Data modyfikacji:

Polecane foteliki RWF. Ranking fotelików tyłem do kierunku jazdy


Fotelik samochodowy jest niezbędny do przewożenia dzieci w wieku do 12 lat lub osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu. Polskie prawo pozostawia jednak rodzicom dowolność w wyborze siedziska dla małego pasażera. Kierowca może zgodnie z przepisami zabrać do samochodu dziecko siedzące na zwykłej styropianowej podkładce, jak i w zabudowanym foteliku. Sprawdź, dlatego warto zdecydować się na foteliki RWF. Ranking pomoże ci wybrać najlepszy spośród nich.
dziecko w foteliku

Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy. Dlaczego warto go wybrać?

Jaki fotelik samochodowy wybrać? Fotelik tyłem do kierunku jazdy umożliwia dziecku przyjęcie najbezpieczniejszej pozycji ciała w czasie podróży. Maluch siedzący tyłem do kierunku jazdy jest mniej narażony na poważny uszczerbek na zdrowiu, jeżeli dojdzie do wypadku.

Zgodnie z zaleceniami wielu naukowców i lekarzy, dzieci powinny podróżować w takiej pozycji co najmniej do drugiego roku życia. Jednocześnie znawcy tematu podkreślają, by kontynuować jazdę w fotelikach RWF, np. z naszego rankingu, jak najdłużej.

Ranking fotelików RWF obejmuje modele przeznaczone dla maluszków od chwili narodzin do nawet 4. roku życia. Do wyboru ma się foteliki RWF, które są łatwe do zamontowania i użytkowania. Dzieci cieszą się w nich maksymalnym komfortem w czasie krótszych i dłuższych podróży.

Foteliki samochodowe RWF posiadają liczne funkcje, które ułatwiają podróżowanie z najmłodszymi. Regulacja zagłówka i odchylenia oparcia, zdejmowana tapicerka oraz opcja jazdy w pozycji leżącej to tylko część z najpopularniejszych udogodnień w fotelikach RWF. Ranking uwzględnia również inne funkcje.

Foteliki RWF: ranking bezpieczeństwa

Fotelik 9-18 kg tyłem do kierunku jazdy lub w innym rozmiarze zapewnia dziecko znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa niż siedzisko montowane przodem do kierunku jazdy. Potwierdzono to w licznych testach zderzeniowych, ale nie tylko. W statystykach wypadków zauważalne jest, że dzieci rzadziej ulegają poważnym uszczerbkom na zdrowiu, gdy w samochodach zamontowane są foteliki RWF. Ranking bezpieczeństwa jest zdominowany właśnie przez modele z tej grupy.

W Polsce rodzice mają dowolność w wyborze fotelika, lecz w Szwecji siedziska obrócone tyłem do kierunku jazdy stosuje się powszechnie. To właśnie w tym kraju zaczęto z nich korzystać dużo wcześniej niż w innych państwach, stąd statystyki wypadków w Szwecji dobrze oddają zmiany w poziomie bezpieczeństwa małych pasażerów. Stwierdzono, że fotelik samochodowy 9-18 kg tyłem do kierunku jazdy obniża 5-krotnie ryzyko śmierci i poważnych obrażeń. Skandynawowie przewożą w samochodzie dzieci tyłem co najmniej do 3. roku życia - warto naśladować ich w tym zakresie. Foteliki RWF są więc nie tylko opcją na fotelik dla noworodka.

Fotelik samochodowy 9-36 kg tyłem do kierunku jazdy a komfort dziecka

Wbrew pozorom, starszym dzieciom jest wygodnie w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy. Dzieci w wieku do 4 lat, a nawet starsze, mogą bezpiecznie i komfortowo podróżować, gdy ich nogi są splecione w pozycji „po turecku”. Stawy kilkulatków są przystosowane do takiego ułożenia ciała, co sprawia, że fotelik tyłem do kierunku jazdy 9-36 kg może być użytkowany przez długie lata.

Zobacz także nasz ranking fotelików 9-36

Foteliki RWF: ranking polecanych modeli

Maxi-Cosi Kore Pro I-Size Authentic 15-36 kg

Ranking fotelików RWF otwiera model przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do nawet 12 lat. Mogą bezpiecznie podróżować w nim pasażerowie, który wzrost wynosi 100-150 cm. Model montuje się łatwo za pomocą systemu ISOFIX, a dziecko bez trudu zapina się w nim samodzielnie.

Młodsi użytkownicy mogą podróżować tyłem do kierunku jazdy, natomiast starsi - przodem. Dzięki temu siedzisko dostosowuje się do zmieniających się potrzeb dziecka. Budowa skorupy jest otwarta, dlatego kilkulatek samodzielnie siada w foteliku i zapina pasy, co odciąża rodziców przed podróżą.

Atutem fotelika jest lampka ClickAssist, która świeci się w ciemności i ułatwia zapinanie pasów nocy. Lampka uruchamia się w momencie, gdy dziecko siada w foteliku. Komfort jazdy podnosi dodatkowo bambusowa tapicerka, która skutecznie odprowadza wilgoć i zmniejsza pocenie się ciała Siedzisko reguluje się na wysokość i szerokość, podobnie jak zagłówek.

Besafe Izi Modular X1 I-Size 9-25 kg

Fotelik jest bezpieczny dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4-6 lat. Wygodnie podróżuje się w nim zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Baza jest kompatybilna z systemem znajdującym się w innych fotelikach z tej serii, dlatego bez trudu zamontuje się do niej większe siedzisko w późniejszym czasie.

Atutem modelu jest antyrotacyjna rama, która zapewnia dziecku odpowiednio dużo miejsca na nogi podczas podróżowania tyłem do kierunku jazdy. Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa chronią dziecko przed siła zderzenia i uniemożliwiają niesfornym maluchom samodzielne wypinanie. Komfort jazdy zapewniają nakładki na pasy, które są odporne na nagrzewanie przez słońce.

Dziecko w foteliku Besafe siedzi głęboko, co zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa w razie wypadku. Regulowany zagłówek z elastycznym wypełnieniem i sztywniejszym materiałem na zewnątrz jest natomiast skuteczną ochroną dla delikatnej szyi i głowy. Dodatkowo w razie potrzeby tapicerkę fotelika można zdjąć i wyprać w pralce.&

Recaro Kio Select 9-18 Kg

Fotelik z wentylowanym siedziskiem zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w czasie jazdy w upalne dni. Model jest tak wygodny, że można w nim przewozić niemowlęta, gdy temperatura na zewnątrz wynosi ponad 30 stopni Celsjusza.

Siedzisko montuje się w bazie do fotelika za pomocą jednego kliknięcia. Pięciopunktowe pasy zapinają się łatwo i szybko nawet w ciemności, a zagłówek zintegrowany z pasami zapobiega skręcaniu się szelek i zsuwaniu ich z ramion. Dla bezpieczeństwa dziecka siedzisko uzupełniono o boczne zagłówki, które absorbują siłę uderzenia w bok samochodu.

Autor: Paweł Podwieczorek