Data modyfikacji:

Donice z włókna szklanego: jak zrobić?

Donice ogrodowe z włókna szklanego cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to głównie z tego, że włókna szklane są wyjątkowo wytrzymałe, odporne na czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV. Donice z włókna szklanego można kupić gotowe w sklepie lub wykonać je samodzielnie w domu. Dowiedz się, jak wykonać donice na taras z włókna szklanego.
donice z włókna szklanego

Dlaczego warto zrobić donice z włókna szklanego?

Donice z włókna szklanego zazwyczaj cechuje minimalizm i ponadprzeciętna estetyka. Włókno szklane przeważnie jest białe, jednak bez trudu można je malować na najróżniejsze kolory tak, by dopasować je idealnie do okolicy, w której ma znajdować się donica. Materiał jest wyjątkowo lekki w porównaniu do betonu, dlatego nawet duże donice z włókna szklanego można bez trudu przesuwać i przenosić w różne miejsca. Sprawia to, że wnętrza lub ogrody, w których zastosujemy ten rodzaj donic, można łatwo przemienić – nie trzeba przywiązywać się na stałe do jednej aranżacji.

Czy donice na taras z włókna szklanego będą dobrym wyborem?

Donice ogrodowe z włókna szklanego cechuje ponadprzeciętna wytrzymałość w odniesieniu do zmiennych temperatur, promieniowania UV, wiatru, opadów czy uszkodzeń mechanicznych. Włókno szklane jest używane do zbrojenia mostów, konstrukcji budowlanych i dróg, zatem doskonale poradzi sobie również w ogrodzie czy na tarasie. Doniczki wykonane z omawianego materiału będą cieszyły oko przez lata swoim niezmiennym wyglądem. Jeśli malujemy donicę, należy zwrócić uwagę na dobrej jakości farby, które nie ulegną zniszczeniu pod wpływem warunków zewnętrznych.

Zalety donic z włókna szklanego

Zaletą donic z włókna szklanego jest to, że nie wymagają konserwacji i renowacji nawet w sytuacji, w której decydujemy się na wykorzystanie ich na zewnątrz. Jeśli zostaną zabrudzone, wystarczy przetrzeć je ściereczką zwilżoną wodą wraz z detergentem. Wśród innych zalet doniczek z włókna szklanego można wymienić to, że:
  • można formować je w dowolny sposób i stworzyć nawet bardzo duże donice z włókna szklanego,
  • są całkowicie odporne na korozję w przeciwieństwie przykładowo do stali,
  • nie ulegają odkształceniom, a na powierzchni nie tworzą się rysy ani odpryśnięcia materiału,
  • są wodoodporne, mrozoodporne, dobrze znoszą zmienne temperatury i promieniowanie UV,
  • można pomalować je na dowolny kolor z wykończeniem w macie lub połysku.

Jak zrobić donice z włókna szklanego?

Co należy przygotować do wykonania donic z włókna szklanego? Potrzebne będą:
  • duże, twarde panele styropianu bez odprysków,
  • pianka klejąca do styropianu,
  • siatka z włókna szklanego oraz narożniki z siatką,
  • klej do zatapiania siatki, grunt pod tynk oraz tynk silikonowy,
  • szpachelki – duża i mała, nożyk tapicerski, opcjonalnie wiertarka.
Żeby wykonać duże donice z włókna szklanego, trzeba przygotować panele styropianu podłogowego o odpowiednich, równych wymiarach – cztery ściany boczne oraz podstawę. Dociąć je można nawet nożykiem tapicerskim. Na taras czy do ogrodu odpowiednia będzie grubość paneli 5 cm. Na stole roboczym ustawiamy podstawę przyszłej donicy. Krawędź każdej z płyt smarujemy klejem do styropianu i kleimy do podstawy. Po zaschnięciu usuwamy nadmiar kleju, który wyciekł spomiędzy połączeń.
Kiedy szkielet donicy jest już gotowy, należy przygotować i dociąć narożniki z siatką, z których pomocą zabezpieczymy wszystkie krawędzie donicy. Górną część styropianu pokrywamy klejem do zatapiania siatki i przykładamy narożniki. Powierzchnię siatki należy pokryć gruntem również z wierzchu, tak by była niewidoczna. Kiedy powtórzymy czynność w odniesieniu do każdej z krawędzi, konieczna jest obróbka bocznych ścian donicy.
Do tego celu przygotowujemy siatkę z włókna szklanego, którą należy dociąć tak, by jej powierzchnia była równa powierzchni ścian doniczki. Teraz styropian należy pokryć klejem do zatapiania siatki, przyłożyć siatkę i zagruntować. Czynność powtarzamy w odniesieniu do każdej ze ścian. Kiedy całość wyschnie, w podstawie doniczki można wywiercić otwory, przez które będzie mogła spływać woda. Nie jest to jednak krok obowiązkowy. Jeśli decydujemy się na wykonanie otworów, ich krawędzie wewnętrzne warto zabezpieczyć silikonem. Kiedy jeszcze silikon nie jest zaschnięty, należy przeciągnąć przez otwory dowolny podłużny przedmiot, który pozwoli zachować otwór, a nie usunie z jego krawędzi silikonu.
Teraz doniczkę z każdej strony należy pokryć gruntem pod tynk sylikonowy, uważając na uprzednio wykonane otwory. Nadmiar gruntu każdorazowo ściągamy z pomocą szpachelki, tak by powierzchnia donicy była równa. Po przeschnięciu nakładamy tynk silikonowy w dowolnym kolorze, ściągamy nadmiar, a dzień później wykańczamy donicę drobnoziarnistym papierem ściernym. Doniczki od wewnątrz można pokryć dodatkowo masą przeciwwilgociową do wykonywania izolacji.

Gotowe donice z włókna szklanego

Doniczki są odporne na działanie wszystkich negatywnych czynników środowiskowych, z którymi mogą mieć styczność na balkonie lub tarasie. Ich ogromną zaletą jest to, że w zimie w odpowiedni sposób ogrzewają rośliny, natomiast w lecie nie doprowadzają do ich przegrzania. Związane jest to ze świetnymi parametrami termoizolacyjnymi styropianu.

Trzeba pamiętać jedynie o tym, by odpowiednio dociążyć doniczki, np. ziemią czy roślinami. Nie należy pozostawiać ich na zewnątrz pustych, ponieważ są lekkie. Dużą zaletą samodzielnego wykonywania donic z włókna szklanego jest to, że można stworzyć dowolny rozmiar donicy, nawet taki, który w sklepach dostępny jest wyłącznie na zamówienie. Doniczki są bardzo proste w wykonaniu, a jednocześnie wytrzymałe.
Zdjęcie: klenova/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!