Data modyfikacji:

Jak podłączyć domofon? Poradnik

Choć domofon w domu jednorodzinnym nie jest niezbędny, może znacznie ułatwić życie. Oprócz otwierania furtki, posłuży też do sprawdzenia, kto przed nią stoi. To idealne rozwiązanie w przypadku domów, z których nie widać terenu przed bramą. Jak podłączyć domofon?
jak podłączyć domofon

Długość i rodzaj kabli

Przed montażem domofonu odłącz zasilanie, aby zabezpieczyć się przed porażeniem prądem. Kable zasilające dobierz do rodzaju domofonu. Domofony cyfrowe są dwuprzewodowe, natomiast analogowe mogą mieć 2 (rzadko), 4, 5, 6 przewodów, więc tyle żył musi mieć zastosowany kabel.

Jego grubość uzależniona jest od odległości unifonu (słuchawki) do bramofonu (dzwonka). Poniżej 50 metrów można zastosować przewód 0,6 mm, a powyżej tej wartości zalecany jest kabel 1,5 mm. W przypadku wideodomofonów przydadzą się także kable koncentryczne.

Sprawdź również: Jak oszczędzać energię elektryczną: 10 prostych sposobów.

Za co odpowiadają poszczególne kable w domofonach analogowych?

  • Wywołanie (dzwonek)
  • Masa
  • Mikrofon
  • Głośnik
  • Elektrozaczep
W instalacjach 4-przewodowych otwarcie elektrozaczepu następuje po zwarciu linii masy z mikrofonem lub głośnikiem. Elektrozaczep może być zasilany dodatkowym zasilaczem lub tym wbudowanym w unifon.

Podłączenie unifonu

Unifon to słuchawka zamontowana w domu. W nowoczesnych domofonach zastąpiona jest ekranem dotykowym, który umożliwia także obserwowanie obrazu z kamery.

Unifon może mieć wbudowany lub zewnętrzny zasilacz. W pierwszym przypadku wystarczy podłączyć go do gniazdka lub do przewodu w puszce.

W drugim wymaga podłączenia do osobnego zasilacza. Oba elementy łączone są kablem telekomunikacyjnym YTDY. Aby nie psuć wyglądu wnętrza domu, transformator warto zamontować np. w skrzynce rozdzielczej lub w szafce.

Montaż kasety bramofonowej

W zależności od modelu domofonu, kasetę bramofonową montuje się na kołkach lub wpuszcza w ścianę lub słupek.

Modele natynkowe wystarczy przykręcić do powierzchni czterema śrubami lub kołkami rozporowymi, a kable poprowadzić w plastikowej osłonie.

Nieco więcej pracy wymagają kasety podtynkowe, które wymagają wykucia miejsca na domofon i wychodzące z tyłu kable.

Jeśli chcesz zamontować domofon na stalowym słupku i poprowadzić nim kable, musisz wyciąć otwór. Producenci dołączają często szablon, który pozwoli ci zaznaczyć powierzchnię wpustu. Optymalna wysokość montażu domofonu to 160 cm.

Podłączenie unifonu do bramofonu

Kierując się schematem dołączonym do urządzenia, przyporządkuj kable do wtyczek. Aby ułatwić sobie zadanie, wybierz żyły oznaczone kolorową otuliną. Od unifonu do bramofonu powinien prowadzi jeden ciągły, nie łączony pośrodku przewód.

Wybierz kable przeznaczone do prowadzenia w ziemi, gdyż przewód domofonowy powędruje do ukrytego pod ziemią oraz tynkiem peszla. Z każdej strony kabla pozostaw minimum 20 cm odsłoniętego przewodu, by ułatwić sobie wygodne podpięcie urządzeń do wtyczek.

Zaczep elektromagnetyczny

Istotą działania domofonu jest możliwość zdalnego otworzenia bramy wejściowej. Służy do tego elektrozaczep podłączony do domofonu. Dzięki temu domownik może wpuścić gości na klatkę schodową bloku lub przydomowy ogród.

O ile domofony w budynkach wielorodzinnych montowane są przez wyspecjalizowane firmy, to domowe domofony można bez trudu zamontować na własną rękę.

Zaczep elektromagnetyczny wzbudzany jest poprzez zwarcie masy z mikrofonem/głośnikiem lub poprzez dodatkowe kable (domofony 5- i 6-przewodowe).

Podłącza się go do modułu zewnętrznego oraz transformatora zasilającego, by uzyskać napięcie 12 V. Jak znaleźć przewód wzbudzający elekrozaczep? Można posłużyć się schematem dołączonym do domofonu lub sprawdzić napięcie probówką.

Podłączenie domofonu nie jest trudne, jednak wymaga podstawowej wiedzy z zakresu elektryki. Jeśli nie czujesz się na siłach, zleć montaż profesjonalnej firmie.

Niewłaściwe podłączenie domofonu może skutkować uszkodzeniem urządzenia. Przed właściwą instalacją uruchom wszystkie elementy „na sucho”, dzięki czemu sprawdzisz działanie urządzenia i poznasz sposób montażu.

Autor: Szymon Sonik