Data modyfikacji:

Jak otworzyć zatkane pory?

Każdy z nas ma na twarzy pory. Malutkie otwory służą do usuwania przez nie potu, sebum, zanieczyszczeń, a nawet szkodliwych substancji. Czasami jednak te mikroskopijne dziurki ulegają zatkaniu, przez co są bardziej widoczne, na skórze pojawiają się zaskórniki, a nawet wypryski. Podpowiadamy, jak otworzyć pory.

jak otworzyć zatkane pory

Zatkane pory – przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn zatkanych porów jest niedokładne oczyszczanie twarzy. Jeśli nie usuniesz z niej pozostałości po sebum czy kosmetykach do makijażu, to istnieją bardzo duże szanse, że po kilku dniach pojawią się zaskórniki.

Kolejną przyczyną zatkanych porów są zmiany hormonalne. Mowa przede wszystkim o właścicielkach cery tłustej i trądzikowej. Gdy produkcja sebum jest zaburzona i powstaje go po prostu za dużo, to łój odkłada się właśnie w porach.

Czy wiesz, że zatkane pory mogą być efektem stosownia niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji twarzy? Stosowane codziennie formuły muszą być dopasowane do typu twojej cery. Bardzo często ciężkie i tłuste produkty mogą być winowajcami powstawania zaskórników.

Wśród innych przyczyn zatkanych porów znalazło się również palenie papierosów, zbyt rzadkie zmienianie pościeli czy dotykanie twarzy brudnymi rękoma i przykładanie do niej telefonu.

Zobacz, jaki krem na rozszerzone pory wybrać

Jak otworzyć pory? Oczyszczanie to podstawa

Najłatwiejszym sposobem na to, jak otworzyć pory, jest zwrócenie szczególnej uwagi na sposób, w jaki oczyszczasz twarz. Dokładne zmycie makijażu, sebum i zanieczyszczeń może przynieść ogromną różnicę i sprawić, że już po kilku dniach zauważysz efekty. Stosuj więc jak najlepsze kosmetyki do demakijażu.

Znakomitym pomysłem jest danie szansy oczyszczaniu dwuetapowemu. Co to oznacza? Zgodnie z jego zasadami należy stosować dwa różne rodzaje kosmetyków. Pierwszy z nich to olejek do mycia twarzy, który rozpuszcza makijaż czy wodoodporny krem z filtrem. Możesz zastąpić go też płynem micelarnym lub mleczkiem, jednak to właśnie olejek jest najczęściej polecany do oczyszczania.

Kolejnym krokiem jest zmycie pozostałości po olejku. Tu możesz zdecydować się na dowolny kosmetyk do oczyszczania – żel, emulsję czy piankę. Po takim zabiegu, który warto powtarzać co wieczór, skóra będzie czysta, odświeżona i przygotowana do kolejnych kroków pielęgnacyjnych.

Jak otworzyć pory tzw. parówką?

Równie popularną metodą na walkę z zatkanymi porami jest tzw. parówka. Co to takiego? Jak sama nazwa wskazuje – sposób ten wykorzystuje działanie pary wodnej, która otwiera mikroskopijne otwory na twarzy, jednocześnie przyspieszając usuwanie z nich różnych zanieczyszczeń.

Jak otworzyć pory z pomocą parówki? Tak naprawdę wystarczy gorąca woda. Możesz także dodać do niej zioła lub olejek z drzewa herbacianego, dzięki którym zapewnisz swojej skórze dawkę naturalnej pielęgnacji. Wlej wodę do miski, pochyl się nad nią i połóż na głowie ręcznik. Po 10-15 minutach możesz przystąpić do kolejnych kroków pielęgnacyjnych.

Po parówce znakomicie sprawdzi się maseczka oczyszczająca. Połączenie działania gorącej pary z formułą o odpowiednio dobranych składnikach aktywnych pomoże ci w dokładnym usunięciu zanieczyszczeń z zatkanych porów.

Zobacz, jaka będzie najlepsza maseczka na wągry

A może peeling?

Regularne złuszczanie martwego naskórka na twarzy to podstawa. Właśnie do tego służy peeling, który najlepiej stosować w duecie z maseczką. Wystarczy używać go raz w tygodniu, aby dokładnie oczyścić skórę, wygładzić ją i sprawić, że będzie lepiej przyswajać cenne składniki aktywne zawarte w innych kosmetykach. Najlepszy peeling enzymatyczny skutecznie poradzi sobie z martwym naskórkiem.

Jak otworzyć pory? Inne sposoby

Dokładne oczyszczanie, peeling i regularne stosowanie maseczek to dopiero początek. Równie ważne jest używanie odpowiednich kosmetyków. Mowa o produktach, których formuły są lekkie i nie obciążają skóry. Dobrym pomysłem jest także dokładne sprawdzanie składów, aby się upewnić, że nie ma w nich składników komedogennych, czyli takich, które mogą powodować zatykanie porów i powstawanie zaskórników.

Autorka: Katarzyna Wendzonka