Data publikacji:

Grunt czy farba gruntująca? Co wybrać?

Tak zwane gruntowanie to proces polegający na przygotowaniu różnego rodzaju powierzchni przeznaczonych do malowania lub dalszej obróbki, opierającej się np. na nałożeniu klejów do płytek, gładzi lub tynków strukturalnych. Do tego celu używa się specjalnych emulsji, preparatów i farb. Wiele z nich jest przystosowanych do pracy z konkretnym typem podłoża lub nadają się do aplikacji w bardziej niesprzyjających warunkach, np. w niskiej temperaturze lub wilgotności. Środki te dzielimy na dwie podstawowe grupy. W artykule odpowiadamy więc, która z nich jest lepsza – grunt czy farba gruntująca (podkładowa).
Asian construction worker painting white primer color on concrete wall in house construction site

Jakie są zalety gruntowania powierzchni przeznaczonej do malowania lub innej obróbki?

Jak już zaznaczyliśmy, gruntowanie przed malowaniem do zabieg polegający na odpowiednim przygotowaniu powierzchni wykonanych z metalu, drewna, kamienia, betonu, tworzywa sztucznego lub pokrytych tynkami, do malowania, lakierowania, tapetowania lub innej obróbki. Środki gruntujące wyrównują pole robocze, usuwając i maskując wiele drobnych nierówności lub pęknięć. Zwiększają one również przyczepność farb i lakierów, ułatwiając ich rozprowadzanie oraz poprawiając trwałość.
Grunt zabezpiecza powierzchnię przed wilgocią, powstawaniem rdzy, a także uszkodzeniami mechanicznymi, spajając nieraz kruchą i delikatną strukturę materiału, powstrzymując też pylenie tynków. Ponadto pełni rolę środka grzybobójczego, zatrzymującego rozwój pleśni. Dobrze zagruntowana powierzchnia ułatwia też jej przyszłą obróbkę, pozwalając np. na łatwiejsze usuwanie tapety, farby, lakieru lub tynku.

Kiedy nie trzeba przeprowadzać gruntowania?

Dla zasady, użycie gruntu rzadko kiedy nie jest wskazane, oczywiście tylko pod warunkiem, że stosujemy adekwatne środki. Grunt stosujemy przede wszystkim przed malowaniem, co w przypadku dużych powierzchni nieraz wydłuża czas pracy. W takich wypadkach pojawiają się wątpliwości co do tego, czy proces jest rzeczywiście niezbędny.
Jeżeli pracujemy z równymi i świeżymi sufitami lub ścianami, gruntowanie może okazać się niepotrzebne. Najlepiej w takich sytuacjach wykonać prosty test, spryskując je wodą i obserwując, jak szybko jest ona wchłaniana. Bardzo chłonne powierzchnie należy zawsze dodatkowo zabezpieczać, bez względu na ich stan techniczny.
Zupełnie inaczej sytuacja wyglądać będzie w przypadku starych i zniszczonych ścian czy sufitów, które często muszą być dodatkowo łatane przed malowaniem czy tynkowaniem. Proces jest szczególnie wskazany również w przypadku, gdy malujemy po raz pierwszy powierzchnie metalowe, drewniane lub kamienne.

Jakie są różnice pomiędzy gruntem a farbą gruntującą?

Zarówno preparaty gruntujące, jak i farby podkładowe sprzedawane są w płynnej postaci. Rozprowadza się je, najczęściej korzystając z pędzli lub wałków malarskich. To, ile warstw środka nakładamy, zależy w dużej mierze od stanu zabezpieczonego materiału oraz instrukcji producenta.

Podstawowe przeznaczenie preparatów gruntujących

Jaki grunt pod farbę lateksową czy akrylową? Preparaty gruntujące kupujemy po wybraniu odpowiedniej farby lub tynku. Zgodnie z instrukcją specyfiku dopasowujemy go do typu powierzchni i nakładanych na niego środków, np. grunty na beton, pod gładzie lub farby silikonowe. Oczywiście istnieją też produkty uniwersalne, sprawdzające się w różnych warunkach.
Grunty charakteryzują się bardzo dobrym kryciem, co sprawia, że nieraz dla dobrego efektu wystarczy nałożyć tylko jedną ich warstwę. Większość produktów ma przezroczystą barwę, po nałożeniu tworzą jedną błyszczącą powierzchnię, dzięki temu łatwo zidentyfikujemy jeszcze niepokryte nimi miejsca. Schną one od kilku do kilkunastu godzin. Po tym czasie możemy przystąpić do dalszych prac.
Środki gruntujące zalecane są przede wszystkim do zniszczonych i nierównych powierzchni. Odradza się stosowania ich na gładkich i nowych ścianach i sufitach. Istnieje wówczas zagrożenie zeszklenia się pokrytego nimi materiału Preparat tworzy wówczas trudną do zakrycie powłokę, która nie wchłania farby.
Poprawnie nałożony grunt powinien wchłonąć się w większej części w strukturę zabezpieczanej powierzchni. Z tego też powodu gruntów nie powinniśmy nakładać na już pomalowane ściany i sufity, dotyczy to zwłaszcza miejsc, w których wykorzystano lakiery, farby olejne i silikonowe, uniemożliwiające poprawne wchłonięcie się środka.

Podstawowe przeznaczenie farb gruntujących

Farby podkładowe, podobnie jak specyfiki gruntujące, dostępne są w szerokiej gamie produktów stworzonych z myślą o różnych zastosowaniach. Nie ignorujmy więc zaleceń producentów i dobierajmy je odpowiednio do sytuacji. Jeżeli na opakowaniu wybranej gładzi lub lakieru przeczytamy o potrzebie zastosowania konkretnego podkładu, nie warto ignorować tej wskazówki.
W przeciwieństwie do gruntów, farby podkładowe zazwyczaj zabarwione są na mlecznobiały kolor, ułatwiający identyfikację powierzchni, na jaką zostały położone. Pozwala to również na ewentualne szybsze zakrycie plam oraz przebarwień powstałych w następstwie przecieków lub zalania, gwarantując lepsze krycie właściwej farbie.
Farby gruntujące tworzą cieńszą powłokę niż klasyczny grunt. W zależności od sytuacji nieraz niezbędne będzie nałożenie kilku warstw środka – wiele zależy od stanu powierzchni, na jakiej jest nakładany. Ogólnie, preparaty tego typu zaleca się do stosowania na równych lub tylko lekko popękanych ścianach, sufitach i materiałach. W przeciwieństwie do gruntów, można nimi pokrywać już pomalowane powierzchnie.
Zdjęcie: Envato Elements