Data modyfikacji:

Jak usunąć klej z plastiku?

Przedmioty z plastiku otaczają nas codziennie z każdej strony. Wiele z nich w naturalny sposób ulega różnego typu uszkodzeniom, które często naprawimy przy pomocy często naprawdę mocnych klejów. Specjalnych środków chemicznych używa się również do mocowania naklejek na powierzchniach wykonanych z tworzywa sztucznego. W artykule radzimy zatem, jak usunąć klej z plastiku, nie niszcząc jego powierzchni.
klej
Jak dobrze wiemy, z różnych typów plastiku wykonuje się większość przedmiotów domowego użytku, począwszy do grzebieni i szczoteczek do zębów, poprzez sprzęt AGD i RTV, a kończąc na tapicerce aut. Często zadajemy więc sobie pytanie, czym skleić plastik i jak usunąć resztki kleju. Zazwyczaj, gdy rozglądamy się za skutecznym sposobem na usunięcie kleju z tworzywa, dotyczy to jego resztek, które pozostały po oderwaniu uciążliwych naklejek lub taśm, które zawierają różnego rodzaju informacje lub ostrzeżenia. Zostawiają one mało estetyczny i trudny do zmycia osad.

Nieco rzadziej musimy uporać się też z zaciekami i plamami powstałymi podczas używania preparatów wykorzystywanych do naprawy pękniętych bądź zniszczonych elementów z tworzywa sztucznego. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym metodom pozwalającym skutecznie usunąć klej z plastiku.

Jak usunąć klej z plastiku i jak usunąć klej po naklejce – sprawdzone sposoby

 Istnieje wiele sprawdzonych metod pozbycie się środków klejących. Ich skuteczność uzależniona jest jednak od typu użytego kleju, faktury plastiku oraz innych czynników.

Skrobak lub nóż

Jeżeli klej jest kruchy i słabo przylega do plastiku, możemy usunąć go ostrożnie z pomocą noża lub skrobaczki. Jeżeli mamy szczęście, często za jednym zamachem da się oderwać większość jego pozostałości.

Gorąca woda

Najprostszy sposób, który sprawdzi się zwłaszcza w przypadku niektórych pozostałości po naklejkach. Niestety przedmiot, który oczyszczamy, musi wytrzymać kontakt ze strumieniem wody lub zanurzenie w niej. Metoda wymaga też użycia siły. Uparty klej pod wpływem wody może zmieniać swoją konsystencję, zamieniając się w żel, który trzeba ostrożnie zdrapać lub zetrzeć ścierką. Gorąca woda nie będzie skuteczna przy usuwaniu błyskawicznych klejów typu Kropelka.

Gorące powietrze

To alternatywny sposób na usuwanie kleju po naklejce. Sprawdza się w przypadku przedmiotów wrażliwych na wodę i wilgoć. Do usuwania zabrudzeń wykorzystujemy zwykłą suszarkę do włosów, która sprawi, że klej będzie bardziej elastyczny i podatny na zdarcie i zeskrobanie.

Alkohol

Alkohole (denaturat, roztwory spirytusu o różnym stężeniu) są uniwersalnym środkiem usuwającym pozostałości kleju z wielu różnych materiałów. W przypadku tworzyw sztucznych musimy jednak upewnić się, czy nie są one wrażliwe na jego działanie, silny alkohol może bowiem odbarwiać lub niszczyć powierzchnię niektórych plastików. Klej zmywamy przy pomocy ścierki lub papierowego ręcznika. W przypadku wytrzymałych naklejek możemy w pierwszej kolejności nasączyć je alkoholem.

Aceton/zmywacz do paznokci

Nieco mocniejsza alternatywa dla alkoholu. W przypadku użycia środka istnieje jednak większe niebezpieczeństwo odbarwienia lub uszkodzenia plastikowej powierzchni.

Benzyna ekstrakcyjna

Mocny środek, który pomoże usunąć większość zabrudzeń powstałych z powodu kleju. Nasączamy nim ściereczkę, a następnie szybkimi ruchami usuwamy resztki zanieczyszczeń. Podczas stosowania benzyny trzeba zachować odpowiednią ostrożność i zdawać sobie z tego sprawę, że łatwo może ona zmienić strukturę i kolor plastiku. Na próbę warto więc zawsze sprawdzić jej działanie w mało widocznym miejscu przedmiotu.

Ocet

Zwykły ocet kuchenny działa mniej agresywnie i może być stosowany na wrażliwych na chemikalia plastikach. Do pozostałości kleju przykładamy namoczoną w occie ścierkę, ręcznik lub wacik, a następnie cierpliwie czekamy przez kilka godzin. Po tym czasie klej powinien być znacznie łatwiejszy do zeskrobania lub starcia.

Olej roślinny

Olej sprawdzi się przede wszystkim przy usuwaniu z plastiku pozostałości po naklejkach lub taśmach klejących. Jest to bardzo łagodny sposób na pozbycie się kleju, który zapobiega uszkodzeniu tworzywa. Podobnie jak w przypadku octu, olejem nasączamy papierowy ręcznik i dokładnie przykładamy do zabrudzonej powierzchni. Na efekty czekamy kilka godzin. Po tym czasie proces mechanicznego oczyszczania przedmiotu powinien być znacznie łatwiejszy. Pamiętajmy, by dobrze wytrzeć powierzchnię przedmiotu, aby uniknąć tłustych plam.

Majonez

Majonez działa na praktycznie tej samej zasadzie co olej, zmiękczając mało estetyczne pozostałości po taśmach lub naklejkach. Nakładamy go na ściereczkę, przykładamy do zabrudzonego plastiku i czekamy kilka godzin. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, znacznie łatwiej zdrapiemy lub zetrzemy resztki kleju. Jeżeli nie mamy pod ręką majonezu, możemy użyć też np. masła orzechowego.

Inne specjalistyczne środki

W sklepach znajdziemy też specjalne środki do usuwania pozostałości kleju, a także nasączane (najczęściej preparatami na bazie alkoholu) ściereczki do czyszczenia, które są równie szybkim sposobem na pozbycie się kleju z plastiku.
Zdjęcie: nualaimages/Envato Elements