Data publikacji:

Jaki wybrać fotel biurowy dla wysokich?

 Ergonomiczna i komfortowa pozycja siedząca do pracy czy nauki jest bardzo ważna. Sprzyja skupieniu, pomaga także uniknąć czy zniwelować ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych. Osoby o dużym wzroście mogą mieć jednak problem ze znalezieniem odpowiednich mebli biurowych. Jak wybrać optymalny fotel biurowy dla wysokich, który będzie pozwalał na dopasowanie do użytkownika? Czym powinno się wyróżniać krzesło biurowe dla wysokiej osoby, jakie fotele biurowe dla wysokich osób będą najlepsze?
krzesło dla wysokich

Jaki fotel biurowy dla wysokich wybrać?

Wysokie osoby, czyli o wzroście zwykle powyżej 180-185 centymetrów miewają problemy z doborem odpowiednich mebli, akcesoriów, ubrań. Dobry fotel biurowy dla wysokich nie musi być meblem wykonanym na zamówienie, ale powinien spełniać kilka podstawowych warunków, by sprawdzał się w codziennym użytkowaniu. To przede wszystkim:
 • płynna regulacja wysokości siedziska - odległości od podłogi, dzięki której kąt ugięcia nóg w kolanach może zapewniać optymalną wygodę w pracy,
 • podłokietniki z możliwością regulacji, dające solidne podparcie dla przedramion przy pracy (opcjonalnie - nie w każdym miejscu pracy podłokietniki się sprawdzają),
 • dość głębokie siedzisko, dobrze podtrzymujące uda; głębokość siedziska, a czasem również jego kąt nachylenia mogą być częściowo regulowane dla najlepszego dopasowania;
 • odpowiednia wytrzymałość, dostosowana do wagi użytkownika - szczególnie ważna dla postawnych osób, klasyczne krzesła mają zwykle wytrzymałość do 100-120 kilogramów,
 • wysokie oparcie z regulacją odchylenia, albo też z regulacją wysokości; optymalnie dostosowywane również w strefie lędźwiowej, sprzyjające właściwej pozycji i podparciu kręgosłupa w górnej części;
 • jeżeli fotel ma posiadać zagłówek, co pomaga w optymalnym podparciu kręgosłupa w odcinku szyjnym, również zagłówek powinien pozwalać na regulację wysokości, a także kąta nachylenia.
Z pewnością nie będzie to najtańszy model, bowiem fotele biurowe dla wysokich osób powinny pozwalać na regulację, dopasowanie do anatomii ciała użytkownika poszczególnych części mebla. Nie da się ukryć, że wysokie osoby mają zwykle dłuższe kończyny, tułów i często ciężko jest wpasować się im w normy dla osób o przeciętnym wzroście. Warto sprawdzić i porównać możliwości kilku modeli, przeczytać opinie użytkowników, zapoznać się z informacjami od producenta.

Przeczytaj także: Wybieramy wygodne fotele ergonomiczne. Ranking

Na co zwrócić uwagę przy wyborze krzeseł biurowych dla wysokich?

Obok szczególnych cech, jakie powinno posiadać krzesło biurowe dla wysokiej osoby, warto, aby również spełniało podstawowe warunki sprzyjające bezpieczeństwu i komfortowi użytkowania. Co można do nich zaliczyć? To głównie:
 • odpowiednie materiały o wysokiej wytrzymałości i użyteczności,
 • certyfikaty, zgodność z normami bezpieczeństwa sprzętu biurowego,
 • elementy z wygodną regulacją, możliwością zablokowania wybranych ustawień,
 • optymalna twardość siedziska i oparcia,
 • profilowane lub regulowane oparcie,
 • tkanina, wypełnienie lub inne rozwiązanie zapewniające dobry przepływ powietrza w trakcie siedzenia,
 • nogi lub stelaż z kółkami dostosowane do wygodnego przesuwania - w miarę potrzeb,
 • stylistyka wpisująca się w wystrój wnętrza, odpowiadająca biurku czy stołowi do pracy.
Nie bez znaczenia przy wyborze fotela dla wysokich osób będzie także jego dopasowanie konstrukcją, wysokością do biurka, przy którym będzie się pracować. Bez wątpienia biurko czy stół też najlepiej, aby miały regulację lub odpowiednią wysokość i konstrukcję, gdyż bardzo często najprostsze, klasyczne rozwiązania okazują się za niskie czy z innych powodów niewystarczające.

Sprawdzone modele foteli biurowych idealnych dla osób o dużym wzroście

Niektórzy producenci ergonomicznych mebli biurowych stworzyli modele dedykowane osobom wysokim. Oprócz tego wiele z dostępnych na rynku mebli biurowych ma na tyle uniwersalną, możliwą do regulacji konstrukcję, że sprawdzi się jako fotel biurowy dla wysokich. Wśród sprawdzonych, chętnie wybieranych przez użytkowników modeli często polecane przez użytkowników są:
 • dedykowane ergonomiczne krzesło biurowe dla wysokich Quadri z regulowanym zagłówkiem i odcinkiem lędźwiowym, jakość potwierdzona licznymi certyfikatami:
 • ergonomiczny fotel biurowy dla wysokiej osoby Fornelli z pełną regulacją kluczowych elementów, trwałe i niezawodne, zapewniające wysoki komfort:
 • atrakcyjny cenowo fotel Plus R Grospol, z częściową regulacją - podłokietniki, podpora lędźwiowa; bez zagłówka:
 • fotel Spectrum HB Net - optymalny stosunek jakości do ceny, regulowany zagłówek, regulacja podłokietników, wysokości, wychylenia oparcia, możliwość bujania:
 • fotel Ergohuman Plus BT - kompletny model z możliwością wszechstronnej regulacji, zapewniający komfort pracy w różnych warunkach

O czym warto pamiętać przy zakupie krzeseł biurowych - akcesoria

 Dobry fotel biurowy dla wysokiej osoby to jednak nie wszystko, aby w sposób kompletny wyposażyć stanowisko pracy. Warto zadbać o różnorodne detale, które pomogą w codziennych obowiązkach. Wiele zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz specyfiki jej miejsca, jednak zwykle organizery na dokumenty, przybory piśmiennicze, podkładki na biurko czy maty ochronne pod fotel, chroniące podłogę stanowią przydatne elementy wyposażenia biura.


Dzięki właściwemu wyborowi krzesła czy fotela biurowego dla wysokich można zagwarantować takim osobom optymalne warunki pracy sprzyjające produktywności. To jeden z elementów wyposażenia, na którym nie powinno się oszczędzać.
Autor: Aleks Fachman