Data modyfikacji:

Na czym polega flokowanie auta?

Flokowanie to jedna z bardziej popularnych metod designowych. Swoją pozycję zawdzięcza stosunkowo niskiej cenie wykonania, niebanalnemu wyglądowi i przede wszystkim praktyczności. Czym jest flokowanie i dlaczego jest takie popularne, szczególnie w samochodach?
flokowanie

Flokowanie – co to jest

Flokowanie powierzchni to nic innego jak pokrywanie jej warstwą przypominającą małe włoski. Flokowaniu poddać można meble, zabawki, przedmioty użytku codziennego, jednak największą popularnością cieszy się flokowanie karoserii pojazdów. Jest to zatem nic innego jak tuning wizualny powierzchni.

Flokowanie wykonuje się przy pomocy specjalnego pistoletu natryskowego na klej, wałka lub metodą sitodruku. Po nałożeniu klejącej warstwy nakłada się strzyżę tekstylną, używając do tego specjalnego elektronarzędzia do flokowania. Wywołane pole elektryczne skutecznie utwierdza warstwę floku na powierzchni. W ten sposób uzyskuje się zamierzony efekt.

Dlaczego flokowanie jest takie popularne w pojazdach? Przede wszystkim cena. Jest to zabieg, który nie popsuje wizualnych aspektów samochodu, a na pewno pomoże zabezpieczyć powierzchnię przed chociażby oddziaływaniem promieni słonecznych i odbija światło, które może rozpraszać kierowcę. Jak na swoje funkcje, cena jest zachęcająca do inwestycji.

Flokowanie auta

Flokowaniu najczęściej poddaje się deskę rozdzielczą samochodu. Pokrycie jej warstwą floku zadba o jej kondycję, ale przede wszystkim zwiększy komfort jazdy kierowcy. Użyta w zabiegu strzyża skutecznie odbija światło, przez co karoseria nie odbija się w szybie, co wpływa korzystnie na widoczność. Dodatkowo flokowanie odświeża wygląd powierzchni, przez co skutecznie pomoże zakryć trwałe zabrudzenia czy ubytki, a nawet wyblakłe elementy.

Kolejnym atutem flokowania jest wyciszenie pojazdu oraz wpływ na utrzymanie porządku. Dodatkowa warstwa skutecznie odizolowuje wnętrze kabiny, przez co akustyka jest znacznie lepsza. Co do zachowania czystości, flokowana powierzchnia nie zbiera kurzu, a do samego jej czyszczenia często wystarczy zwykły odkurzacz samochodowy, zmiotka czy zwilżona szmatka.

Flokowanie – samodzielnie czy u specjalisty?

Sam proces flokowania nie jest trudny, jednak pokrycie karoserii warstwą floku zabezpiecza ją na okres kilku lat. W zaciszu domowym na własny użytek okazuje się to być niepraktyczne, gdyż sprzęt niezbędny do zabiegu generuje niemałe koszty, co w przypadku jednostkowej operacji jest nieopłacalne. Pistolet do flokowania kosztuje się w przedziale 2000-3000 złotych. Do tego zadbać trzeba o odpowiednią ilość strzyży tekstylnej.

Zdecydowanie korzystniej zabieg ten wykonać u specjalisty. Po pierwsze, gwarancja wykonania. Fachowiec, który zna się na rzeczy, na pewno zadanie wykona z większą precyzją i w krótszym czasie. Druga sprawa to cena. Średniej wielkości pojedyncze elementy kosztują około 50-60 zł za pokrycie warstwą floku. W przypadku karoserii samochodowej koszty mogą wahać się w okolicach 250 zł za całość.

Czy to dużo? Patrząc na korzyści płynące ze flokowania, cena jest bardzo niska. Ponadto sam orientacyjny cennik w dość prosty sposób pokazuje, że samodzielne flokowanie i zakup sprzętu są po prostu nieopłacalne i warto w tej kwestii udać się do specjalisty.

Flokowana powierzchnia nie tylko odświeży wnętrze twojego pojazdu, ale i zadba o twój komfort w czasie jazdy. Do wykonania zabiegu flokowania auta powinna również zachęcać cena, która jest bardzo niska, patrząc na korzyści płynące z uzyskanego efektu.

Autor: Przemysław Mańka