Data publikacji:

Ranking fotelików samochodowych 0-36

Korzystanie z fotelików samochodowych przy przewożeniu dzieci poniżej 12. roku życia jest według obecnego prawa obligatoryjne, ponieważ zapewniają młodemu człowiekowi bezpieczeństwo w czasie podróży. Stanowią absolutnie konieczny element wyposażenia samochodu każdego odpowiedzialnego rodzica. Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych modeli fotelików i nietrudno się wśród nich pogubić. Wskazówki, jak wybrać fotelik samochodowy 0-36, na co zwrócić szczególną uwagę i czym się kierować przy zakupie, a także ranking najlepszych dostępnych modeli można znaleźć w tym artykule.
foteliki samochodowe

Jak dobrać odpowiedni fotelik samochodowy 0-36 z rankingu?

Decyzja o tym, jaki fotelik samochodowy 0-36 kupić, nie jest szczególnie łatwa. Bezpieczeństwo dziecka w czasie podróży jest niezwykle istotne i każdemu rodzicowi z całą pewnością zależy, by zapewnić mu je na jak najwyższym poziomie. Jak więc wybrać idealny fotelik, aby spełniał swoją rolę bez zarzutu?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na określone kategorie wagowe. To te wytyczne stanowią główne kryterium wyboru. Istnieją trzy podstawowe kategorie: 0-13 kg, 9-25 kg i 9-36 kg (sprawdź ranking fotelików 9-36). Oprócz tego na rynku dostępne są foteliki uniwersalne, czyli „rosnące” razem z dzieckiem.

Dzięki ruchomości poszczególnych elementów, różnego rodzaju regulacjom i modyfikowalnym ustawieniom mogą być dostosowywane do nieustannie zmieniającej się wagi oraz wymiarów dziecka tak, aby zapewnić mu najwyższy komfort i bezpieczeństwo. Foteliki samochodowe 0-36 mogą być dopasowane zarówno do gabarytów dziecka bardzo małego, jak i kilkulatka.

Kupując fotelik 0-36, warto przyjrzeć się zastosowanym rodzajom uprzęży. Mając do wyboru trzy- lub pięciopunktowe pasy, warto zdecydować się na te drugie. Zapewniają większe bezpieczeństwo i łatwiej je dopasować do budowy anatomicznej danego dziecka, co pozwoli zapobiec otarciom i dodatkowym obrażeniom w przypadku ewentualnej kolizji.

Jaki fotelik samochodowy 0-36? Najważniejsze parametry

Wysoce istotną kwestią jest sposób montażu, ponieważ nie każdy model fotelika będzie pasował do danego modelu samochodu. Wyróżniamy dwa główne sposoby mocowania fotelików – specjalne zaczepy ISO Fixture oraz wykorzystujące standardowe samochodowe pasy bezpieczeństwa. Ten drugi rodzaj fotelików może być zamontowany niemal w każdym pojeździe, natomiast fotelik ISOFIX 0-36 wymaga obecności wspomnianych zaczepów.

Co prawda, obowiązujące od 2006 r. normy europejskie obligują producentów samochodowych do ich instalacji w każdym nowym modelu, jednak starsze pojazdy mogą ich w swoim wyposażeniu nie posiadać. Dlatego ważne jest, aby zakupu fotelika dokonać odpowiednio wcześnie i móc spokojnie przymierzyć go do swojego auta. To zagwarantuje możliwość odpowiedniego montażu, a co za tym idzie – stabilność i bezpieczeństwo.

Zanim podejmie się decyzję, który fotelik samochodowy 0-36 wybrać, warto także zwrócić uwagę na testy ADAC. Podczas ich przeprowadzania, foteliki oceniane są pod względem bezpieczeństwa, komfortu, funkcjonalności oraz czyszczenia. Oceny przyznawane są w postaci gwiazdek i obejmują skalę od 1 do 5. Foteliki samochodowe, które uzyskały ocenę wyższą lub równą 3, są uznawane za w pełni bezpieczne.

Choć moda na ekologię, zmniejszanie konsumpcjonizmu i odkupowanie produktów używanych panuje wśród bardzo wielu grup społecznych, w przypadku fotelika samochodowego nie warto decydować się na zakup z „drugiej ręki”. Wyłącznie zakup nowego przedmiotu gwarantuje brak mankamentów oraz uszkodzeń w środku i na zewnątrz, a także nienaruszony stan elementów, które najszybciej ulegają zużyciu, jak np. części plastikowe czy gumowe. Bezpieczeństwo dziecka jest czymś, na czym zdecydowanie nie można oszczędzać.

Jaki fotelik samochodowy 0-36 z rankingu będzie najlepszy?

To, jaki fotelik będzie najlepszym wyborem, jest zależne od szeregu czynników: posiadanego modelu samochodu, określonych potrzeb rodziców oraz indywidualnej oceny korzystającego. Jednak najprościej ujmując: najlepszy fotelik to ten, który jest możliwie najbardziej dopasowany do dziecka.

Niezależnie od wyglądu, koloru i obecności dodatkowych funkcji, fotelik samochodowy ma zapewnić młodemu człowiekowi jak największy poziom bezpieczeństwa.

Istotnym aspektem, o którym nie można zapomnieć, jest także wygoda i komfort dziecka. W tej kwestii interesującym rozwiązaniem może okazać się fotelik samochodowy 0-36 z funkcją spania. Na czym to polega? Pozwala odchylić oparcie fotelika tak, aby zapewnić małemu pasażerowi bardziej poziomą, a więc bardziej wygodną dla snu pozycję przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Ta opcja jest polecana dla osób, które szczególnie dużo podróżują samochodem, ale nie tylko. Bardzo wiele dzieci lubi zasypiać w samochodzie. Warto zadbać, aby było to dla nich komfortowe i bezpieczne.

Ranking fotelików samochodowych 0-36

Wyjaśniliśmy już, jak dobrać odpowiedni fotelik samochodowy 0-36, czym się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie, aby zapewnić dziecku możliwie największą wygodę i bezpieczeństwo. Na koniec przedstawiamy ranking najpopularniejszych fotelików 0-36.

Zdjęcie: TrendsetterImages/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!