Data modyfikacji:

Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej?

Bardzo popularnym obecnie na rynku budowlanym materiałem do pokrycia dachu w budownictwie jednorodzinnym jest blacha trapezowa. Blacha trapezowa to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie zapewniające na długie lata doskonałą szczelność dachu oraz jego przyjemny dla oka wygląd. Takie pokrycie dachowe wykonane jest z reguły z cienkiej stalowej lub aluminiowej blachy powleczonej specjalną powłoką ochronną i charakteryzuje się niewielkim ciężarem oraz wyjątkową wytrzymałością na uszkodzenia. Ogromną zaletą blachy trapezowej jest jej dostępność w praktycznie nieograniczonej gamie kolorów, co daje możliwość dopasowania dachu do elewacji budynku.
jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej

Na czym mocować blachę trapezową?

Co położyć na dach? Blacha trapezowa jest o około dziesięć razy lżejsza od tradycyjnej dachówki ceramicznej i w związku z tym nie wymaga bardzo mocnej więźby dachowej. Jest ona od niej dużo tańsza oraz łatwiejsza w montażu.
Montaż blachy trapezowej rozpoczyna się oczywiście od odpowiedniego przygotowania tzw. połaci dachowej. Polega ono na pokryciu połaci łatami i kontrłatami drewnianymi lub cienkościennymi kształtownikami stalowymi. Istotną sprawą jest ułożenie łat zgodnie z wytycznymi zawartymi w projekcie technicznym budynku. Z reguły jest tak, że odstęp pomiędzy łatami nie może przekraczać 60 cm.
W przypadku gdy pochylenie dachu wynosi ponad 15 stopni, nie wykonuje się dodatkowego uszczelnienia między górną i dolną płytą blachy. Jeżeli nachylenie dachu wynosi mniej niż 10 stopni, wskazane jest wykonanie dwóch uszczelnień, zaś w przypadku gdy kąt pochylenia dachu oscyluje między 10 a 15 stopni – wystarczy wykonać jedno uszczelnienie.

Najlepsze wkręty do blachy trapezowej

Dachówka z blachy trapezowej jest mocowana do łat za pomocą wkrętów dachowych. Wkręty takie są samowiercące i posiadają gumową uszczelkę gwarantującą prawidłowe mocowanie. Obecnie na rynku dostępne są wkręty z kulistą główką do wkręcania za pomocą klucza imbusowego oraz wkręty z główką sześciokątną przystosowane do klucza nr 8 lub 10. Ich samonawiercająca główka łatwo przechodzi przez blachę, a gwint gwarantuje doskonałą wytrzymałość mocowania. Do tego można dobrać wkręty o kolorze identycznym z kolorem blachy.
W celu trwałego umocowania blachy trapezowej na kształtownikach stalowych stosuje się blachowkręty o średnicy 4,8 mm i długości 20 mm. Na konstrukcjach drewnianych zalecane są wkręty o takiej samej średnicy, zaś ich długość powinna wynosić 35 mm. W czasie mocowania blachy dużym ułatwieniem jest używanie magnetycznych uchwytów z dopasowaną końcówką.
Chcesz niskim kosztem odnowić pokrycie dachowe? Zobacz, jaka będzie najlepsza farba na dach.

Ile wkrętów na metr kwadratowy blachy?

Znawcy tematu zalecają, żeby na jeden metr kwadratowy blachy trapezowej stosować od 5 do 8 wkrętów. Ich liczba zależy od stopnia skomplikowania powierzchni dachu. Blacha standardowa (o profilu 20 mm) wymaga najczęściej na jeden metr kwadratowy 6 wkrętów o wymiarach 4,8 mm/35 mm.
Ten typ blachy mocuje się, wkręcając jeden wkręt w co drugą dolną podstawę trapezu profilu. Jeśli chodzi o miejsce łączenia się dwóch arkuszy blachy (czyli na nakładce), stosuje się jeden wkręt o parametrach 4,8 mm/20 mm na każdy metr bieżący łączenia.
Zaleca się, aby blachę trapezową o profilu 35 mm lub większym łączyć na zakładce wzdłużnej, wykorzystując górną podstawę trapezu. Ważne jest, aby arkusze ustawione były pod kątem prostym do linii okapu, gdyż linia okapu stanowi bazę dla kolejnych arkuszy blachy. W przypadku gdy powstaną nierówności połaci dachu, należy je zamaskować na krawędzi, używając odpowiedniej obróbki dekarskiej.
Zdjęcie: Envato elements
Autor: Paweł Sadowski