Data publikacji:

Jak dbać o aloes?

Aloes jest bardzo cenioną rośliną, gdyż jako środek leczniczy znany jest już od tysięcy lat. Obecnie aloes stosowany jest zarówno w kosmetyce, jaki i w ziołolecznictwie czy farmakologii. Działa on łagodząco, przeciwświądowo, wspiera także układ pokarmowy. Co istotne, może być hodowany w warunkach domowych. Jednak jak dbać o aloes, aby cieszyć się jego niesamowitym wyglądem oraz właściwościami? Sprawdź!

jak dbać o aloes

Jak dbać o aloes? Podstawowe informacje o roślinie

Aloes to spopularyzowany w Europie gatunek byliny, która pochodzi z terenów Azji Mniejszej oraz Afryki. Do rośliny z rodzaju aloesu zalicza się ponad 300 gatunków, jednak najbardziej znane są dwa jego rodzaje:
  • aloes zwyczajny, zwany także aloe vera (łac. aloe barbadensis);
  • aloes drzewiasty (łac. aloe arborescens).
Aloes to sukulent, a więc należy do grupy roślin, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody. Z tego powodu liście aloesu składają się niemal w 96% z wody. Posiadają one mieczowaty kształt, a w dotyku są bardzo mięsiste. Na brzegach liści wyrastają zaś delikatne kolce, które nadają aloesowi specyficzny wygląd. Aloes posiada także kwiaty, które układają się w piękne czerwone i żółte grona.

Właściwości aloesu

Po przekrojeniu grubego liścia aloesu widoczny jest zielony, przypominający galaretkę miąższ. Jest to najistotniejszy element tej bylinowej rośliny, gdyż to właśnie miąższ używany jest w ziołolecznictwie, farmakologii i kosmetyce. Posiada on aż dziewięć z dziesięciu aminokwasów egzogennych (pozyskiwanych z zewnątrz), które są niezbędne człowiekowi do życia. Obfituje on w sole mineralne, takie jak na przykład cynk, siarka, fosfor, wapń, miedź czy potas. Ponadto posiada on witaminy z grupy B oraz witaminę A, C i E.

Miąższ aloesu w formie soku czy miazgi wykorzystywany jest jako odpowiedź na wiele dolegliwości. W kosmetykach działa łagodząco oraz ściągająco. Ponadto poprawia on wygląd i kondycję skóry. Znane są także zastosowania aloesu na włosy. W ziołolecznictwie i farmakologii odpowiada natomiast na takie problemy, jak świąd czy zmiany powstałe po ukąszeniu owadów. Jest także idealnym wsparciem dla układu pokarmowego oraz odpornościowego.

Jak dbać o aloes w domu?

Bardzo dobrą wiadomością jest to, iż aloes może być uprawiany przez nas w domu. Jest on doskonałą rośliną także dla osób, które nie lubią poświęcać opiece nad roślinami zbyt dużo czasu. A więc jak dbać o aloes?

Aby zapewnić roślinie dobry start, warto od razu po zakupie przesadzić ją do większej doniczki wykonanej na przykład z terakoty lub kamionki, ponieważ rozrost aloesu jest stosunkowo szybki. Wybranie donicy wykonanej z naturalnych tworzyw pozwoli na dobrą cyrkulację powietrza, co jest bardzo istotne przy pielęgnacji aloesu – nie lubi on przelania.

Równie ważne jest także wybranie odpowiedniego podłoża. Powinno być ono jak najbardziej zbliżone do tego, na którym w naturalnych warunkach rośnie aloes. W tym celu należy zakupić ziemię dla sukulentów oraz kaktusów. Możemy również sami wykonać takie podłoże. W takim przypadku powinniśmy połączyć ziemię, perlit, żwir, gruboziarnisty piasek oraz keramzyt. Aloes powinien być przesadzany co około 3 lata.

Jak dbać o aloes, aby nie dotknęły go żadne choroby? Lubi on bardzo światło i ciepło, dlatego należy go umieścić w jasnym, nasłonecznionym miejscu, na przykład na południowo-wschodnim lub południowym parapecie. W drugim przypadku najlepiej, aby był on osłonięty firanką lub aby był nieco oddalony od okna. W okresie letnim może on być także wystawiony na balkon czy taras. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiednie naświetlenie liści aloesu. Jeśli będą one otrzymywały za mało światła - może to spowolnić wzrost. Natomiast jeśli będzie wystawiany na zbyt ostre słońce, jego liście mogą zmienić swoją barwę.

Odpowiednia ilość wody w glebie jest bardzo istotnym aspektem dla byliny, jaką jest aloes - jak dbać o właściwy poziom nawodnienia? Aloes należy obficie podlewać raz na dwa tygodnie. Jeśli będziemy robić to częściej, system korzeniowy może zacząć gnić, co przyczyni się do śmierci rośliny. Natomiast w okresie zimowym aloes powinien być podlewany mniej obficie. Pamiętaj także, aby podczas nawadniania nie moczyć liści.

Jak rozmnażać aloes?

Jeśli aloes będzie posiadał odpowiednie warunki do wzrostu, w doniczce zaczną pojawiać się nowe roślinki - odrosty aloesu. Dobrze jest je przesadzić do nowego pojemnika, aby miały odpowiednią ilość miejsca na swój rozwój. Jeśli posiadają one za małą ilość korzeni, można je pozostawić na kilka dni w wodzie, stosując ukorzeniacz.

Aloes może być także rozmnażany z nasion, jest to jednak nieco trudniejsza forma pozyskiwania nowych roślin. Nasiona wysiewa się do lekko wilgotnej ziemi od lutego do kwietnia. Nasiona można zakupić w sklepie ogrodniczym lub pozyskać z przekwitłego kwiatostanu.

Aloes kwiat - jak dbać, gdy wyjeżdżamy?

Dzięki temu, iż aloes to sukulent, nie musimy się o niego martwić, gdy planujemy dłuższą podróż. Powód? W swoich zgrubiałych liściach przechowuje on duże ilości wody. Ważne, aby pamiętać o jego nawodnieniu przed samym wyjazdem. Bez żadnych problemów wytrzyma on co najmniej dwa tygodnie bez podlewania.

Zastosowanie aloesu

Już wiesz, jak dbać o aloes - jeśli będziesz postępować według naszych zasad, aloes odwdzięczy się zdrowymi i pięknymi liśćmi, które będziesz mógł stosować jako codzienne wsparcie w różnych dolegliwościach oraz w pielęgnacji twarzy i ciała. Jeśli jednak nie masz czasu bądź miejsca w domu, aby zająć się hodowlą oraz dbaniem o aloes - możesz postawić na zakup gotowych produktów z aloesem, takich jak choćby sok i herbata z aloesu czy kosmetyki zawierające w swoim składzie miąższ z aloesu.
Autorka: Katarzyna Pyrek