Data publikacji:

Jak dobrać narty? Poradnik

Powiedzmy sobie szczerze, większość osób jeździ po przygotowanych trasach i nie zapuszcza się w niebezpieczne tereny górskie poza stokami. Z tego powodu w sklepach dostępne są przede wszystkim narty zjazdowe. Chcesz wiedzieć, jakie narty są najlepsze dla początkujących, czym kierować się podczas wyboru i jaka długość nart jest najlepsza? Zobacz, jak dobrać narty.

narty

Jak dobrać narty? Rodzaje nart

Aby czuć się bezpiecznie i komfortowo na stoku, musisz wybrać właściwy ekwipunek. Potrzebne są m.in. narty, kask narciarski, gogle narciarskie i buty narciarskie. Jak dobrać odpowiednie wyposażenie? Odpowiedź na pytanie, jak dobrać narty, należy zacząć od zastanowienia się, jakie rodzaje nart będą dla ciebie najlepsze.

Narty Easycarver

Jak dobrać narty dla początkujących? Warto właśnie od Easycarver rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem. Są wytrzymałe, wybaczają błędy (otarcia czy upadki), pozwalają na wykonanie skrętów w łatwy i bezpieczny sposób. Nie nadają się do jazdy szybkim tempem, co jest ich dużym atutem pod kątem bezpieczeństwa. Są też lekkie, dlatego wniesienie ich na stok nie powinno sprawiać trudności.

Narty Allround

To bardzo popularny rodzaj nart. Nadają się do jazdy z umiarkowaną prędkością po wcześniej przygotowanym stoku. Polecane są osobom, które jeżdżą rekreacyjnie lub dopiero uczą się jazdy na nartach.

Nie są ciężkie, nie wymagają dużego wysiłku podczas zjazdów i są bezpieczne, dlatego są też najbardziej uniwersalnymi nartami, które sprawdzą się w każdych warunkach pogodowych. Jak dobrać narty do wzrostu? Powinny sięgać do wysokości nosa lub klatki piersiowej.

Narty Race

Polecane są zaawansowanym jeźdźcom, którzy lubią szybką jazdę po stromych trasach. Nie są nartami dla początkujących. Są ciężkie, a przez to zapewniają większe bezpieczeństwo i dobrą kontrolę toru jazdy. Przez swój ciężar wymagają jednak dużego nakładu siły oraz doskonałej techniki jazdy.

Jak dobrać narty typu Race? Można je podzielić na slalomowe oraz gigantowe. Te pierwsze sprawdzą się do wykonywania skrętów o małym promieniu, czyli np. do jazdy slalomem. Krawędzie mają doskonałą przyczepność, są zwrotne i charakteryzują się dużą stabilnością. Narty gigantowe lepiej utrzymują stabilizację podczas skrętów o dużym promieniu.

Narty All Mountain

Są przeznaczone do jazdy po przygotowanym stoku, ale także po głębokim śniegu. Oznacza to, że sprawdzą się zarówno na stoku, jak i poza nim. Są szersze od innych nart, dlatego charakteryzują się dobrą wypornością. Jaka długość tych nart będzie najlepsza? Ich Powinna być taka sama jak twój wzrost.

Narty Freeride

Używają je najczęściej osoby zaawansowane, przede wszystkim do jazdy poza trasami, choć można na nich jeździć także po przygotowanych stokach. To narty dla profesjonalistów.

Są szerokie, dzięki czemu niemal płyną po powierzchni śniegu. Na koniec ostatnia kwestia – jak dobrać narty do wzrostu? Podobnie jak przy Freeride powinna być taka sama jak twój wzrost.

Narty Lady

Charakteryzują się odpowiednio przesuniętym środkiem ciężkości, przez co łatwo można je prowadzić. Są wykonane z lżejszych materiałów, dzięki czemu kobiety bez problemu mogą je wnieść na stok, ale narty nie są przez to bardziej niebezpieczne.

Mają doskonałą przyczepność i pozwalają na łatwe i przyjemne zjazdy. Narty dla kobiet charakteryzują się także dopracowanym designem – róże, fiolety i czerwienie to top 3 kolory na nartach dla pań.

Narty junior

Są oparte na budowie nart typu Race, ale są zdecydowanie bardziej miękkie od nich. Są zbudowane w taki sposób, by dziecko nie nabrało na nich zbyt dużej prędkości. Są bezpieczne, ale też jednocześnie jazda na nich może sprawiać maluchom frajdę.

Jak dobrać narty dla dziecka? Ich wysokość powinna być między brodą a nosem dziecka. Oznacza to, że po sezonie lub ewentualnie dwóch konieczny będzie zakup nowych nart. Z tego powodu warto przekalkulować koszt kupienia nowych nart i koszt wypożyczenia nart dla najmłodszych. Być może lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie nart dla dziecka.

Jak dobrać narty do wzrostu?

Jeśli jesteś laikiem i dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z narciarstwem, najlepiej będzie, jeśli wypożyczysz narty na swoją pierwszą lekcję i sam sprawdzisz, jaka długość ci najbardziej odpowiada.

Instruktorzy polecają, by narty typu Allround były o 10-18 cm krótsze od twojego wzrostu. Im krótsze narty, tym większa kontrola podczas zjazdu, ale do pewnego momentu. Różnica między długością nart a twoim wzrostem nie powinna być większa niż 20 cm.

Długość innych typów nart, np. Freeride czy All Mountain, powinna być taka sama jak twój wzrost, by zapewnić ci optymalną, przyjemną i bezpieczną jazdę.

Jaki producent nart jest najlepszy?

Na polskich i zagranicznych stokach królują narty Fischer, Salomon, Volkl, Atomic, Rossignol czy Head. W dzisiejszych czasach producent nie gra dużej roli – wszystkie narty są bezpieczne i pozwalają na ich eksploatację na stoku przez kilka sezonów.

Dokonując wyboru, kieruj się przede wszystkim tym, gdzie chcesz jeździć oraz swoimi umiejętnościami. Jeśli ma to być stok – wybierz narty Allround lub Easycarver. Do zjazdów poza trasami wybierz All Mountain, a jeśli bardzo dobrze jeździsz i ostrzysz sobie nosa na ekstremalne zjazdy, zastanów się nad zakupem nart Freeride.

Jak dobrać narty? Narty z wiązaniami czy bez?

Zdecydowanie z wiązaniami! Możesz też kupić narty bez wiązań i dokupić je oddzielnie, ale zdecydowanie prościej jest kupić po prostu komplet od razu. Wiązania służą do przymocowania butów narciarskich do nart. To także ważny element zapewniający bezpieczeństwo na stoku.

Jeśli osiągniesz zbyt długą prędkość, jadąc np. „na krechę”, mechanizm ski-stop powinien zmniejszyć prędkość jazdy. Dodatkowo dzięki sprężynie w wiązaniu możliwe jest automatyczne odczepienie narty w momencie upadku.

Narty – kupić czy wypożyczyć?

Nie ma sensu kupować nart, jeśli nigdy wcześniej nie jeździłeś. Na początek warto wypożyczyć narty, nawet kilka razy, by przekonać się, jakiej szerokości i jakiej długości deski najbardziej ci odpowiadają. Kiedy poznasz już kilka modeli i narciarstwo cię wciągnęło, możesz zastanowić się nad zakupem.

Jeśli jeździsz regularnie, warto mieć swoje narty. Wypożyczanie sprzętu jest nieopłacalne. Za te same pieniądze możesz mieć dobrej jakości nowy sprzęt, który posłuży ci przez lata.