Data publikacji:

Jak wybrać odkurzacz? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Trudno wyobrazić sobie utrzymanie porządku w domu bez dobrego odkurzacza. Od jego jakości zależy w dużej mierze to, czy uda się pozbyć zanieczyszczeń ze wszystkich nawierzchni w domu. Jaki odkurzacz do domu wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Jaki typ odkurzacza najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku? Sprawdź nasz artykuł!
jak wybrac odkurzacz

Jaki rodzaj odkurzacza wybrać?

Jeszcze do niedawna dominował klasyczny odkurzacz z rurą, wymiennymi workami, zwijanym kablem i kilkoma końcówkami ssącymi. To wciąż najpopularniejszy typ odkurzacza domowego, ale ma kilku konkurentów. Oprócz odkurzaczy bezworkowych, zwanych także cyklonowymi, najpowszechniejszą alternatywą są odkurzacze z filtrem wodnym. Zabrudzenia zbierają się wówczas z wodzie, którą wystarczy wylać po skończonym odkurzaniu.

Coraz chętniej wybierane są także odkurzacze pionowe. Ich zaletą jest to, że nie wymagają one ciągnięcia urządzenia za sobą po podłodze. Dzięki temu odkurzanie schodów, zakamarków oraz wielu pomieszczeń naraz jest znacznie prostsze. Dodatkową zaletą odkurzaczy pionowych jest to, że wiele modeli ma konstrukcję 2 w 1, co oznacza, że moduł odkurzacza można wypiąć. Powstałym w ten sposób odkurzaczem ręcznym odkurzysz fotele, krzesła, kanapy czy wnętrze samochodu. Wiele modeli odkurzaczy pionowych zasilanych jest akumulatorem, dzięki czemu nie musisz przejmować się przeciąganiem kabla przez pomieszczenie.

Bardziej specjalistycznym typem odkurzacza jest odkurzacz piorący do dywanów. Posiada on dodatkową dyszę do natryskiwania detergentu oraz szeroką ssawkę do odsysania brudnej wody z tekstyliów. Ssawka ta jest zazwyczaj przezroczysta, by móc obserwować ilość zanieczyszczeń wyciąganych z dywanu, kanapy czy tapicerowanego fotela. Tego rodzaju odkurzaczem dogłębnie wyczyścisz także tapicerkę samochodową.

Moc odkurzacza domowego – o czym warto pamiętać?

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskie od 1 września 2017 roku producenci i importerzy nie mogą wprowadzać na rynek odkurzaczy o mocy większej niż 900 W. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziesz takich na rynku. Restrykcje nie obowiązują bowiem dystrybutorów, więc w dalszym ciągu można legalnie kupić odkurzacz o mocy 1400, 1800 a nawet 3000 W.

Warto jednak pamiętać, że o skuteczności odkurzania świadczy nie tyle moc silnika, co moc ssania. Podobnie jak moc silnika, wyrażana jest w watach. Typowe odkurzacze domowe mają od 50 do 600 W mocy ssącej. Parametr ten precyzyjniej informuje o sile zasysania zabrudzeń, bo uwzględnia rzeczywistą sprawność na końcu rury. Skuteczność ssania jest uzależniona ściśle od konstrukcji odkurzacza, przepływu powietrza, rodzaju filtrów czy kształtu łopat. Jeśli zależy ci na mocnym odkurzaczu, weź pod uwagę przede wszystkim moc ssania. Jak się okazuje, nawet modele ze stosunkowo słabym silnikiem mogą być bardzo skuteczne. Modele o mocy ssania 400-500 W w zupełności wystarczą do bieżących porządków.

Rodzaj filtrów w odkurzaczu domowym

Przepływające przez odkurzacz powietrze powraca do pomieszczenia. Aby było w stu procentach czyste, producenci stosują różnego rodzaju filtry. O skuteczności oczyszczania powietrza informuje klasa reemisji kurzu w skali od A do G. Urządzenia w klasie A oddają do pomieszczenia jedynie 0,02% wciągniętych zanieczyszczeń. Jakie są rodzaje filtrów i jaką mają skuteczność? •
  • Mikrofiltr – najprostszy i najpopularniejszy typ filtra. Jest to kawałek włókniny, który zatrzymuje większe frakcje. Zapewnia jedynie podstawową ochronę i mniejsze drobinki dostaną się z powrotem do pomieszczenia. Jego jednak dość trwały i nie wymaga częstej wymiany. •
  • Filtr HEPA – dużo skuteczniejszy filtr wykonany ze spiekanego szkła. Filtry HEPA mają wysoką zdolność filtracji, a ich poziomy oznaczone są liczbami. Największą skuteczność ma filtr HEPA H14, polecany m.in. alergikom. •
  • Filtr wodny – rolę filtra, jak i zbiornika na zanieczyszczenia odgrywa woda wlewana do specjalnego zasobnika. •
  • Filtr cylindryczny – przypomina nieco filtry powietrza stosowane w motoryzacji. Filtr cylindryczny zapewnia dobrą skuteczność wychwytywania zanieczyszczeń, jednak wymaga częstej wymiany i może być wrażliwy na wilgoć. •
  • Filtr cyklonowy – stosowany w odkurzaczach bezworkowych filtr cyklonowy wykorzystuje efekt wirowego układu powietrza. Powietrze zasysane do komory wprowadzane jest w ruch wirowy, przez co ciężkie cząsteczki brudu osadzają się na ściankach pojemnika w kształcie tuby. Wykorzystanie siły odśrodkowej pozwala zrezygnować z klasycznego worka. Zazwyczaj jednak wraz z filtrem cyklonowym współpracuje inny filtr, np. włókninowy lub HEPA.

Poziom hałasu odkurzacza

Na wrażenia z odkurzania w dużej mierze wpływa głośność urządzenia. Hałaśliwe odkurzacze przemysłowe potrafią generować nawet powyżej 80 decybeli. To tyle, ile powstaje podczas trąbienia samochodowego lub słuchania głośnej muzyki w pomieszczeniu. Nowoczesne odkurzacze domowe są znacznie cichsze i ich dźwięk jest bliższy spokojnej rozmowie. Najlepsze modele odkurzaczy generują zaledwie 57 decybeli. Wybierając cichy odkurzacz, możesz ze spokojem odkurzać dom i to nawet podczas snu innych domowników.

Pobór prądu odkurzacza

Klasa efektywności energetycznej odkurzacza informuje o tym, jak wiele pobranego prądu odpowiada za rzeczywistą pracę urządzenia. Zużycie energii (DPU) wyrażone jest w skali od A+++ do D, przy czym literkę D otrzymują najbardziej nieenergooszczędne modele. Warto również zwrócić uwagę na przewidywane roczne zużycie energii, które pozwoli ci lepiej porównać ze sobą konkretne modele oraz obliczyć roczny koszt odkurzania. To jednak dane orientacyjne, nie uwzględniające rzeczywistego użycia odkurzacza.
Autor: Szymon Sonik