Data publikacji:

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną? 

Czy wiesz, że szczoteczka elektryczna może wykonać blisko 8000 ruchów na minutę? Ponadto jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, a dzięki swojej małej główce precyzyjniej myje każdy ząb z osobna. Aby osiągnąć pożądane efekty, należy jednak wiedzieć, jak myć zęby szczoteczką elektryczną. Zapraszamy do krótkiego poradnika, w którym odpowiadamy na to pytanie. 

jak myć zęby szczoteczką elektryczną

Dlaczego warto kupić szczoteczkę elektryczną?

Nawet najlepszy model z rankingu szczoteczek elektrycznych nie przyniesie odpowiedniego efektu przy złej technice szczotkowania. Wiele osób sądzi, że nie ma nic prostszego od umycia zębów. Nie jest to jednak tak oczywiste. Używając klasycznej szczoteczki manualnej, popełniamy szereg błędów, które mają bezpośredni wpływ na stan zdrowia naszych zębów.

Najczęściej myjemy zęby mało dokładnie i nie docieramy w trudno dostępne miejsca, np. przestrzenie międzyzębowe. W dodatku szczoteczkę dociskamy za mocno, ścierając tym samym szkliwo. Nie wspominając o tym, że używając szczoteczki manualnej, trudno nam dotrzeć do zębów z tyłu, np. siódemek.

Używanie szczoteczki sonicznej czy elektrycznej zdecydowanie ułatwia i przyspiesza codzienną higienę jamy ustnej. W ciągu 3-minutowego mycia jesteśmy w stanie wyszczotkować zęby dokładniej. Nie bez znaczenia jest jednak jej prawidłowe używanie. Nawet najlepszej jakości szczoteczka może niedostatecznie czyścić zęby, kiedy będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną? Przede wszystkim zacznijmy od tego, że na początek warto zapoznać się z instrukcją użytkowania danej szczoteczki.

Jak szczotkować zęby szczoteczką elektryczną? Zwróć uwagę na instrukcję

Każda szczoteczka elektryczna ma kilka trybów pracy. Podstawowym będzie tryb codzienny – jak wskazuje sama nazwa, należy używać go na co dzień, więc będzie to najczęściej stosowany tryb. Dodatkowo szczoteczki elektryczne posiadają tryby przeznaczone do mycia języka czy pielęgnacji i zdrowia dziąseł.

Niektóre szczoteczki elektryczne rotacyjne czy soniczne mają również tryby polerowania i wybielania. Nie można zapomnieć o trybie głębokiego czyszczenia i delikatnym – ten ostatni najlepiej sprawdzi się dla osób z chorobami jamy ustnej czy po zabiegach stomatologicznych. Szczoteczki elektryczne są dodatkowo wyposażone w czujnik nacisku – sygnalizuje on, kiedy zbyt mocno dociskamy główkę szczoteczki do zębów.

Mycie zębów szczoteczką elektryczną krok po kroku

Jak zatem prawidłowo używać szczoteczki elektrycznej? Zastosuj się do poniższych kroków, a higiena twojej jamy ustnej stanie się perfekcyjna.

  • Krok 1: delikatnie zwilż główkę szczoteczki elektrycznej i nałóż na nią pastę do zębów.
  • Krok 2: przyłóż szczoteczkę do zębów. Zrób to pod kątem 45 stopni.
  • Krok 3: włącz szczoteczkę. Istotne jest to, aby najpierw przyłożyć główkę do zębów, a dopiero później włączyć szczoteczkę. W przeciwnym razie spadnie pasta. 
  • Krok 4: dokładnie czyść każdy ząb, lekko dociskając szczoteczkę. Czyść jego przód, tył i część żującą. Dzięki swoim szybkim ruchom szczoteczka elektryczna samodzielnie doczyści przestrzenie międzyzębowe. 

Takim sposobem myjemy zęby nie dłużej niż 2 minuty. Zbyt długie i mocne mycie powoduje ścieranie się szkliwa, a w efekcie zęby stają się bardziej podatne na próchnicę. Po myciu zębów pamiętaj o wyczyszczeniu języka (tutaj sprawdzi się przeznaczony do tego tryb) i przepłukaniu jamy ustnej specjalnym płynem.

A wy używacie szczoteczek elektrycznych? Jeśli tak, to pamiętajcie, aby myć nimi każdy ząb z osobna – tylko wtedy higiena jamy ustnej będzie na odpowiednim poziomie. Nie zapominajcie o profilaktyce, czyli nitkowaniu, fluoryzacji i regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.

Autorka: Klaudia Borycka