Data modyfikacji:

Jak dobrać deskę sedesową?

Dobór deski sedesowej do miski ustępowej nie jest prostym zadaniem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się kształtem, wymiarami, odcieniem, sposobem montażu, a także marką. Pomiędzy różnymi producentami mogą występować na tyle mało widoczne niuanse, że kłopot pojawia się dopiero w czasie instalowania elementów. Jak dobrać deskę sedesową do nowego WC? Na czym należy bazować, szukając deski klozetowej do starszego modelu toalety? Co warto uwzględnić przy wyborze?
jak dobrac deske sedesowa

Jak dobrać deskę sedesową? Najważniejsze parametry

Nowe WC kompakty czy miski ustępowe najczęściej oferowane są z deską sedesową w komplecie. Jednak nie zawsze tak jest, czasem też po jakimś czasie może być konieczna wymiana deski. Jak dopasować deskę sedesową, aby była funkcjonalna i estetyczna? Należy uwzględnić najważniejsze cechy tego akcesorium:
 • kształt deski odpowiadający muszli klozetowej - klasyczny, okrągły, kompaktowy,
 • dokładne wymiary, w tym także grubość - wysokość,
 • sposób montażu, rodzaj zawiasów,
 • odległość śrub montażowych i opcja jej regulacji,
 • funkcjonalność, na przykład deski wolnoopadające, antybakteryjne, z możliwością szybkiego wypinania - z szybkozłączem, z wkładką dla dzieci, z funkcją podmywania,
 • materiał wykonania - tworzywo sztuczne - polipropylen lub duroplast, czasem drewno, drewno prasowane, MDF, stal nierdzewna, żywica poliestrowa,
 • kolor, odcień bieli.

Co do zasady więksi producenci ceramiki łazienkowej tworzą linie produktów, do których można dokupić akcesoria - deski sedesowe, pokrywy, śruby montażowe. Dlatego czasem to, jak dobrać deskę sedesową, sprowadza się do sprawdzenia nazwy modelu posiadanej toalety i dokupienia części do niej. Problem z doborem może pojawić się, gdy dany typ miski ustępowej lub kompaktu wyszedł już ze sprzedaży albo producent nie udostępnia do niego dedykowanych części.

Nowa deska sedesowa - jak dobrać do starszego modelu toalety?

Uszkodzenie zawiasów, pęknięcie ramy albo pokrywy, a może nieestetyczne rysy lub przebarwienia? Powodów do wymiany deski sedesowej może być wiele, a znalezienie odpowiedniej do starszych modeli miski ustępowej może sprawić problem. Jak dobrać deskę sedesową w takiej sytuacji, gdy nie ma w sprzedaży dedykowanych desek od producenta? Rozwiązania uniwersalne, które mają sporą możliwość regulacji rozstawu śrub montażowych, występują w różnych rozmiarach i kształtach, dlatego, zanim kupi się konkretny model, warto sprawdzić:
 • Wymiary starej deski klozetowej - nie tylko długość i szerokość w najszerszym miejscu, ale także wielkość otworu wewnętrznego, kształt i krzywizny deski.
 • Charakterystykę miski WC:
  • odstęp pomiędzy otworami montażowymi deski,
  • średnicę otworów montażowych,
  • odległość otworów od ściany lub zbiornika z wodą w WC kompakt,
  • odległość otworów od krawędzi miski,
  • długość od linii otworów montażowych do końca miski ustępowej.
 • W przypadku misek lub desek z funkcją higieny - położenie dyszy wodnej, podłączenia wodnego.

Zebrane wymiary powinny odpowiadać parametrom deski w zakresach jej ewentualnej regulacji. Najczęściej informacje takie przedstawione są graficznie w przypadku desek sedesowych, można też szukać parametrów konkretnej toalety i pasujących do niej desek w specyfikacji producenta.

Propozycje, jak dobrać deskę klozetową do wystroju łazienki

Obok kwestii głównie technicznych to, jak wybrać deskę sedesową, powinno być uzależnione od estetyki wnętrza łazienki czy toalety. Choć przeważająca większość desek sedesowych dostępna jest w odcieniach bieli, dostępne są także deski utrzymane w innej kolorystyce. Nie bez wpływu na wygląd ma również kształt deski oraz wykończenie w strefie mocowania - śrub. Jeżeli jest taka możliwość, warto wśród białych desek sedesowych wybrać tę, której odcień jest najbardziej zbliżony do koloru ceramiki łazienkowej. Kremowa deska na śnieżnobiałej misce nie wygląda dobrze. Deski w innych niż biały kolorze także sprawdzają się w eleganckich czy nowoczesnych łazienkach. Warto zdecydować się na nie, gdy wybierze się korespondujące z nimi inne elementy wystroju wnętrza. Elegancka drewniana deska sedesowa, czarna, z ozdobną pokrywą albo efektownym nadrukiem? Wybór jest obecnie wyjątkowo szeroki.

Jak dobrać deskę klozetową pod kątem estetyki w kwestii kształtu? Wiele zależy od samej miski ustępowej, bo deska musi być do niej dopasowana. Jednak często można wybrać pomiędzy na przykład deską o dość ostrych krawędziach albo tą z bardziej zaokrąglonymi, klasycznymi. Te pierwsze sprawdzają się częściej w nowoczesnych łazienkach albo tych w stylu industrialnym. Ukryte zawiasy w konstrukcji deski, w kolorze tworzywa stanowią opcję minimalistyczną. Estetyczne wykończenie osłon śrub montażowych i samych zawiasów w stali nierdzewnej, czasem szczotkowanej lub malowanej proszkowo może komponować się z elementami armatury łazienkowej.

Jak wybrać deskę sedesową z funkcją higieny?

Zagadnienie, jak dobrać deskę sedesową, może dotyczyć również nowoczesnych modeli mających dodatkowe funkcje. To tak zwane deski z funkcją higieny intymnej czy bidetu. Obok wspomnianych wcześniej parametrów ważne jest przy ich zastosowaniu zapewnienie podłączenia do mediów. Zasadniczo warianty są dwa. Pierwszy to deska z podłączeniem do wody ciepłej i zimnej, z podstawową funkcją i jedną lub dwoma dyszami. Drugą opcją będzie deska mająca podłączenie do zimnej wody oraz instalacji elektrycznej pozwalającej na jej podgrzewanie i sterowanie funkcjami urządzenia, często całkiem zaawansowane. To, na jaką deskę się zdecydować, zależy głównie od warunków technicznych do montażu oraz budżetu, jaki na jej zakup można przeznaczyć.

Z pozoru błahy temat doboru deski sedesowej może okazać się całkiem skomplikowanym zagadnieniem, w szczególności, gdy producent nie udostępnia części zamiennych do swoich produktów lub wyszły one już ze sprzedaży. Jednak najczęściej znalezienie pasującej deski jest tylko kwestią czasu i odpowiednio dokładnych poszukiwań.

Autor: Aleks Fachman