Data publikacji:

Jaka hulajnoga wyczynowa dla początkujących?

Jazda na hulajnodze zapewnia mnóstwo frajdy i jest doskonałą formą aktywnego spędzania wolnego czasu. Hulajnoga miejska służy głównie do przemieszczania się, ale jeżeli myślisz o podskokach i trikach wykonywanych na hulajnodze, zainteresuj się hulajnogą wyczynową dla początkujących. Jaka będzie najlepsza i na co musisz zwrócić uwagę, zanim wybierzesz konkretny model na Ceneo.pl?
hulajnoga wyczynowa dla poczatkujacych

Hulajnoga wyczynowa dla początkujących a klasyczna – najważniejsze różnice

Klasyczną i wyczynową hulajnogę łatwo odróżnić, biorąc pod uwagę konstrukcję i wagę. Lekka hulajnoga wyczynowa ułatwia wykonywanie trików w skateparku, takich jak podskoki. Klasyczny model jest cięższy i ma większe kółka. Różnicą jest też liczba kół, zwłaszcza w przypadku modeli dla dzieci. Niezależnie od wieku użytkownika hulajnoga do trików ma zawsze dwa koła, natomiast miejska może mieć 2 lub 3 kółka.

Hulajnoga wyczynowa dla dzieci lub dorosłych ma także inną konstrukcję od klasycznej. O ile kierownicę hulajnogi miejskiej można regulować w kilku zakresach, o tyle ta w hulajnodze wyczynowej nie jest regulowana. Dzięki temu wyczynówka jest stabilniejsza i odporniejsza na wstrząsy wynikające z hopów, flipów i innych ewolucji.

Różnicą jest także wysokość hulajnóg rekreacyjnych i wyczynowych. Dla bezpieczeństwa podczas wykonywania akrobacji lepiej wybrać niższą hulajnogę, czyli taką z kierownicą sięgającą do wysokości pomiędzy linią talii i bioder.

Jak wybrać najlepszą hulajnogę wyczynową na start?

Nie wybieraj od razu najdroższego i najbardziej zaawansowanego modelu. Na początek możesz zdecydować się na lekką hulajnogę wyczynową z kółkami z rdzeniem z tworzywa sztucznego. Kiedy ten efektowny i sprawiający wiele radości sport pochłonie bez reszty twoje dziecko albo ciebie, tańszy model dla debiutantów warto zamienić na hulajnogę z kółkami z rdzeniem wykonanym z aluminium. Aluminium łatwiej zniesie obciążenie wynikające z akrobacji i skoków. Pamiętaj, że optymalna waga hulajnogi do trików na start mieści się w przedziale od 3,5 do 4 kg, choć może być mniejsza

Nie zapominaj o bezpieczeństwie. Koniecznie zadbaj o ochronę głowy i stawów. Kask oraz ochraniacze na łokcie i kolana to absolutny must have. Zwróć również uwagę na średnicę kół. Im większa, tym szybciej jeździ się na hulajnodze. Zaawansowani fani hulajnóg sięgają po takie z kółkami o średnicy 11-12 cm. Na start wybierz zatem mniejsze, maksymalnie 10-centymetrowe. Ogromne znaczenie mają także hamulce w wersji sprężynowej lub cichsze i elastyczne FLEX.

Z kolei łożyska w kółkach zapewniają płynną jazdę i większą szybkość. Im wyższa klasa ABEC (z oznaczeniem od 1 do 9), tym odważniejsza jazda. Zwracaj również uwagę na drgania przenoszone z kółek. Jeżeli otulający je zazwyczaj poliuretan jest relatywnie miękki, drgania nie są tak odczuwalne jak w przypadku twardych kół. Twardość kół rozpoznasz po odpowiednich oznaczeniach. 85A-87A wskazują na miękkie koła, a powyżej 88A – na twarde.

Zdecyduj się na stabilny model. Szerokość i długość podestu powinny odpowiadać rozmiarowi stóp/ Zasada jest jednak taka, żeby dostosować wielkość hulajnogi do sylwetki, a jednocześnie wybrać szeroki i relatywnie krótki podest. Taka hulajnoga ułatwia naukę kolejnych trików i pozwala pewnie poczuć się na dwóch kółkach. Komfort jazdy gwarantuje antypoślizgowa powierzchnia podestu.

Rowkowane uchwyty na kierownicy przydają się podczas długiej jazdy. Tak zwane gripy zabezpieczają przed obtarciami i poceniem się dłoni niezależnie od zaawansowania jazdy. Szerokie gripy dodatkowo gwarantują pewniejsze trzymanie kierownicy, także w przyszłości podczas wymyślnych ewolucji.

Systemy kompresji minimalizują luzy w kierownicy, zapewniają wygodę jazdy i precyzję trików, poza tym chronią przed przeciążeniami. Dla zaawansowanych skejtów najlepsze są systemy HIG lub IHC. W hulajnodze dla początkującego odpowiedni będzie gwintowany widelec. Na start nie wybieraj modelu z kierownicą 360 stopni, która obraca się wokół swojej osi, bo debiutantom zazwyczaj utrudnia naukę jazdy na hulajnodze. Na barsiny przyjdzie jeszcze czas!

Poza tym na początku możesz zrezygnować z pegów, czyli aluminiowych lub stalowych rurek, które przymocowuje się do kół. Pegi znacznie zwiększają liczbę akrobacji możliwych do wykonania – dzięki nim można efektownie ślizgać się po przeszkodach, np. w skateparku.

Jaka hulajnoga wyczynowa na początek? Przegląd modeli


Hulajnoga wyczynowa dla początkujących dorosłych

Hulajnoga wyczynowa dla dorosłych zawsze ma limit wagi użytkownika. Jeżeli nie zwrócisz na niego uwagi, możesz szybko zepsuć swój nowy nabytek. Zawsze szukaj modeli dla dorosłych o odpowiedniej wysokości (70-90 cm, tak aby sięgały nieco powyżej bioder).

Lekka hulajnoga wyczynowa dla dzieci

Wybierając model dla pociechy, zawsze sprawdzaj maksymalne obciążenie. Jeżeli waga twojego dziecka przekracza ten limit, zakup może szybko skończyć się popękanymi kółkami.

  • Oxelo Popularną markę znanej sieci sklepów sportowych warto wygodnie zamówić, korzystając z Ceneo.pl.
  • Globber Światowej sławy producent hulajnóg rekreacyjnych i wyczynowych dla dorosłych i dzieci.
  • Raven Uznana na całym świecie marka, która w swoim katalogu, poza hulajnogami wyczynowymi, ma także deski snowboardowe i łyżworolki.

Hulajnoga wyczynowa na start nie musi być tak zaawansowana jak dla bardziej doświadczonych skejtów. Kluczowe jest jednak zadbanie o bezpieczeństwo – poza dobrze dobraną hulajnogą dla początkujących ważne są też kask i ochraniacze na stawy.

Autor: Magdalena Sarnecka