Data publikacji:

Jak dobrać nakładkę na sedes?

Co jest bardziej praktyczne: nocnik czy nakładka na sedes? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Najczęściej nakładka jest następnym krokiem po nauce załatwiania potrzeb fizjologicznych na nocnik, chociaż zdarza się, że niektóre dzieci od początku wolą siadać na sedes i omijają etap nocnika. Rolą rodzica jest odpowiednie zabezpieczenie toalety, tak żeby maluch mógł się stabilnie usadowić i czuć w łazience jak najlepiej. Nikt nie ma ochoty na przykre niespodzianki. Jak dobrać nakładkę na sedes?

nakładka na sedes

Dla kogo nakładka na sedes?

Sprawy związane z załatwianiem potrzeb fizjologicznych są bardzo delikatną kwestią. Trzeba od początku procesu odpieluchowania mocno wsłuchiwać się w potrzeby i kłopoty dziecka, żeby odpowiednio ocenić sytuację. Postępując niewłaściwie, ryzykujemy problemami z wypróżnianiem, których późniejsze naprostowanie może zająć wiele czasu i energii. Dlatego właśnie nigdy nie powinno się zmuszać dziecka do używania nocnika lub siadania na sedes.

Najlepiej od początku dać mu wybór. Dzieci są bardzo różne. Niektóre boją się nocnika, inne czują się bezpieczniej właśnie będąc bliżej podłogi niż siedząc na wysokim sedesie. Jeśli maluch ma opory przed porzuceniem pieluchy, warto próbować różnych dróg. Jest wiele dzieci, pragnących naśladować rodziców, których widzieli w łazience. Dla nich warto kupić nakładkę już na samym początku i zobaczyć czy przypadnie im do gustu. Jeśli chodzi o minimalny zalecany wiek, trzeba przeczytać opis produktu i ostrzeżenia. Zwykle nakładki polecane są od około 18.-24. miesiąca życia do czasu, kiedy dzieci dobrze radzą sobie bez nich.

Jeśli maluch już od dawna korzysta bez żadnych problemów z nocnika, po pewnym czasie dobrze jest zastanowić się, jak dobrać nakładkę na sedes i dokonać zakupu. Będzie to wkroczenie dziecka w następny etap, najczęściej dużo wygodniejszy dla rodzica. Wszyscy, którzy mają pod opieką małe dziecko, doskonale zdają sobie sprawę, że codzienne mycie i dezynfekowanie nocnika jest bardzo kłopotliwe. Nakładka na sedes może bardzo ułatwić życie.

Jak dobrać nakładkę na sedes?

Podobnie jak w przypadku wszystkich przedmiotów, z których ma korzystać dziecko, również zastanawiając się, jak dobrać nakładkę na sedes, trzeba przede wszystkim mieć na uwadze bezpieczeństwo. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym nietrudno o nieprzyjemny w skutkach wypadek, dlatego w tym miejscu warto szczególnie dbać o unikanie wszelkiego ryzyka. Nakładka powinna być zatem stabilna i antypoślizgowa. Jeśli chwieje się po założeniu, oznacza to, że jest źle dobrana lub nieodpowiednio wykonana. Taka nakładka stwarza zagrożenie i nie budzi u dziecka poczucia bezpieczeństwa. Zatem jak dobrać nakładkę na sedes, by tego uniknąć? Przede wszystkim trzeba sprawdzić wymiary. Warto też zawsze przymierzyć nowy zakup, tylko wtedy pewność będzie stuprocentowa. 
Do wyboru są różne typy nakładek o fantazyjnych kolorach, zachęcających dziecko do korzystania z WC. Dobrym pomysłem będzie jednak przesunięcie wyglądu na dalszy plan. Można zdecydować się na antypoślizgową nakładkę o ergonomicznym kształcie, bez jakichkolwiek dodatków. W niemal każdym domu, w którym są dzieci, jest również podest, który sprawdza się przy myciu rąk. Dziecko może go również wykorzystać do wspinania się, żeby usiąść na sedesie. Jeśli jednak rodzic jest jeszcze przed zakupem podestu, może wykorzystać tę sytuację i wybrać zestaw z nakładką na sedes, dzięki czemu łazienka będzie się lepiej prezentowała. 
Bardzo przydatnym drobiazgiem, który warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jak dobrać nakładkę na sedes, są uchwyty umożliwiające przytrzymanie się. Wyposażone są w nie nakładki, takie jak Weepod Trainer Prince Lionheart o bardzo wygodnym kształcie lub B-Toilet Bo Jungle, która dodatkowo oferuje dziecku oparcie.
Wielu rodziców ceni sobie nakładki na sedes z drabinką. To kompleksowe rozwiązanie pozwala dziecku szybko i łatwo dostać się na sedes, jest bardzo bezpieczne oraz wygodne. Jego wielkim plusem jest także możliwość oparcia nóg w trakcie wypróżniania. Takim rozwiązaniem może pochwalić się między innymi Thermobaby w nakładce Kiddyloo lub firma Kindersafe. Dobrze dobrana nakładka będzie długo służyła dziecku i ułatwi życie wszystkim domownikom, nie warto zatem na niej oszczędzać. Jakość przełoży się na wygodę użytkowania, odporność na uszkodzenia i wygląd.

A może praktyczne rozwiązanie 2 w 1?

Innowacyjnym rozwiązaniem jest nakładka, którą można zamienić w nocnik turystyczny. Mowa o znanym w rodzicielskich kręgach Potette Plus. Jako nakładka sprawdza się znakomicie, pasuje bowiem na każdy rodzaj sedesu, jest stabilna i bezpieczna. Używając Potette w domu jako nocnika, można wyposażyć go w silikonowy wkład, na zewnątrz natomiast stosuje się wygodne jednorazowe woreczki. Nocnik ma składane nóżki z systemem antypoślizgowym. Dla rodziców, którym spędza sen z powiek pytanie, jak dobrać nakładkę na sedes i czy może lepiej kupić nocnik, Potette będzie wymarzonym rozwiązaniem. Bez względu na warunki, można go bowiem używać wszędzie, zarówno w domu, jak i poza nim, w plenerze czy publicznej toalecie.

Jak poprawnie korzystać z nakładki na WC?

Jedną sprawą jest, jak dobrać nakładkę na sedes, inną natomiast jak jej poprawnie używać. Nie powinno się sadzać na niej zbyt małych dzieci, a w przypadku tych najmłodszych, nawet gdy dobrze sobie radzą, zalecany jest nadzór rodzica. 
Ponieważ nakładka to przedmiot związany z wypróżnianiem, powinien być regularnie czyszczony i dezynfekowany, obowiązkowo po każdym użyciu w publicznej toalecie. Jeśli w czasie mycia okaże się, że tworzywo, na którym ma siedzieć dziecko, jest uszkodzone, nakładkę powinno się wymienić, żeby nie dopuścić do zranienia delikatnej skóry.
Autor: Nina Nadybska