Chcesz zainwestować w oczyszczacz powietrza? Urządzenie to usuwa z pomieszczenia nie tylko kurz, pyły i dym tytoniowy, lecz także alergeny, grzyby oraz smog. Może być wyposażony w różne filtry i dodatkowe funkcje. Jak działa oczyszczacz powietrza i czemu warto w niego zainwestować? Sprawdź!
Przeczytaj również: Co daje nawilżacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza to niezbędne urządzenie w mieszkaniu każdego alergika, osoby cierpiącej na choroby układu oddechowego czy po prostu wszystkich tych, którzy chcą dbać o swoje zdrowie. Sprzęt ten filtruje powietrze w pomieszczeniu i usuwa z niego wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyły, dym tytoniowy, alergeny czy też smog. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w skuteczne filtry różnego rodzaju, tak aby jak najlepiej wykonywały swoje zadanie. W artykule opisujemy, jak działa oczyszczacz powietrza i w jaki produkt warto zainwestować.
Nowoczesne oczyszczacze powietrza charakteryzują się nie tylko skutecznym działaniem, lecz także modnym designem. Wcale nie muszą one oszpecać wnętrza, a wręcz mogą stać się jego ozdobą. Wyróżniamy kilka typów tego urządzenia oraz parę różnych filtrów. Opisujemy je w dalszej części artykułu.
Wyróżniamy kilka rodzajów oczyszczaczy powietrza, które różnią się od siebie budową i sposobem działania:
Najpopularniejszą opcją są oczyszczacze powietrza filtrowe, dlatego na nich właśnie się skupimy. Mogą one być wyposażone w różnego rodzaju filtry i od tego w dużej mierze będzie zależeć ich sposób działania.
Jak działa oczyszczacz powietrza filtrowy, czyli najpopularniejsza i niezwykle skuteczna opcja? Sprzęt ten zasysa do środka powietrze, filtruje je i wydmuchuje do pomieszczenia już oczyszczone. Zwykle urządzenia tego typu wyposażone są w co najmniej trzy filtry – filtr wstępny, filtr węglowy i filtr HEPA. Najpierw powietrze przechodzi przez filtr wstępny. To na nim właśnie zatrzymują się największe zanieczyszczenia, takie jak włosy, ziemia, kurz czy też kępy sierści zwierząt domowych.
Kolejnym etapem jest filtracja węglowa. Filtr tego typu zatrzymuje te zanieczyszczenia, których nie jest w stanie wyłapać najprostszy filtr wstępny. Pochłania wiele niebezpiecznych substancji krążących w powietrzu, a do tego likwiduje nieprzyjemne zapachy (takie jak dym papierosowy czy też spalenizna).
Jak działa oczyszczacz powietrza? Ostatnim i najważniejszym etapem całej procedury jest oczyszczanie za pomocą filtra HEPA. Najtańsze urządzenia gorszej jakości mogą nie mieć filtra tego typu, a tymczasem jest on zdecydowanie najskuteczniejszy. Jego nazwa w pełnym brzmieniu to High Efficiency Particulate Air Filter, czyli wysokowydajny filtr cząstek stałych. Filtry HEPA są w stanie usunąć z powietrza nawet 99,97% zanieczyszczeń. Likwidują nie tylko najmniejsze drobiny kurzu, ale również pyły zawieszone wchodzące w skład smogu, wirusy, bakterie, grzyby oraz wszelkie alergeny.
Jeśli ty albo któryś z domowników cierpi na alergię, astmę bądź inne choroby układu oddechowego, koniecznie zainwestuj w dobry oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA. To najlepszy i najprostszy sposób na to, aby oddychało się w domu znacznie lepiej.
Zastanawiasz się, co daje oczyszczacz powietrza i czy naprawdę warto w niego zainwestować? Urządzenie to ma wiele zalet i pomaga sprawić, że w mieszkaniu będzie się oddychać znacznie lepiej i przyjemniej. Najlepsze modele są w stanie usunąć z powietrza praktycznie wszystkie zanieczyszczenia – dym, smog, pyły zawieszone, kurz, roztocza, bakterie, wirusy, grzyby, pyłki roślin, nieprzyjemne zapachy i wszelkie alergeny.
Z tego powodu oczyszczacze powietrza poleca się alergikom i osobom cierpiącym na schorzenia układu oddechowego, ale nie tylko. W dzisiejszych czasach, gdy jakość powietrza w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia, warto zaopatrzyć się w urządzenie tego typu, aby chociaż w domu móc zdrowo i bezpiecznie oddychać.
Odpowiedź na pytanie, jak działa oczyszczacz powietrza, jest stosunkowo prosta, bo taki też jest mechanizm działania urządzenia. Bardziej skomplikowane są natomiast nowoczesne filtry, które są w stanie wychwycić nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Oczyszczacz powietrza sprawdzi się nie tylko w domu, lecz także w biurze. Świeże, czyste powietrze może poprawiać samopoczucie, koncentrację i skupienie. Dodatkowo pomaga przeciwdziałać alergiom i innym chorobom oddechowym.
Jak długo powinien być włączony oczyszczacz powietrza? Zależy to głównie od stopnia zanieczyszczenia panującego w lokalu. Wiele modeli natomiast wyposażonych jest w specjalny czujnik, który mierzy jakość powietrza na bieżąco i do tego dostosowuje swoją pracę, dlatego też mogą one być włączone praktycznie non stop. Gdy powietrze będzie czyste, sprzęt przejdzie w tryb niskiego zużycia energii.
Wybierając oczyszczacz powietrza, zwróć uwagę na to, do jakiej wielkości pomieszczenia przeznaczone jest urządzenie. Sprawdź jego moc i głośność pracy. Istotną kwestią jest także obecność czytelnego wyświetlacza i miernika stanu powietrza. Wreszcie, zorientuj się, czy oczyszczacz wyposażony jest w inne przydatne funkcje, takie jak jonizacja czy też nawilżanie.