Data modyfikacji:

Jak pozbyć się rozstępów u młodzieży?

Wiele dorastających osób boryka się z problemem rozstępów. Blizny pojawiające na skórze prowadzą do kompleksów u nastolatków, którzy często mają również problem z akceptowaniem swojego nieustannie zmieniającego się ciała. Co zatem należy robić, by okres tych dynamicznych przeobrażeń przebiegał jak najbardziej łagodnie i w atmosferze wzajemnego zrozumienia? Czasami nie sposób zapobiec pewnym skutkom dojrzewania, dlatego też ważne jest, by nasz nastolatek czuł się w pełni akceptowany i rozumiany. Nie bagatelizujmy więc jego problemów - nawet jeśli mają podłoże czysto estetyczne. Każdy bowiem chce się czuć jak najlepiej w swoim ciele. W poniższym artykule wyjaśniamy więc, jak się pozbyć rozstępów u młodzieży. Opowiadamy o profilaktyce oraz o niezbędnych rytuałach pielęgnacyjnych - zapraszamy do lektury!
jak pozbyc sie rozstepow u mlodziezy

Przyczyny powstawania rozstępów u nastolatków

Okres dojrzewania nastolatków wiąże się z ich dynamicznym wzrostem. Ze zdumieniem obserwujemy, w jak krótkim czasie nasza pociecha staje się wyższa nawet o kilkanaście centymetrów. Często jednak tak gwałtownej zmianie towarzyszy nadmierne rozciąganie skóry, czego następstwem jest zerwanie włókien kolagenowych. To ono odpowiada też za powstające zmiany skórne. Wtedy też po raz pierwszy najczęściej zadajemy sobie pytanie, jak pozbyć się rozstępów u młodzieży.

Warto pamiętać jednak o odpowiedniej profilaktyce - to często ona pozwoli uchronić nastolatka przed tymi szczególnymi bliznami. Właściwie dobrane kosmetyki dla nastolatków powinny być podstawą pielęgnacji. O jakie partie ciała należy więc w szczególności dbać? Rozstępy u młodych osób pojawiają się najczęściej:

  • na plecach;
  • pod kolanami;
  • na łydkach;
  • w okolicach ud, pośladków, pachwin, brzucha czy piersi (dotyczy to w szczególności dziewczynek).

Jak pozbyć się białych i czerwonych rozstępów u młodzieży?

W początkowej fazie rozstępy przybierają intensywny kolor, bardzo łatwy do zauważenia. W stanie zapalnym blizny są często czerwone, różowe czy nawet fioletowe. Nastolatek może odczuwać także swędzenie skóry - w szczególności w tych miejscach, gdzie dochodzi do zrywania włókien kolagenowych.

Jak pozbyć się czerwonych rozstępów? Wtedy nasza walka przyniesie najskuteczniejsze efekty - wystarczy bowiem prawidłowa pielęgnacja naskórka. Rozstępy w fazie zanikowej zmieniają swoją barwę i przeobrażają się w białe, perliste blizny. Ich usunięcie jest też znacznie trudniejsze. Niekiedy okazuje się, że wszystkie domowe sposoby zawodzą i jedyny ratunek przyniosą odwiedziny w specjalistycznym salonie - kosmetologicznym czy też u lekarza medycyny estetycznej.

Na szczęście dyskomfortowe zmiany nie muszą pozostać na skórze na zawsze. Trzeba liczyć się jednak z tym, że zabiegi będą znacznie kosztowniejsze - dotyczy to przede wszystkim białych rozstępów. Jak się pozbyć tych zmian? Pomogą między innymi:

  • peelingi, których celem jest chemiczne złuszczenie naskórka;
  • zabiegi spłycające blizny;
  • laseroterapia;
  • mezoterapia;
  • kuracje rozjaśniające.

Nie warto jednak czekać do momentu, w którym rozstępy nabiorą perlistej barwy. Im szybciej weźmiemy się za ich „usuwanie”, tym większą będziemy mieć szansę, że nasza pociecha zapomni o tych przykrych, nieestetycznych zmianach skórnych.

Jak pozbyć się rozstępów na pośladkach, udach czy plecach?

Co zrobić, jeśli nastolatek przybiegnie do nas przerażony, bo odkrył właśnie czerwone pręgi na skórze? Wtedy zdecydowanie warto sięgnąć po specjalistyczny krem na rozstępy. To on jako pierwszy powinien przyjść nam z pomocą. Zwróćmy jednak uwagę na skład wybranego przez nas preparatu. Jakich emulsji szukać? Dobry krem na rozstępy dla nastolatków powinien:

  • dogłębnie nawilżać i natłuszczać;
  • ujędrniać i uelastyczniać skórę;
  • poprawiać mikrokrążenie.

Sprawdźmy, czy zakupiony kosmetyk zawiera bogatą bazę olejową. To bowiem preparaty bogate w odżywcze, nienasycone kwasy tłuszczowe poprawią napięcie skóry i uchronią ją przed zrywaniem włókien kolagenowych. Na liście pożądanych składników powinny znaleźć się więc olejek makadamia, migdałowy czy awokado. Dobrze jest też wybrać kosmetyki z dodatkiem witamin A oraz E.

Retinol, czyli czysta forma witaminy A, przynosi również zadowalające efekty w przypadku walki z rozstępami. Retinoidy stymulują bowiem produkcję kolagenu, co pozwala na usunięcie czerwonych zmian skórnych lub spłycenie tych w kolorze perłowym. Preparaty wzbogacone witaminą A warto stosować wtedy, gdy zastanawiamy się, jak pozbyć się rozstępów na udach. Aplikacja retinolu może mieć jednak swoje skutki uboczne - przed jego regularnym stosowaniem warto zaczerpnąć rzetelnej konsultacji dermatologicznej!

Jak pozbyć się rozstępów na piersiach? Ciało dorastających nastolatek ulega wielu zmianom - zwiększa się ilość ich tkanki tłuszczowej, co jest zupełnie naturalne. Jeśli doszło jednak do zerwania włókien kolagenowych, możemy pokusić się także o wcieranie w blizny naturalnych olejków oraz o stosowanie mieszanki składającej się z rozjaśniającego soku z cytryny, dodatku witaminy E (do kupienia w aptece) oraz oliwy z oliwek.

Rozstępy u nastolatków. Postaw na profilaktykę

Gdy blizny na skórze nastolatka przybierają kolor czerwony, myślimy, jak szybko pozbyć się rozstępów. Dużo bardziej skutecznym rozwiązaniem jest jednak profilaktyka. Do czego warto zachęcić nastolatka? Codzienne nawyki mają znaczenie, nie zapominajmy więc o:

  • codziennym nawilżaniu skóry;
  • aktywności fizycznej - idealnie sprawdzi się basen, jazda na rowerze, wspinaczka czy zajęcia taneczne;
  • odpowiedniej diecie bogatej w zdrowe tłuszcze, cynk oraz w witaminy.

Jeśli nasza pociecha coraz bardziej interesuje się rytuałami pielęgnacyjnymi, zachęćmy ją również do wykonywania przyjemnych masaży skóry. Idealnie sprawdzą się do tego rękawice oraz szczotki do ciała, dzięki którym poprawimy elastyczność newralgicznych miejsc, sprzyjających tworzeniu się chociażby rozstępów na brzuchu. Jak się ich pozbyć, jeśli jednak już się pojawią? Pamiętajmy przede wszystkim o wsparciu naszego nastolatka. Jeśli zadziałamy szybko, zapomnimy o tym problemie!

Autorka: Anna Mlonka