Data modyfikacji:

Jaką glebogryzarkę wybrać?

Choć łopata i grabie wciąż mają swoje zasłużone miejsce w domowym składziku, coraz częściej zastępowane są profesjonalnymi urządzeniami ogrodniczymi. Jednym z nich jest glebogryzarka, czyli narzędzie umożliwiające przekopanie i spulchnienie gleby. Jaką glebogryzarkę wybrać do prostych prac w ogrodzie?

Dlaczego warto zdecydować się na glebogryzarkę?

Przekopywanie ziemi szpadlem, kopaczką lub widłami to wyjątkowo żmudne zajęcie. O ile spulchnienie przydomowej grządki nie zajmie wiele czasu, to obsługa większego ogródka lub pola może pochłonąć nawet wiele dni. Glebogryzarka pomoże ci ograniczyć ten czas do minimum. Co ciekawe, przyda się nie tylko do dużych areałów.

Glebogryzarki są w stanie przekopać, spulchnić oraz wyrównać ziemię. Przy okazji za ich pomocą możesz pozbyć się chwastów oraz rozdrobnić zbite grudy gleby. Dzięki dobremu przygotowaniu ziemi posianie warzyw lub trawy jest łatwiejsze i bardziej efektywne, co może przyczynić się do sporych oszczędności na nasionach. Ważnym argumentem jest też fakt, że wówczas nasiona lepiej się przyjmują i czerpią ze spulchnionej ziemi więcej składników odżywczych, co pozytywnie wpływa na ich wzrost. Glebogryzarka przyda się m.in. do przygotowania grządek pod warzywa, rabat kwiatowych, odchwaszczenia pola uprawnego, kopczykowania ziemniaków lub przygotowania gleby pod nowy trawnik.

Spalinowa czy elektryczna — jaką glebogryzarkę wybrać?

Podobnie jak w przypadku większości urządzeń ogrodowych, tak i glebogryzarki mogą być zasilane silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Podczas zakupu należy wziąć jednak pod uwagę nie tylko wydajność czy moc glebogryzarki, ale też możliwości osoby obsługującej urządzenie. W odróżnieniu od np. kosiarki czy odśnieżarki glebogryzarka wymaga dużej siły do bezpiecznego panowania nad torem jazdy. 

Glebogryzarki elektryczne

Najtańszym i najłatwiejszym w obsłudze typem glebogryzarek są glebogryzarki elektryczne. Zazwyczaj wyposażone są w frez o szerokości ok. 30-50 cm i umożliwiają zagłębienie się w glebę na ok. 10-15 cm. Naturalnym terenem glebogryzarek elektrycznych są niewielkie ogródki o niewymagającej, miękkiej ziemi. To lekkie urządzenia, co ułatwia transportowanie ich w samochodzie, wnoszenie do piwnicy, a także samą pracę w ogrodzie. Dodatkowo glebogryzarki elektryczne są znacznie cichsze od glebogryzarek spalinowych.

Glebogryzarki z silnikiem spalinowym

Przydadzą się przede wszystkim tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Brak kabla docenisz także podczas pielenia ziemi wokół drzew oraz krzewów, które stanowiły dla niego sporą przeszkodę. Glebogryzarki spalinowe są najczęściej nieco większe od elektrycznych, dlatego lepiej radzą sobie z dużymi powierzchniami oraz mocno zbitym glebami. Są niezastąpione także wtedy, gdy potrzebujesz dostać się do głębszych pokładów gleby, np. w przypadku zakładania grządki z roślinami o rozległym ukorzenieniu.

Przed zakupem glebogryzarki spalinowej warto sprawdzić, czy jej waga oraz gabaryty nie będą zbyt duże. Waga niektórych glebogryzarek spalinowych może wynieść nawet 50 kg. Nie każdy poradzi sobie z opanowaniem takiego ciężaru oraz mocy i praca zbyt dużą glebogryzarką może być wręcz niebezpieczna. Trzeba też dodać, że glebogryzarki spalinowe potrafią być bardzo głośne.

Szerokość i głębokość frezu

Dlaczego niektóre glebogryzarki mają niski i szeroki wirnik, inne zaś wysoki i wąski? Odpowiedź jest prosta: są przeznaczone do innych zadań. Przed wyborem glebogryzarki upewnij się, na jaką głębokość musisz spulchnić ziemię dla twoich potrzeb. Jak łatwo się domyślić, połączenie obu parametrów jest trudne i wymaga wyjątkowo mocnego silnika, dlatego lepiej zdecydować się na jeden z nich.

Niektóre glebogryzarki są wyposażone w wirnik złożony z kilku elementów, więc można dokładać lub odejmować kolejne łopatki, regulując szerokość frezu. Taka regulacja przyda się nie tylko wtedy, gdy trzeba kopać głębiej, ale też w kontakcie z wyjątkowo twardą lub zachwaszczoną glebą. Glebogryzarki do zadań domowych mają najczęściej szerokość od 30 do 85 cm.

Moc silnika

Moc silnika najlepiej dobrać do wielkości wirnika oraz rodzaju gleby. Im szerszy i wyższy wirnik, tym większemu oporowi musi sprostać. Podobnie jest w przypadku gleby. Ta miękka i piaszczysta wymaga znacznie mniej mocy niż ziemia mocno zbita i gliniasta. Glebogryzarki elektryczne najczęściej są słabsze od spalinowych i mają moc od ok. 0,3 kW do 2 kW. W glebogryzarkach spalinowych montuje się zaś silniki osiągające od 1,8 kW aż do 10 kW.

W niektórych z nich moc jest przekładana nie tylko na ruch obrotowy wirnika, ale też na napęd glebogryzarki. Jeżeli musisz się zmierzyć z wyjątkowo oporną glebą, wybierz glebogryzarkę spalinową wyposażoną w sprzęgło oraz reduktor zwiększający siłę wirnika.

Napęd

W niedrogich glebogryzarkach, zarówno elektrycznych jak i spalinowych, rolę napędu pełni niejako sam wirnik. Zadaniem operatora glebogryzarki jest więc w odpowiednim momencie zatrzymać glebogryzarkę, by frez mógł wgryźć się w glebę oraz uwolnić, by glebogryzarka mogła przetoczyć się do następnego fragmentu pola. Jest to stosunkowo trudne i wymaga siły oraz wprawy.

Z tego względu do lekkich i niewielkich glebogryzarek montuje się dodatkowe kółka prowadzące, ułatwiające obsługę drobnym osobom. Cięższe glebogryzarki spalinowe mają zaś oddzielny napęd, zapewniający w miarę równomierne poruszanie się do przodu. W ich przypadku nieoceniony jest bieg wsteczny, który umożliwia wycofanie się np. z gęstwin lub ponowne spulchnienie wymagającego fragmentu gleby.

Jaka cena glebogryzarek?

Te do przydomowych prac są niedrogie, a podstawowe modele można dostać już za około 200-300 zł. W tej cenie dostaniesz niewielką glebogryzarkę elektryczną, idealną do niewielkich ogródków. Ceny glebogryzarek spalinowych przyzwoitej jakości rozpoczynają się od ok. 500-600 zł, a górna cena jest wręcz nieokreślona. Nie warto jednak wybierać wyjątkowo tanich modeli, gdyż jest to urządzenie pracujące w bardzo trudnych warunkach, znoszące niejednokrotnie ogromne siły. To inwestycja na co najmniej kilka sezonów, więc wybierz model zaufanych firm produkujących sprzęt ogrodniczych, np. Honda, Stiga, Hecht, NAC, Pubert czy Riwall.
Autor: Szymon Sonik