Data publikacji:

Jak sprawdzić prędkość routera Wi-Fi?

Routery znajdziemy w tej chwili w większości polskich domów. Bez nich nie moglibyśmy korzystać z sieci Wi-Fi, na której polegają nie tylko domowe pecety, ale także coraz większa liczba urządzeń, takich jak telewizory, smartfony, tablety, a nawet lodówki i inny sprzęt AGD. Czasem korzystając z bezprzewodowej sieci domowej, czujemy jednak, że coś jest nie tak, nasz ulubiony serial z serwisu streamingowego nieustannie się przycina, a pliki z pracy pobierają się w ślimaczym tempie. Jak więc sprawdzić prędkość routera Wi-Fi i połączenia z internetem?
jak sprawdzić prędkość routera

Jak sprawdzić prędkość internetu?

Zaznaczmy, że prędkość internetu gwarantowana przez dostawcę niekoniecznie musi być osiągalna na urządzeniach korzystających z Wi-Fi. Sygnał operatora (najczęściej z kabla) jest bowiem rozprowadzany radiowo pomiędzy wieloma różnymi sprzętami, często równocześnie obciążającymi łącze. Nie dziwne jest więc, że wiele osób chciałoby poznać realne transfery danych, na jakie mogą liczyć na swoim laptopie lub tablecie.
Prędkość internetu przez Wi-Fi skontrolujemy najszybciej, sięgając po popularne przeglądarkowe testy, które przedstawią nam szczegółowe informacje na temat prędkości pobierania i wysyłania danych na urządzeniu. Najpopularniejszą z nich jest najprawdopodobniej witryna Speedtest.net.
Aby otrzymane dane były jak najbardziej dokładne, co pozwoli na poznanie maksymalnych możliwych transferów w sieci Wi-Fi, w pierwszej kolejności powinniśmy odłączyć od sieci pozostałe urządzenia. Warto też dezaktywować wszystkie aktywne procesy na komputerze i sprzętach mobilnych, które wykorzystują połączenie internetowe. Dla jeszcze większej dokładności test przeprowadzamy w różnych godzinach dnia i nocy.
Dobrym wskaźnikiem tego, czy problem z prędkością internetu jest wyłącznie winą wadliwie działającego Wi-Fi, będzie kontrola połączenia przewodowego. Aby jej dokonać, wystarczy podłączyć router kablem Ethernet do komputera, a następnie korzystając z tej metody, uruchomić test sieci. W wypadku gdy wyniki będą się znacząco różnić, musimy popracować nad siłą sygnału Wi-Fi lub zakupić nowy jak najlepszy router.

Co może zakłócać pracę routera Wi-Fi?

Które rodzaje routerów lepiej wybrać? Routery komunikują się z innymi urządzeniami za pośrednictwem fal radiowych pracujących w dwóch częstotliwościach – 2,4 GHz lub 5 GHz. Ta pierwsza zapewnia większych zasięg sygnału, ale oferuje mniejsze transfery danych oraz jest podatna na zakłócenia, takie jak fizyczne przeszkody (np. grube ściany i stropy) oraz obecność wielu innych sieci Wi-Fi w pobliżu.
Sygnał 5 GHz jest bardziej stabilny, gwarantuje znacznie większe transfery danych, przez co nadaje się idealnie do rozrywki w internecie. Jego wadą jest jednak mniejszy zasięg sieci. Współczesne routery pozwalają przełączać się pomiędzy oboma częstotliwościami, a nawet włączyć tryb hybrydowy. W razie problemów ze stabilnością połączenia warto sprawdzić wszystkie opcje tego typu.
Na prędkość transferu danych w routerze wpływa też liczba posiadanych przez niego anten wzmacniających sygnał radiowy. W większych domach oraz mieszkaniach zaleca się stosowanie modeli z kilkoma antenami zewnętrznymi. Pamiętajmy też, że często można zmieniać ich pozycję, a przez to kierunkową siłę sygnału, co może pomóc w niektórych sytuacjach.
Zdjęcie: Envato Elements