Data publikacji:

Jaki grunt pod farbę lateksową wybrać?

Spośród różnego rodzaju farb dostępnych na współczesnym rynku najczęściej kupowane są wodorozcieńczalne farby lateksowe zwane inaczej dyspersyjnymi – czyli stanowiącymi zawiesinę ciała stałego w cieczy. Są to farby charakteryzujące się stosunkowo dużą trwałością oraz łatwym sposobem użycia. Pomalowana farbą lateksową powierzchnia jest atrakcyjna pod względem wizualnym, odporna na ścieranie oraz bardzo elastyczna. Oczywiście, żeby wybrana farba spełniała powyższe warunki, konieczne jest prawidłowe przygotowanie podłoża, czyli między innymi właściwe zagruntowanie ściany.

grunt pod farbe

Jak przygotować ścianę przed gruntowaniem?

Zanim jednak przystąpimy do położenia gruntu pod farbę lateksową, koniecznie musimy sprawdzić, czy nasza ściana jest odpowiednio sucha oraz pozbawiona różnych substancji, które mają negatywny wpływ na przyczepność farby. Do substancji takich należą między innymi: tłuszcz, pył (kurz) czy też resztki pozostawionego silikonu. Należy też uzupełnić wszelkie ubytki w ścianie tak, aby była ona w miarę równa i gładka. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze ścianami nowymi, malowanie farbami lateksowymi nie powinno nastręczać żadnych trudności. Inaczej jest, gdy malujemy ściany stare, już wcześniej pokryte warstwą (bądź kilkoma warstwami) farby. Wtedy może dochodzić do łuszczenia się starej farby i niezbędne przed malowaniem może okazać się jej wcześniejsze dokładne zeskrobanie. Wtedy też konieczne jest uzupełnienie ubytków powstałych w wyniku skrobania.

Jakie korzyści płyną z gruntowania ściany?

Przede wszystkim, gruntując ścianę przed położeniem farby lateksowej, wyrównujemy chłonność malowanego podłoża. Umożliwia to równomierne nałożenie farby oraz znaczną redukcję chłonności ściany.

Po drugie, dobrze dobrany grunt wzmacnia powierzchnię malowaną.

Po trzecie, grunt zwiąże luźne cząsteczki podłoża (pył i kurz).

I wreszcie po czwarte, dobrze wyschnięta, zagruntowana ściana daje dużo lepszą przyczepność dla farby lateksowej.

Dodatkowo też (co jest bardzo ważne w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka) właściwie dobrany podkład pod farbę lateksową powoduje powstanie warstwy wodoodpornej.

Jeszcze jedną korzyścią płynącą z zastosowania gruntu przed nałożeniem farby lateksowej jest niwelacja różnic w fakturze oraz barwie ścian, a co za tym idzie, uniknięcie przebarwień kolorystycznych (smug).

Ostatnim argumentem przemawiającym za użyciem podkładu pod farbę lateksową jest z całą pewnością aspekt ekonomiczny. Po prostu ściana wcześniej zagruntowana „pije” znacznie mniej farby, co w efekcie umożliwia jej oszczędność.

Kiedy grunt pod farbę lateksową?

Dobra praktyka malarska z całą pewnością nakazuje zastosowanie podkładu pod farbę lateksową w przypadku ścian nowych, do tej pory nie malowanych (ściany z płyt kartonowo – gipsowych, nowe gładzie gipsowe, ściany po skrobaniu ze starych powłok malarskich, ściany oddawane w tzw. stanie deweloperskim – pomalowane farbą słabej jakości, zacieki i plamy – po wcześniejszym ich usunięciu, miejscowe poprawki i uzupełniane ubytki w ścianach). Na ścianach pokrytych już wcześniej farbą wskazane jest wykonanie tzw. testu chłonności. Polega on na lekkim spryskaniu ściany wodą. Jeżeli woda szybko się wchłonie, to znak, że podłoże wymaga zagruntowania.

Powszechnie wiadomo, że położenie gruntu pod farbę lateksową pozwala na uniknięcie łuszczenia się starej farby, dlatego, że dobrze dobrany podkład zapewnia jej optymalną przyczepność, zmniejszając tym samym ryzyko złuszczenia się. Wysokiej jakości substancja gruntująca między innymi wzmacnia słabe podłoże i podnosi jego strukturę.

Jaki podkład pod farbę lateksową?

Farby lateksowe są odporniejsze na działanie światła (promieni słonecznych) od farb akrylowych. Charakteryzują się też znacznie większą od nich wytrzymałością na szorowanie i ścieranie. Niemal każdy znany wytwórca produktów malarskich w swojej ofercie ma specjalnie przygotowany podkład pod farbę lateksową. Dokonując zakupu substancji gruntującej pod farbę lateksową, dobrze jest zwrócić uwagę na jej kompatybilność z farbą. W związku z tym niemal zawsze warto jest kupić grunt tego samego producenta, co producent farby (z reguły każdy producent zaleca stosowanie swojego podkładu). Właściwie dobrany podkład zapewni bezproblemowe położenie farby oraz wydłuży jej żywotność.

Czy zawsze kładziemy grunt pod farbę lateksową?

W praktyce malarskiej etap kładzenia podkładu pod farbę lateksową możemy pominąć w przypadku, gdy nasza ściana była już poprzednio pomalowana farbą lateksową lub akrylową, a jej powierzchnia jest równa i jednolita. Możemy wtedy zastosować test, który pozwoli na określenie, czy konieczne jest gruntowanie ściany, czy też nie. Test ten to po prostu przetarcie dłonią powierzchni ściany – jeżeli na dłoni pozostaje nalot to położenie podkładu jest konieczne. Wskazane jest, aby w ten sposób przetestować ścianę w kilku miejscach, za każdym razem sprawdzając dłoń.

Podsumowanie

Przystępując do malowania ścian farbami lateksowymi, pamiętajmy, że nie warto oszczędzać na zakupie właściwego podkładu, gdyż zaniechanie etapu gruntowania może skutkować łuszczeniem się i pękaniem powłoki malarskiej. Późniejsza naprawa niepożądanych efektów „bezpokładowego” malowania będzie się wiązać ze sporym nakładem pracy oraz kolejnymi wydatkami finansowymi. Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy nie mamy pewności, co do jakości naszej ściany, zawsze korzystniej jest pomalować ją dobrze dobranym gruntem niż zostawić ją bez żadnego zabezpieczenia.

Autor: Paweł Sadowski