Data publikacji:

Jak ustawić termostat na grzejniku?

Niemal przy każdym grzejniku centralnego ogrzewania można znaleźć charakterystyczne pokrętło wyskalowane od 0 do 6. Jest to głowica termostatyczna, za pomocą której można regulować temperaturę w pomieszczeniu. Jak działa głowica termostatyczna i jak ustawić termostat na grzejniku, by uzyskać wysoki komfort termiczny?
jak ustawić termostat na grzejniku
Na początek warto wyjaśnić, dlaczego warto używać głowic termostatycznych. Otóż nawet w przypadku instalacji ogrzewania wyposażonej w centralny sterownik temperatury ciepło w poszczególnych pomieszczeniach może diametralnie się różnić. Wynika to m.in. z ekspozycji pomieszczeń na słońce, ilości okien czy mocy zastosowanych grzejników. Dzięki osobnym głowicom termostatycznym można precyzyjniej dobrać temperaturę w pomieszczeniach do swoich upodobań i potrzeb. Inna temperatura zalecana jest bowiem w łazience, a inna w sypialni.

Jak działa termostat grzejnikowy?

Głowica termostatyczna zamontowana bezpośrednio na grzejniku odpowiada za przepływ gorącej wody. Jej zadaniem jest zamknięcie zaworu dopływowego w momencie, gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie zadaną wartość. Głowica steruje zaworem grzejnikowym płynnie, a zatem może jedynie zmniejszyć przepływ wody i ograniczyć moc kaloryfera.
Najprostsze termostaty grzejnikowe zawierają ciecz, która zmienia swoją objętość pod wpływem temperatury i wpychają grzybek zaworu. Dostępne są również głowice z elektronicznym pomiarem i sterowaniem zaworem. Te można nie tylko ustawiać na konkretną wartość, ale też programować oraz obsługiwać zdalnie.
Sprawdź, czy lepiej wybrać grzejnik olejowy czy na podczerwień
Aby głowica działała poprawnie, nie może być zakryta zasłoną ani meblami. Wówczas temperatura wokół termostatu grzejnikowego będzie się różnić od tej, która panuje w reszcie pomieszczenia. Warto też pamiętać o tym, by zakręcać termostat w momencie przewietrzania pomieszczeń zimą. W innym przypadku chłodne powietrze całkowicie otworzy zawór i uruchomi pełną moc grzejnika. Konsekwencją będzie oczywiście większe zużycie opału lub ciepła z miejskiej sieci grzewczej.

Jak ustawić termostat na grzejniku?

Korzystanie z głowicy termostatycznej grzejnika jest wyjątkowo proste – wystarczy przekręcić pokrętło i ustawić docelową wartość. Czasem wymaga to wciśnięcia przycisku zabezpieczającego, ale w większości przypadków głowica obróci się swobodnie.
Nieco więcej kłopotów sprawia natomiast zrozumienie skali naniesionej na pokrętło. Wbrew pozorom cyfry od 0 (lub śnieżynki) do 5 (rzadziej 6) nie informują o stopniu otwarciu zaworu. Ten obsługiwany jest przez głowicę automatycznie na podstawie zmierzonej temperatury. Oznaczenie liczbowe odpowiada bowiem docelowej temperaturze, która ma być utrzymywana w pomieszczeniu. W przypadku podstawowych termostatów grzejnikowych przedział ten nie jest bardzo precyzyjny, ale wystarczy do zapewnienia komfortu termicznego.

Jak ustawić głowicę termostatyczną? Przedziały temperatur na termostacie

  • 0 lub symbol śnieżynki – wbrew pozorom w tym ustawieniu grzejnik nie jest całkowicie wyłączony. Głowica uruchomi grzejnik, jeśli temperatura spadnie poniżej 6–8°C. Zapobiega to zamarznięciu wody w instalacji.
  • Poziom 1 – 12–13°C – sprawdzi się w piwnicy lub garażu.
  • Poziom 2 – 15–16°C – do pomieszczeń gospodarczych i spiżarni oraz do sypialni (jeśli ktoś lubi tak niską temperaturę.
  • Poziom 3 – 18–20°C – ustawienie najczęściej używane w salonach, kuchniach oraz sypialniach.
  • Poziom 4 – 22–24°C – czwórkę na termostacie grzejnikowym warto ustawić w łazience.
  • Poziom 5 – 25-30°C – nie jest zalecany bez wyraźnej potrzeby.
Oczywiście temperatura w innych różnych strefach pomieszczeń może się różnić, dlatego warto kontrolować ją dodatkowo stacją pogodową oraz dopasować ustawienia głowicy do własnych upodobań. Komfort termiczny zależy nie tylko od temperatury, ale również od wilgotności powietrza czy obecności mostków termicznych. Czasem osuszenie pokoju lub uszczelnienie okien może dać lepsze efekty niż podniesienie temperatury.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik