Opcja podłączenia telefonu do telewizora, nawet jeśli ten nie posiada opcji MHL, jest bardzo wygodna, ze względu na możliwość wyświetlania obrazu z telefonu na telewizorze oraz szansę sterowania telewizorem za pomocą smartfona. Podłączyć telefon do telewizora można na co najmniej kilka sposobów, zatem nawet jeśli dany aparat nie posiada MHL, łatwo sobie z tym poradzić. Dowiedz się, jak podłączyć telefon bez MHL do telewizora.
Przeczytaj również: Jaki kabel HDMI wybrać?
Niektóre modele telefonów posiadają MHL, co znaczy tyle, że zamiast możliwości podłączenia do nich standardowego, pełnowymiarowego kabla HDMI, można wykorzystać w tym samym celu port microUSB. MHL oznacza w skrócie Mobile High-Definition Link. Jest portem wysokiej funkcjonalności, który podłączamy do telewizora w taki sam sposób, jak każdy inny kabel. W tym przypadku z jednej strony ma on wejście HDMI do telewizora, a z drugiej złącze microUSB, które wkładamy w port telefonu. Umożliwia to przesyłanie pomiędzy urządzeniami zarówno dźwięku, jak i obrazów w doskonałej jakości. Żeby uruchomić funkcję MHL, wystarczy podpiąć telefon do telewizora. Wówczas urządzenie samo wykryje połączenie.
Wiele osób ma problem z tym, jak podłączyć telefon bez MHL do telewizora, gdyż funkcję tę posiadają głównie telefony z systemem operacyjnym Android 4.1 oraz nowszym, chociaż od tej reguły coraz częściej spotyka się wyjątki. Dodatkowo wiele z aktualnie wprowadzanych na rynek modeli telefonów nie posiada już wspomnianej opcji. MHL nie znajdziemy również w telefonach z systemem iOS oraz Windows. Wówczas konieczne jest szukanie alternatyw dla tego rodzaju rozwiązań.
Telefon z telewizorem można połączyć za pomocą Wi-Fi. Jest to niesamowicie wygodna opcja ze względu na brak konieczności podłączania kabla i ograniczania się do przebywaniaw takiej odległości od telewizora, jaką umożliwia długość przewodu. Można zrobić to za pomocą specjalnej aplikacji, przykładowo Google Chromecast. Korzystając z tego sposobu, trzeba jednak mieć na uwadze, że telewizor musi mieć możliwość łączenia się z Wi-Fi.
Stosowanym zdecydowanie najdłużej sposobem na przesyłanie obrazu z telefonu na telewizor jest HDMI, które jest skrótem od High-Definition Multimedia Interface. Istnieje kilka rodzajów przewodów HDMI, które wybieramy zależnie od potrzeb związanych z rozdzielczością przesyłanych obrazów. Wyróżniamy także różne rozmiary końcówek przewodów – microHDMI i HDMI standardowe. Żeby przesyłać obraz tym sposobem, konieczne jest posiadanie kabla z microHDMI z jednej strony, natomiast z drugiej klasycznego HDMI, które podpina się do telewizora. Potrzebny jest także odpowiedni port w telefonie.
W przypadku, w którym telefon nie posiada portu, do którego można podłączyć kabel microHDMI, konieczne będzie zakupienie adaptera telefon-telewizor z końcówką MHL. Wówczas podpinamy go w dostępny port. Czasem warto sprawdzić wcześniej, czy istnieje możliwość ładowania telefonu po podpięciu go do telewizora lub zaopatrzyć się przykładowo w ładowarkę indukcyjną, która pozwoli uniknąć rozładowywania się telefonu podczas oglądania.
Chociaż sporadycznie, zdarza się, że telewizor nie posiada portu HDMI, który umożliwiłby przesyłanie obrazów z telefonu na telewizor za pomocą wspomnianego wcześniej kabla. Wtedy konieczna jest weryfikacja posiadanych przez telewizor wejść. Najczęściej spotkać się można z klasycznymi portami USB. Kabel ze standardową końcówką USB z jednej strony oraz wtyczką microUSB z drugiej większość z osób korzystających z elektroniki ma w domu, zatem nie powinno być znaczących trudności w zrealizowaniu takiego połączenia.
Kabel z takimi końcówkami jest pomocny również w sytuacji, w której chcemy połączyć komputer lub laptop z telefonem w sposób fizyczny, a nie bezprzewodowy. W awaryjnych sytuacjach można ładować telefony w ten sposób. Oczywiście, jeśli smartfon posiada inne wejście niż microUSB, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę.
Ciekawą alternatywą dla wszystkich przytoczonych rozwiązań, która doskonale sprawdza się w niektórych sytuacjach takich jak nauka, podróż czy granie, jest mini-telewizor do smartfona. Takie urządzenie przyłączamy do telefonu, a następnie rozpoczynamy korzystanie. Ponieważ jest to rozwiązanie dedykowane smartfonom, nietrudno się z nim połączyć za pomocą większości łatwo dostępnych kabli, które większość osób posiada w domu. Tego rodzaju telewizory, pomimo swoich niepozornych rozmiarów, posiadają bardzo dobre parametry w zakresie jakości obrazu, kontrastu i szybkości wyświetlania. Czasami są także wyposażone w funkcje dedykowane np. graczom.
Dzięki sparowaniu telefonu z telewizorem można przeprowadzać na tych urządzeniach o wiele więcej operacji niż bez takiej opcji. Po ich sparowaniu problemu nie stanowi przesyłanie plików, zdjęć, filmików oraz dźwięku na duży ekran. Można korzystać na telewizorze z popularnych portali społecznościowych, serwisów do oglądania filmów i filmików czy opcji komfortowego grania w gry na dużym ekranie. Z pomocą smartfona da się z łatwością sterować telewizorem w taki sam sposób jak pilotem.