Data publikacji:

Jak tanio ogrzać dom?

Decyzja o wyborze techniki ogrzewania domu wpływa nie tylko na nasz komfort w zimie, ale ma również bardzo poważne finansowe reperkusje, odczuwane przez długi czas. Wysokiej klasy ergonomiczny oraz oszczędny system c.o. pozwoli w dłuższym rozrachunku zaoszczędzić pieniądze na paliwie i eksploatacji, nawet mimo wysokiej wyjściowej ceny montażu. Z drugiej strony, tania instalacja może w perspektywie dłuższego czasu przekroczyć przewidywane koszty użytku. W artykule radzimy zatem, jak tanio ogrzać dom, przedstawiając najpopularniejsze typu instalacji c.o.
jak tanio ogrzać dom
Jakie ogrzewanie do starego domu będzie najlepsze? Na którą opcję postawić w wypadku nowego budownictwa? Kwestia taniego ogrzewania domu jest bardzo kompleksowa, dlatego nie warto nigdy podejmować pochopnych decyzji. Na początek powinniśmy rozejrzeć się za dostępnymi na rynku systemami c.o., w czym za chwilę oczywiście nieco pomożemy.
Nie zapominajmy jednak, że ergonomiczna produkcja i rozprowadzanie ciepła zależy od niesamowicie dużej liczby czynników i zmiennych. Na skuteczność kotłów i pieców wpływa nie tylko ich rodzaj, ale też powierzchnia budynku, izolacja ścian, okien i drzwi.
Jednym z krytycznych elementów systemów ogrzewania jest wykorzystywane przez nie paliwo. Jak pokazały nam wydarzenia ostatnich lat, ceny surowca używanego w piecach mogą zmieniać się w bardzo dynamiczny sposób.
Nie można też zapomnieć o zagadnieniu samej dystrybucji ciepła. Tutaj najczęściej sięga się po klasyczne grzejniki lub grzałki wbudowane w podłogę (tzw. ogrzewanie podłogowe). Sposób ich instalacji również wpłynie w dłuższym czasie na rachunki, do czego przyczynią się np. straty ciepła w rurach.

Jak tanio ogrzewać dom – najpopularniejsze metody

Ponieważ ogrzewania wybieramy najczęściej na etapie projektowania i budowy domu, mamy dużo czasu na konsultację z ekspertami, którzy pomogą w wyborze odpowiedniej metody i wykonają stosowne obliczenia, pozwalające określić najtańsze sposoby na zapewnienie ciepła w budynku. W trakcie remontów, kiedy instalujemy nowy system, lista dostępnych metod może się jednak skurczyć. Wiele z nich opiera się bowiem na instalacji dużych pieców i kotłów, które wymagają osobnego pomieszczenia lub większej przestrzeni w piwnicy.

Ogrzewanie na paliwo stałe

Spalanie paliwa stałego jest wciąż najtańszym i najpopularniejszym sposobem na ogrzewania domów w Polsce. Podstawą systemu są specjalne kotły, który korzystają z jednego z kilku najczęściej spotykanych rodzajów paliw, a więc węgla, brykietów, ekogroszku i drewna.
Decydując się na system tego typu, możemy wybrać jeden z czterech rodzajów kotłów. Jaki piec do domu wybrać? Różnią się one między sobą ceną montażu oraz możliwościami.
Najbardziej oszczędną opcją są kotły komorowe, przeznaczone do spalania drewna, węgla i brykietów. W ich wnętrzu znajduje się duża komora paleniska, wymagająca regularnego czyszczenia i usuwania popiołu. Nieco droższe będą nowoczesne kotły zasypowe, które automatycznie dodają paliwo do paleniska dzięki specjalnemu pojemnikowi. Mimo wyższej ceny będą bardziej oszczędne i ergonomiczne. Najczęściej przyjmują ekogroszek i węgiel (zobacz, jaki piec na ekogroszek kupić).
Jeszcze droższe są kotły automatyczne i zagazowujące. Te pierwsze wymagają minimalnej uwagi właściciele, samodzielnie utrzymują płomień i kontrolują swoją temperaturę oraz dozują paliwo. Kontrola urządzenia i jego ewentualne czyszczenie odbywać powinno się co kilka dni. Urządzenia zagazowujące to rozwiązanie dla bardzo dużych domów, kosztują najwięcej, ale odznaczają się wysoką wydajnością oraz oszczędnością. Zasila się je biomasą lub drewnem.

Ogrzewanie na gaz

System ogrzewania, które opiera się na spalaniu gazu ziemnego pochodzącego z lokalnej sieci. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo wysoka wygoda użytkowania. Kotły nie zanieczyszczają powietrza, mają bardziej kompaktowe rozmiary i nie wymagają stałej uwagi. Nie musimy się też tutaj martwić przechowywaniem paliwa.
Warto jednak zauważyć, że ceny gazu urosły w ostatnim czasie w dość dużym stopniu, a sytuacja na rynku jest dość niepewna i nie ustabilizuje się zbyt szybko w najbliższych latach, co zniechęca wielu nowych nabywców tego typu pieców.
Jaki piec gazowy kupić? Wyróżniamy trzy typy kotłów gazowych. Modele tradycyjne są zazwyczaj niewielkimi urządzeniami o sporej wydajności i ekonomiczności. Różnią się one między sobą sposobem pobierania powietrza używanego do spalania paliwa. Mogą zasysać je z wewnątrz lub zewnątrz domu. To pierwsze rozwiązanie może wychładzać pomieszczenie, w jakim się znajdują.
Kotły kondensacyjne są nawet o kilkadziesiąt procent droższe od tradycyjnych, ale odznaczają się większą ergonomicznością i pozwalają obniżyć koszty eksploatacji poprzez używanie także spalin gazowych. Najnowocześniejsze na rynku kotły pulsacyjne nie używają klasycznych palników, ale opierają się na konstrukcji specjalnej komory kondensacyjnej. Mimo ceny wynoszącej nawet kilkanaście tysięcy złotych, gwarantują one największe oszczędności na paliwie, zmniejszając jego zużycie nawet o czterdzieści procent, w porównaniu do modeli tradycyjnych.
Zdjęcie: Envato Elements