Data publikacji:

Jak wykorzystać w domu fusy z kawy?

Po wypiciu małej czarnej od razu wyrzucasz fusy do kosza? To duży błąd! Kawa, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, może przydać ci się podczas domowych porządków, pielęgnacji ogrodu oraz dbania o wygląd. Dowiedz się, jak wykorzystać fusy z kawy zgodnie z ideologią zero waste.

fusy po kawie

Fusy po kawie – niedoceniane źródło minerałów

Niewiele osób wie, że fusy po aromatycznej kawie są bogate w wiele dobroczynnych substancji, dzięki którym potencjalny odpadek może zostać wykorzystany ponownie. To nie tylko skarbnica kofeiny, ale także fosforu, miedzi, magnezu i potasu.

Zanim wyrzucisz fusy po swojej kolejnej kawie, przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł. Będziesz zdziwiony, gdy dowiesz się, w jakich sytuacjach może pomóc ci kawa!

Do czego wykorzystać fusy z kawy?

Daj drugie życie fusom po kawie. Użyj ich podczas codziennych domowych obowiązków! Poznaj 6 sposobów na ponowne wykorzystanie fusów po kawie.

Fusy z kawy – zastosowanie w lodówce

Z twojej lodówki często ulatniają się nieprzyjemne zapachy? Zamiast umieszczać w niej odświeżacz o chemicznym składzie, przesyp swoje fusy po kawie do materiałowego woreczka i dokładnie go zwiąż. Umieść woreczek w lodówce. Fusy mają zdolność pochłaniania zapachów, dlatego nieprzyjemna woń szybko zniknie. Ponadto odtąd w twojej lodówce będzie unosić się przyjemny zapach świeżo mielonej kawy.

Fusy po kawie na mrówki

Zmagasz się z problemem mrówek w ogrodzie lub domu? Rozsyp fusy po kawie w miejscach, w których widujesz mrówki lub inne owady. To pewne, że już się więcej w nich nie pojawią. Intensywny zapach kawy, choć przyjemny dla nas, skutecznie odstrasza różne insekty.

Fusy z kawy do odświeżania obuwia

Aby szybko pozbyć się zapachu potu ze sportowych butów, włóż do nich małe woreczki z fusami po kawie i pozostaw na jedną noc. Rano obuwie będzie świeże i przyjemnie pachnące kawą.

Jak wykorzystać fusy z kawy w ogrodzie?

Fusy po kawie mają kwasowe pH, dlatego świetnie sprawdzą się w roli naturalnego nawozu dla kwasolubnych roślin. Należą do nich np. wrzosy i azalie.

Domowy nawóz z fusów po kawie możesz przygotować na dwa sposoby. Pierwszy polega na wymieszaniu odrobiny fusów z ziemią o kwasowym pH, drugi – na dodaniu ich do odstanej wody, a następnie podlewaniu nią kwiatów. Kawa ma nie tylko kwaśne pH, ale również sporo minerałów, dzięki którym twoje rośliny odżyją!

Fusy od kawy składnikiem domowych kosmetyków

Najsłynniejszym zastosowaniem fusów po kawie pozostaje domowy peeling kawowy. Wystarczy zmieszać fusy z odrobiną żelu pod prysznic, aby uzyskać doskonały gruboziarnisty scrub. Taki peeling nie tylko pomoże ci pozbyć się zbędnego naskórka, ale także poprawi ukrwienie skóry i zniweluje cellulit. Jak to możliwe? W fusach po kawie wciąż znajduje się kofeina, która poprawia skórne mikrokrążenie.

Ozdoby handmade z fusami po kawie

Dokładnie wysuszone fusy po kawie możesz wykorzystać do tworzenia własnoręcznych ozdób. Wsyp je do przezroczystego wazonu, a następnie uzupełnij innymi dowolnymi elementami, np. kolorowym kinetycznym piaskiem, muszelkami, suszonymi kwiatami. To prosty sposób na efektowną i pachnącą dekorację!

Fusy z kawy – wykorzystuj je ekologicznie!

Dzięki fusom po kawie zaoszczędzisz na kupnie nawozów do roślin, środków owadobójczych oraz kosmetyków. To naturalny i tani sposób na zatroszczenie się o dom oraz urodę. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika, zastanowisz się przed wyrzuceniem fusów po kolejnej kawie!

Autorka: Joanna Stanuch