcej awokado. Na koniec wlej kilka kropli olejku (maksymalnie trzy). Nałóż peeling na twarz, pozostaw przez 20 minut, a następnie zmyj.

Autorka: Klaudia Borycka