Data modyfikacji:

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Popularna podłogówka to świetna alternatywa dla tradycyjnego systemu grzewczego – jest bardziej funkcjonalna i zapewnia lepszy efekt wykończeniowy. Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe w codziennym użytkowaniu? A jaki jest koszt instalacji takiego systemu? Sprawdźmy.
ile kosztuje ogrzewanie podłogowe

Dlaczego warto postawić na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej wypiera z naszych domów tradycyjne grzejniki. Dzieje się tak nie bez przyczyny – popularna podłogówka pozwala równomiernie ogrzać całe pomieszczenie, bez kumulacji ciepła jedynie w punktach, w których umieszczone są grzejniki. Co więcej, daje przyjemne wrażenie ciepłej posadzki, więc nawet zimą można chodzić po mieszkaniu na boso. 

Kolejnym atutem podłogówki są względy dekoracyjne – system grzewczy osadzony w warstwie jastrychu pozostaje niewidoczny dla mieszkańców, co daje mu dużą przewagę nad często mało estetycznymi tradycyjnymi grzejnikami.

Ogrzewanie podłogowe - rodzaje

Zasadniczo możemy wyróżnić trzy rodzaje ogrzewania podłogowego.
  • Wodne – to najpopularniejszy typ podłogówki. System przewodów prowadzących nagrzaną wodę osadza się na wylewce, a następnie pokrywa warstwą jastrychu. Ogrzewanie podłogowe wodne może współpracować z różnymi typami kotłów, np. z gazowymi czy tymi na paliwa stałe, a także z pompami ciepła czy kolektorami słonecznymi.
  • Elektryczne – to rzadziej spotykany rodzaj ogrzewania podłogowego – system ten jest wypierany przez dwa pozostałe, głównie przez wzgląd na stale rosnące ceny energii elektrycznej. Z reguły stosuje się go jako ogrzewanie wspomagające w pomieszczeniach, które wymagają dodatkowego źródła ciepła. Do jego wykonania konieczne jest ułożenie specjalnych mat elektrycznych, które nagrzewają się, gdy przepływa przez nie prąd.
  • Powietrzne – ten system działa w obiegu zamkniętym, gdzie instalacja grzewcza jest elementem konstrukcji płyty fundamentowej.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Montaż ogrzewania podłogowego to spory wydatek. Obok kosztów zakupu materiału oraz robocizny, do zestawienia należy dodać również projekt instalacji, który wykona wyspecjalizowana firma. Najczęściej zadanie to można zlecić wykonawcom instalacji.


Przeczytaj także: Co na ogrzewanie podłogowe? Jaka podłoga będzie najlepsza


Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe? Jak podaje serwis Kalkulatory Budowlane, średni koszt ułożenia ogrzewania podłogowego waha się w przedziale między 180 a 230 zł za metr kwadratowy. Cena jest w dużej mierze uzależniona od miejscowości, przykładowo w województwie mazowieckim trzeba liczyć się ze znacznie większym kosztem wykonania instalacji, niż w innych rejonach kraju.
Na koniec warto wiedzieć, jak obniżyć koszty eksploatacji ogrzewania podłogowego. Przede wszystkim wpływ na to ma izolacja budynku. Jeśli dom posiada solidną elewację, straty ciepła są mniejsze, a nagrzane powietrze kumuluje się wewnątrz. Aby obniżyć koszty ogrzewania wnętrz w sezonie, warto pamiętać też o kilku ważnych zasadach efektywnego wykorzystania ciepła. Przede wszystkim staraj się minimalizować straty, czyli nie otwierać lub nie rozszczelniać okien zbyt często. Jeśli konieczne jest wietrzenie, zrób to szybko, otwierając szeroko okna, co pozwoli na efektywną wymianę powietrza. 

Zwróć też uwagę na ustawienia okuć okiennych. Niektóre modele mają opcję zmiany ustawień na zimowe. W takim przypadku skrzydło szczelniej przylega do ramy, co dodatkowo minimalizuje straty. Staraj się także efektywnie ogrzewać dom, czyli odkręcać podłogówkę tylko w tych pomieszczeniach, w których faktycznie przebywają domownicy.