Data publikacji:

Jak działa glebogryzarka elektryczna? Czy warto ją kupić?

Praca w ogrodzie, choć przyjemna i satysfakcjonująca, często sprawia nam wiele trudności. Odpowiedzią na nasze problemy mogą być odpowiednie narzędzia, dzięki którym żmudne i wymagające czynności stają się o wiele prostsze. Jednym z ogrodowych niezbędników jest glebogryzarka elektryczna. Sprawdźmy, kiedy warto ją stosować, w jakich pracach się przydaje i czy warto po nią sięgnąć.

glebogryzarka

Glebogryzarka elektryczna

Osoby, które nie korzystały dotychczas z glebogryzarki, mogą pomylić ją z kosiarką. Choć swoim wyglądem może przypominać to urządzenie, to jej zastosowanie jest zupełnie inne. Glebogryzarka spulchnia i napowietrza ziemię, przygotowując ją do dalszej pracy. To narzędzie wykorzystywane w polu do wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nie możemy korzystać z niej jedynie w skrajnych warunkach atmosferycznych. Nie jest zalecana przy zamarzniętej ziemi, mokrej lub przesuszonej.

Jaką glebogryzarkę kupić? Wiele osób zastanawia się, czy warto zastąpić starą glebogryzarkę ręczną lub spalinową jej nowszym odpowiednikiem elektrycznym. Niepewność może budzić fakt, że do jej wykorzystania będziemy potrzebować stałego podpięcia do prądu elektrycznego. To największy minus urządzenia, do którego wystarczy się przyzwyczaić. Rozwiązaniem jest właściwe podpięcie oraz odpowiednia długość kabla. Glebogryzarka elektryczna to przede wszystkim opcja ekologiczna. Nie emituje spalin i jest cicha podczas pracy. Ponadto świetnie nadaje się do spulchniania niewielkich ogrodów.

Jak działa glebogryzarka elektryczna?

Wiele obaw budzi praca glebogryzarki zasilanej elektrycznie. Jednak jest ona uzależniona od mocy silnika znajdującego się w urządzeniu. To on wpływa na jakość oraz możliwości glebogryzarki. Możemy wyróżnić:

  • Glebogryzarka elektryczna 2000 W – to najbardziej wydajna opcja, która rewelacyjnie sprawdza się w przypadku gleby piaszczysto-gliniastej. Nadaje się również do pracy w większych ogrodach, o ile kabel jest wystarczająco długi. Jeśli nie, wystarczy stworzyć na zewnątrz dodatkowe źródło prądu. 
  • Glebogryzarka elektryczna 1600 W – mniej wydajne urządzenie, odpowiednie do mniejszych ogrodów. Sprawdza się przy pracy z glebą torfową, piaszczystą i żwirową. 
  • Glebogryzarka 1400 W – najlepsza opcja, jeśli dysponujemy niewielkim ogrodem, a zależy nam na jego odpowiedniej obróbce. Świetne rozwiązanie w przypadku miękkiej, piaszczystej gleby.
Oczywiście urządzenie powinno być obsługiwane przez osoby dorosłe. W trakcie pracy obowiązują przylegające ubrania oraz zamknięte obuwie, które chronią nasze ciało i zapobiegają ewentualnemu wciągnięciu poszczególnych elementów garderoby.

Glebogryzarka – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Oczywiście moc silnika nie jest jedyną istotną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Również wiele innych parametrów wpływa na to, w jaki sposób urządzenie pracuje. Jednym z nich jest szerokość robocza, które określa, jaki obszar podczas jednego przejazdu zostanie spulchniony. W wielu glebogryzarkach można ją regulować. Podobnie głębokość, którą również możemy indywidualnie dopasować. Jeśli chcemy stworzyć grządki lub rabatki kwiatowe, spokojnie sprawdzą się urządzenia o głębokości do 15 cm. Jeśli chcemy przygotować się na uprawę roślin o rozwiniętych systemach korzeniowych, to warto zwrócić uwagę nawet na 35 cm głębokości. Ten parametr dotyczy bardziej rozbudowanych urządzeń.

Warto również zwrócić uwagę na koła oraz wagę. Im większe oraz szersze koła, tym lepiej będzie się nam operowało urządzeniem. Istotna jest również waga. Najlżejsze glebogryzarki ważą blisko 8-10 kg. To optymalny ciężar, z którym nie powinniśmy mieć problemu.
Autor: Aleksandra Bartosik