Data publikacji:

Imitacja drewna na elewacji: co wybrać?

Obecnie dostępnych jest bardzo dużo różnych materiałów, które wykorzystać można na elewację. Dzięki temu wygląd budynku może być spójny nie tylko z otoczeniem, ogrodzeniem czy roślinnością zaaranżowaną w ogrodzie, ale również wnętrzem pomieszczeń. Jednym z popularniejszych i doskonale wyglądających rozwiązań, które doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy budownictwa, jest imitacja drewna na elewacji. To opcja, która dodaje przytulności i charakteru, przykuwa uwagę i prezentuje się niezwykle elegancko, zwłaszcza gdy zastosowana jest tylko w niektórych miejscach na ścianach. Sprawdź, jakie zalety ma deska elewacyjna, imitacja drewna elastyczna, panel oraz pozostałe możliwe drewnopochodne rozwiązania, i wybierz rozwiązanie idealne dla siebie.
elewacja imitacja drewna

Czy elewacje domów z imitacją drewna to dobry pomysł?

Drewno to niezwykle wdzięczny, elegancki i niepowtarzalny materiał, który sprawia wrażenie bezpieczeństwa, ciepła i przytulności. Dzięki temu surowcowi dom staje się oryginalny i zyskuje gotową dekorację. Obecnie do wyboru jest wiele wariantów kolorystycznych, kształtów i możliwych faktur wykonanych z elementów drewnopodobnych, dzięki czemu możliwość zaaranżowania budynku jest niemal nieskończona.
Drewniane elewacje doskonale komponują się z nowoczesnym budownictwem, w którym dominują surowe kształty, biel, czerń oraz szarości. To także doskonałe uzupełnienie tradycyjnego i starszego stylu budynków. W zależności od pogody imitacje drewna na elewacji wyglądają nieco inaczej. Doskonale prezentują się zarówno w słońcu, jak i w deszczu.
Jaką cenę ma drewnopodobna elewacja? Imitacja drewna wcale nie musi kosztować dużo. Wszystko zależy od wybranej opcji i kosztu montażu tego typu wykończenia. Metr kwadratowy materiału kupić można w granicach 20–50 zł, a kwota ta zależy od jakości i grubości produktu. Preparaty i przedmioty służące do wykonania elewacji z materiałów drewnopodobnych są ponadto odporne na wilgoć oraz działanie promieni UV, dzięki czemu nie odbarwiają się.

Czym jest imitacja deski elewacyjnej odciskana?

Imitacja deski elewacyjnej odciskana to jeden ze sposobów na uzyskanie doskonałego i spektakularnego efektu na ścianach wewnętrznych, który do złudzenia przypomina prawdziwe drewno. Efekt tego typu uzyskuje się za pomocą specjalnego tynku elewacyjnego imitującego drewno, który nakłada się na ścianę, a następnie za pomocą specjalnej matrycy wykonanej z silikonu lub stempla odciska charakterystyczne wzory i słoje. Kiedy masa wyschnie, niezbędne jest zeszlifowanie powierzchni papierem ściernym i wyrównanie ściany. Ostatni krok to pomalowanie tynku specjalną koloryzującą bejcą.
Jaki tynk wewnętrzny wybrać? Tynk odciskany to stosunkowo niedroga imitacja drewna na elewacji. Cena robocizny w tym przypadku będzie jedną z najniższych. Cena usługi w przełożeniu na metr kwadratowy elewacji zamyka się najczęściej w 50–70 zł. Niedrogi jest również sam materiał niezbędny do stworzenia tego typu struktury, czyli tynk imitujący drewno. Cena za m2 tego typu materiału wynosi od 280 zł za 25 kg, co wystarcza średnio na 14 m2 elewacji.

Co to jest elewacja drewnopodobna elastyczna?

Inne korzystne pod względem finansowym rozwiązanie to elewacja drewnopodobna elastyczna, która dostępna jest w postaci wygodnej do aplikacji okładziny i paneli. To stosunkowo nowe rozwiązanie, którego popularność stale rośnie i coraz częściej wybierane jest zarówno w przypadku wykańczania nowych budynków, jak i odświeżania wyglądu starszego budownictwa. Ponadto montaż tego typu paneli jest bardzo prosty. Niezbędnym akcesorium w tym przypadku jest klej dyspersyjny, na który bezpośrednio do warstwy zbrojącej i ociepleniowej budynku przykleja się poszczególne fragmenty okładziny.
Okładzina elewacyjna to produkt, który występuje pod dwiema postaciami. Może to być materiał w gotowym wariancie kolorystycznym lub wymagający dodatkowego pomalowania na wybrany kolor. W obu przypadkach panele elastyczne wymagają zazwyczaj jednorazowego zaimpregnowania. Tego typu deska elewacyjna jest trwała i bardzo dobrze imituje naturalne drewno. Zaletą takiego rozwiązania jest też niewielka waga materiału. Pozwala to na zastosowanie okładziny na fasadach, na których niemożliwe jest użycie innych, cięższych materiałów.

Imitacja drewna na elewacji czy prawdziwe drewno – co wybrać?

Na elewacji możliwe jest zastosowanie również drewna naturalnego. Jednak wiąże się to ze znacznie większymi kosztami oraz regularną pielęgnacją i konserwacją. Produkty imitujące drewno są w porównaniu z naturalnym drewnem znacznie bezpieczniejsze i niepalne. Nie wymagają zabiegów konserwacyjnych i pielęgnacyjnych oraz nie chłoną wilgoci, co powoduje w przypadku prawdziwego drewna kurczenie i pęcznienie.
Ponadto sztuczne drewno jest odporne na działanie promieniowania UV i czynników takich jak pleśń, owady czy grzyby. Powierzchnia jest jednolita, pozbawiona zadrapań i pęknięć. Materiały imitujące drewno są elastyczne, lekkie i łatwe do zamontowania, nawet samodzielnie.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!