Klasyczne książki nadal cieszą się sporą popularnością w wielu kręgach. Mimo to wraz z rozwojem technologii, coraz więcej osób decyduje się na zrezygnowanie z fizycznych egzemplarzy na rzecz cyfrowych. Jeżeli chcecie dopiero rozpocząć swoją przygodę z ebookami, to koniecznie sprawdźcie, jakie formaty plików współpracują z konkretnymi czytnikami. W tekście znajdziecie też odpowiedź na pytanie, czym różni się epub od mobi.
Zarówno epub, jak i mobi to specjalne formaty plików cyfrowych, jakie są wykorzystywane do zapisywania elektronicznych wydań książek, czyli ebooków. Na rynku funkcjonuje jeszcze format PDF, lecz producenci coraz częściej z niego rezygnują, ponieważ ma wiele ograniczeń, z którymi uporano się podczas prac nad mobi i epub.
Jeżeli chodzi o zastosowanie, to formaty epub i mobi różnią się jedynie drobnymi szczegółami, które bardziej można określić mianem „kosmetycznych”. Oba zostały stworzone z myślą o czytnikach ebooków, tyle że jeden z nich przypisany jest do sprzętu konkretnego producenta. Od tego, jaki czytnik ebooków wybierzesz, zależy więc rodzaj obsługiwanego formatu.
Zarówno epub, jak i mobi dostosują rozmiar fontu do wielkości ekranu i preferencji czytelnika. Można również robić w nich notatki, a także tworzyć własne zakładki, co jest bardzo przydatne podczas nauki na studiach czy w szkole.
Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, to trudno stwierdzić, który format jest lepszy, ponieważ ich zastosowanie bywa identyczne i żaden nie oferuje jakichś specjalnych dodatkowych korzyści. Przewagi któregoś z formatów doszukiwałbym się bardziej w innym miejscu.
Mobi zostało stworzone przez firmę Amazon i działa jedynie na czytnikach ebooków z serii Kindle. W pewnym sensie można uznać to za minus, ponieważ jeśli kupicie książkę w takim formacie, to nie możecie uruchomić jej na żadnym innym urządzeniu. Co prawda w sieci znajdziecie programy, które przekonwertują wam mobi do epub, lecz zazwyczaj takie rozwiązanie jest nielegalne. A poza tym podczas konwersji mogą pojawić się niechciane błędy.
Większość ebooków posiada zabezpieczenia DRM, mające na celu ochronę praw autorskich twórców. Obejście tego systemu wiązałoby się ze złamaniem zasad prawnych dotyczących produktu. Niekiedy można jednak natrafić na cyfrowe książki oznaczone DRM-free, co oznacza, że można z nimi robić co się chce, ponieważ takie wydania nie posiadają żadnej licencji.
Przewagą formatu epub jest to, że korzysta z niego większość czytników dostępnych na rynku – oczywiście z wyłączenie produktów Kindle. Dzięki temu nie będziecie musieli tworzyć na nowo swojej biblioteki cyfrowych książek, jeśli w przyszłości postanowicie kupić produkt innej firmy. Z formatu epub można również bezproblemowo korzystać na smartfonach oraz komputerach. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, jak np. Adobe Digital Edition (PC), Aldiko (Android) czy iBooks (iOS).
Touch Lux 5 to bardzo dobry czytnik dla osób, którym zazwyczaj męczą się oczy podczas użytkowania sprzętów z niewielkimi ekranami. W tym przypadku producent zastosował specjalny ekran E-Ink Carta o rozdzielczości 1024 × 758, dzięki czemu obraz jest przez cały czas wyraźny i czytelny. Do tego można dostosowywać rozmiar fontu do własnych potrzeb, a także bezpiecznie korzystać ze sprzętu w nocy – delikatne oświetlenie SMARTLight nie męczy wzroku.
Czytacie dużo cyfrowych książek i potrzebujecie urządzenia, na którym będziecie mogli przechowywać całą swoją kolekcję? InkBOOK Prime HD da wam taką możliwość – czytnik nie tylko posiada wbudowane 8 GB pamięci, to na dodatek daje możliwość umieszczenia dodatkowej karty microSD.
Dopiero zaczynacie swoją przygodę z ebookami i nie chcielibyście wydawać od razu fortuny na czytnik? W takim razie powinna was zainteresować oferta firmy Kruger&Matz. Model Library 3 Carta jest stosunkowo tani, a mimo to oferuje całkiem niezłe parametry. Rozdzielczość 800 × 600 może nie robi wielkiego wrażenia, ale przy sześciocalowym ekranie jest w zupełności wystarczająca do komfortowego czytania książek w formacie epub.
Firma Kobo, pracując nad czytnikiem Forma, porzuciła standardowy wygląd tego typu urządzeń na rzecz kompletnie innego designu. Dzięki poszerzeniu ekranu i przeniesieniu panelu kontrolnego na bok, książki można czytać zarówno w pionie, jak i poziomie, w zależności od tego, jak będzie wam wygodniej. Na plus działa również wysoka rozdzielczość 1440 × 1080.
Ta wersja Kindle’a została wyposażona w 8 GB pamięci, dzięki której na jednym urządzeniu będziecie w stanie przechowywać wszystkie swoje cyfrowe książki. Sprzęt daje dostęp do wielu ciekawych funkcji, jak np. podawanie definicji skomplikowanych słów, tłumaczy teksty na inne języki oraz umożliwia zrobienie notatek.
Model Paperwhite 4 przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które bardzo często podróżują i zabierają ze sobą czytnik ebooków. Przy tym urządzeniu nie musicie obawiać się nawet deszczu, ponieważ Amazon zastosował standard IPX9. Oznacza to, że sprzęt może przebywać pod wodą nawet do 60 minut na głębokości 2 metrów!
Jeden z droższych modeli Kindle’a, ale za to zdecydowanie najlepszych dla osób, które dużo czasu spędzają na czytaniu. Urządzenie nie tylko gwarantuje wysokiej jakości ekran (rozdzielczość 1680 × 1264!), który nawet po kilkugodzinnym użytkowaniu nie wpływa na zmęczenie oczu. Ponadto nietypowa konstrukcja Oasis 3 sprawia, że trzyma się go o wiele wygodniej od innych sprzętów tego producenta.