Data modyfikacji:

Jaki fotelik dla noworodka wybrać?

Przyjście nowego członka rodziny wiąże się z odpowiednim przygotowaniem również pod względem wyposażenia samochodu. Fotelik dla noworodka musi być wygodny i przede wszystkim bezpieczny. Zobacz, na co należy zwracać uwagę podczas zakupu!

fotelik dla noworodka

Fotelik dla noworodka a polskie prawo

Podczas kompletowania wyprawki dla noworodka trzeba zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Bezpieczeństwo jest jednym z istotnych czynników, który jest brany pod uwagę podczas odpowiedzi na pytanie, jaki fotelik samochodowy kupić.

Foteliki w przepisach Prawa o Ruchu Drogowym są obowiązkowym elementem wyposażenia. Należy je stosować bezwzględnie. Niezależnie od tego, czy planujesz krótki przejazd ze szpitala, czy wybierasz się na wycieczkę za miasto, fotelik musi być umieszczony w samochodzie tyłem do kierunku jazdy.

Należy pamiętać o tym, że prawo zabrania przewożenia dzieci na przednim siedzeniu. Dobrym pomysłem jest umieszczenie fotelika dla noworodka czy niemowlaka na środku tylnego siedzenia. W ten sposób mamy pewność, że dobrze zabezpieczyliśmy dziecko.

Fotelik dla niemowlaka: ranking

Jaki fotelik dla niemowlaka będzie dobrym wyborem? Zobacz nasze propozycje z rankingu fotelików samochodowych 0-13. Znajdziesz w nim modele cieszące się największą popularnością wśród rodziców.

Co warto wiedzieć przed zakupem fotelika dla noworodka?

Decyzja o zakupie fotelika dla noworodka powinna zapaść jeszcze przed narodzinami dziecka. Warto być przygotowanym z odpowiednim wyprzedzeniem. Najprawdopodobniej dziecko ze szpitala będziesz przewozić do domu samochodem. Posiadanie fotelika pozwoli ci na zajęcie się innymi sprawami związanymi z narodzinami.

Kupowanie fotelika na ostatnią chwilę wiąże się z niepotrzebnym stresem. Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, dlatego należy poświęcić trochę czasu na wybór najlepszego modelu!

Od czego zacząć poszukiwania fotelika dla niemowlaka? Przede wszystkim wybieramy zakres wagowy. Dla niemowlaków odpowiednie są foteliki w zakresie 0-13 kg, 0-18 kg, 0-25 kg oraz 0-36 kg.

Mogłoby się wydawać, że wybór najbardziej uniwersalnego fotelika o szerokim zakresie będzie najlepszym wyborem. Niestety, ale w praktyce okazuje się, że dziecko nie jest dobrze dopasowane, mimo zastosowania specjalnej wkładki niemowlęcej. Najlepszym wyborem są jednak te najmniejsze foteliki, które zapewniają maluchowi najlepszy komfort, poprzez idealne dopasowanie.

Zobacz także ranking fotelików 0-18

Drugim istotnym elementem podczas wyboru fotelika dla niemowlaka jest sposób jego mocowania. Bardzo popularne są foteliki montowane w oparciu o pasy bezpieczeństwa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie on przytwierdzony w sposób nieprawidłowy. To może wpływać na bezpieczeństwo malucha i stabilność fotelika podczas jazdy.

Zdecydowanie lepiej wypadają foteliki z mocowaniem ISOFix. Montaż polega na zastosowaniu specjalnej podstawki, w którą wpinany jest fotelik niemowlęcy. Zdecydowana większość samochodów wyprodukowanych po 2006 roku wspiera to rozwiązanie. Do jego zalet należy zaliczyć również możliwość łatwego wpięcia i wypięcia. Foteliki dla niemowlaków służą również jako nosidełka, dlatego są wyjmowane zdecydowanie częściej niż modele dedykowane dla starszych maluchów.

W fotelikach dla noworodków należy zwrócić uwagę na zastosowane pasy bezpieczeństwa. Za absolutną podstawę uważa się pasy trzypunktowe, które dobrze zabezpieczają malucha. Producenci stosują również pasy pięciopunktowe, które zapewniają dodatkowe zabezpieczenie na wysokości bioder. To wpływa na jeszcze lepszą stabilność i pewność w razie awaryjnej sytuacji.

Foteliki niemowlęce zostały zaprojektowane tak, aby gwarantować wygodę przez dłuższy czas. Dlatego w pierwszych tygodniach można stosować specjalne wkładki, które pozwalają lepiej dopasować sylwetkę do fotelika. Gdy dziecko trochę podrośnie, można wyciągnąć wkładki bez konieczności wymiany fotelika na nowy. To bardzo dobre rozwiązanie!

Fotelik niemowlęcy pełni również rolę nosidełka, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na wyprofilowanie rączki. To pozwoli na komfortowe i jednocześnie bezpieczne przenoszenie Twojej pociechy. Niezwykle ważna jest również regulacja położenia kołyski. Niemowlak będzie ułożony w pozycji leżącej, dlatego dopasowanie odpowiedniego kąta nachylenia jest niezwykle istotne.

Normy bezpieczeństwa w fotelikach dla noworodków

Jedną z najważniejszych norm bezpieczeństwa w fotelikach dla noworodków jest I-Size. Standard dotyczy fotelików dla dziecka do 15. miesiąca życia i obowiązuje od 2013 roku. Foteliki spełniające te normy zapewniają lepszą ochronę przed uderzeniami bocznymi. Dziecko jest również leiej utrzymane.

Kryteria w I-Size uległy zmianie i teraz tego typu konstrukcje opierają się nie na wadze, a wzroście dziecka. To wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale również na większy komfort w wyborze odpowiedniego modelu. Warto również wspomnieć, że I-Size wymaga ustawienia fotelika tułem do kierunku jazdy. Foteliki I-Size przechodzą bardzo rygorystyczne testy, dlatego są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych.

Każdy fotelik samochodowy, aby mógł być wykorzystywany w samochodzie musi spełniać normy ECE R44/04 lub R44/03. Niestety, ale te standardy obejmują minimalne wymogi bezpieczeństwa, dlatego wyboru fotelika nie warto opierać wyłącznie o ten standard.

Pod względem bezpieczeństwa lepiej wypadają foteliki z testami ADAC, czyli niemieckiego Allgemeiner Deutscher Automobil-Club. Foteliki są testowane w oparciu o bardzo surowe wymogi, dlatego nie każdy z produktów może spełniać ten standard. ADAC obejmuje testy boczne, czołowe, a także statyczne.

Fotelik jest także badany pod kątem zastosowanych materiałów. Zebranie tych wszystkich danych umożliwia wystawienie ostatecznej oceny bezpieczeństwa.

Foteliki samochodowe zyskują oceny bezpieczeństwa ADAC, które mówią rodzicom o tym, czy maluch będzie zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi standardami. Interpretacja ocen bezpieczeństwa dla wielu osób może być myląca, ponieważ najbezpieczniejsze foteliki otrzymują oceny najniższe, czyli od 0,5 do 3,5. Foteliki, które mają ocenę od 3,6 do 5,5 są uznawane za najmniej bezpieczne.

Niektórzy producenci, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo, przeprowadzają dodatkowe testy. W połączeniu z wcześniej opisanymi normami możemy mieć pewność, że fotelik zagwarantuje najwyższy poziom ochrony dla niemowlaka.

Fotelik samochodowy musi być dopasowany do samochodu!

Pamiętaj, fotelik dla malucha powinien być bardzo dobrze dopasowany. Wyboru należy dokonać w oparciu o posiadany model samochodu. Jeśli twój pojazd ma mocowanie ISOFix to sytuacja jest nieco ułatwiona, choć warto zwrócić się do sklepu i zapytać o kompatybilność z danym pojazdem. W montażu fotelika pomocni będą pracownicy sklepu, którzy mają duże doświadczenie. W ten sposób będziesz miał pewność, że wszystko działa tak, jak należy.

Na bezpieczeństwie dziecka nie warto oszczędzać, dlatego fotelik samochodowy powinien spełniać europejskie normy, a także obejmować dodatkowe certyfikaty.

Autor: Bartłomiej Mazurek