Data publikacji:

Jakie głośniki 5.1 kupić i jak je rozmieścić?

Wielu z nas słyszało i czytało wiele o dobrym dźwięku przestrzennym, ale nie miało okazji doświadczyć go w pełni poza salą kinową. Atrakcyjne ceny elektroniki oraz szeroki wybór zestawów nagłośnieniowych sprawił, że przestrzenne głośniki 5.1 nie są specjalnym luksusem i na ich instalację może sobie pozwolić wielu z nas.

głośniki 5.1

Jak działają głośniki 5.1?

Zestawy głośników 5.1 pozwolą nam w zaciszu domu cieszyć się przestrzennym dźwiękiem, który kiedyś był zarezerwowany wyłącznie dla sal kinowych. Na urządzenia tego typu decydują się nie tylko maniacy filmów, ale również zapaleni gracze, podłączający je do swoich pecetów lub ulubionych konsol. W skład kompletu wchodzi jeden głośnik niskotonowy (tzw. subwoofer), odpowiadający za generowanie basów, głośnik centralny, a także cztery kolumny boczne.

Najtańsze i w pełni funkcjonalne urządzenia tego typu kupimy już w cenie poniżej 1000 złotych. Zaznaczmy, że nie spełnią one jednak oczekiwań większości kinomanów oraz fanów muzyki. Za najlepsze modele niestety trzeba zapłacić kilkakrotnie więcej.

Często ogólne koszty budowy takiego systemu audio będą jeszcze wyższe. Musimy bowiem wziąć pod uwagę, że instalacja zestawu łączy się też czasem z przystosowaniem pokoju do jego używania (schowanie kabli w ścianach lub podłodze, zawieszenie półek na głośniki itd.).

Sprawdź, jak wybrać dobre głośniki do komputera z basem

Kiedy przydadzą się nam głośniki 5.1?

Głośniki 5.1 sprawdzą się świetnie w codziennym użytku, zarówno podczas oglądania filmów, wydarzeń sportowych, jak i zabawy. Pamiętajmy, że aby w pełni cieszyć się wielokanałowym przestrzennym audio, musimy mieć dostęp do treści z poprawnie zmiksowanymi ścieżkami dźwiękowymi, które spełniają powszechnie przyjęte standardy branżowe, takie jak Dolby Surround.

Znaczna część oferty serwisów streamingowych oferuje jedynie stereofoniczne materiały wideo, podobnie jak telewizyjne stacje naziemne czy kablowe. W takim wypadku wyłączamy niepotrzebne kolumny bądź przekierowujemy do nich dźwięk z jednego z dwóch dostępnych kanałów. Dobrej jakości przestrzenny dźwięk znajdziemy obecnie przede wszystkim na płytach Blu-ray oraz w wielu współczesnych grach.

Jak ustawić głośniki 5.1?

Korzystanie z głośników przestrzennych 5.1 wiąże się z ich odpowiednim ustawieniem oraz konfiguracją. Zalecane położenie kolumienek wraz z ilustracją poglądową powinno być zamieszczone w dokumentacji sprzętu. Nie jest to jednak skomplikowane.

Tuż pod telewizorem lub monitorem stawiamy głośnik centralny, a z jego boków subwoofer oraz dwa głośniki przednie. Tylne kolumny instalujemy pod kątem z lewej i prawej strony słuchacza.

Pamiętajmy jednak, by głośniki nie znajdowały się zbyt nisko lub wysoko. Gdy są podwieszone pod sufitem, nachylamy je w stronę odbiorcy. Aby osiągnąć jak najlepszych efekt, musimy zadbać, by elementy zestawu były ustawione symetrycznie i w równej odległości względem siebie.

Na jakie parametry zwracamy uwagę przy zakupie głośników 5.1?

Moc głośników 5.1

Parametr istotny w przypadku każdego sprzętu nagłośnieniowego, który bezpośrednio wpływa na maksymalną moc poszczególnych kolumn. Specjaliści zalecają, by głośnik centralny zestawu podsiadał moc co najmniej 50 W, podobną wartość powinny posiadać wszystkie satelity. W przypadku subwoofera zalecane jest przynajmniej 150 W.

Pasmo przenoszenia

Parametr określający zakres częstotliwości przenoszonych przez urządzenie. W specyfikacji technicznej zestawu znajdziemy informacje o górnej i dolnej wartości przenoszenia, które opisują wysokie i niskie tony (basy) generowane przez sprzęt. Dla fanów filmów i gier optymalne będzie pasmo przenoszenia na poziomie 35-18000 Hz.

Wygląd i konstrukcja

Ważne czynniki, które wpływają na żywotność zestawu głośników 5.1, a także na to, jak prezentuje się w pokoju. Zwróćmy uwagę na materiały, z których wykonano kolumienki. Subwoofer koniecznie powinien być zbudowany z drewna, poprawia ono bowiem jego właściwości akustyczne.

Nie bez znacznie są też potencjalne możliwości montażu satelitów, chodzi tu o obecność specjalnych uchwytów do zawieszenia na ścianie lub pod sufitem. Niezwykle przydatny jest też pilot zdalnego sterowania pozwalający na szybką modyfikację poziomu głośności, zmianę źródła dźwięku, kontrolowanie jego poszczególnych kanałów oraz tonów.

Obsługiwane standardy dźwięku

Jeżeli chcemy cieszyć się prawdziwym dźwiękiem przestrzennym, upewnijmy się, czy zestaw posada certyfikaty najważniejszych standardów branżowych, takich jak Dolby Digital, Dolby Pro Logic II czy DTS. 

Łączność bezprzewodowa

Chcesz ustawić kino domowe bezprzewodowe? Niewątpliwą zaletą zestawu będzie możliwość nawiązywania łączności za pomocą Bluetooth, co pozwoli szybko podłączać do głośników zewnętrze urządzenia, takie jak smartfony czy tablety. Głośniki tego typu mogą też działać bez kabli, z tym, że będą one wymagały częstego ładowania. Średni czas pracy pojedynczej kolumienki wynosi zazwyczaj około 10-12 godzin. 

Okablowanie

W przypadku modeli przewodowych dla jakości dźwięku spore znacznie będzie miała grubość oraz wykonanie kabli łączących poszczególne elementy kompletu. Zwracajmy też uwagę na ich długość, by uniknąć niespodzianek podczas instalacji.

Autor: Michał Kułakowski