Data modyfikacji:

Jak zdrowo grillować? Sprawdzone triki i przydatne akcesoria

Czy dania z grilla mogą być zdrowe? Oczywiście! Wystarczy, że zdasz się na kilka sprawdzonych zasad zdrowego grillowania i urozmaicisz swoje menu z rusztu o potrawy, które mogą cię zaskoczyć. Jeśli uwielbiasz grillować, przekonaj się zatem, jak zdrowo rozpalić grill, jakiej podpałki używać i jaka jest prawidłowa technika przygotowywania potraw z rusztu.

Grill to punkt obowiązkowy podczas relaksu w ogrodzie czy na łonie natury. Nic dziwnego – dania z rusztu smakują wybornie, a ich przygotowanie w ogrodzie to świetna sposobność do spędzenia wspólnie czasu na świeżym powietrzu. Ale co dobre szybko się kończy – czy w twoim przypadku po zjedzeniu dań z grilla również pojawia się lekka niestrawność i wątpliwości, czy te wszystkie nieco przypalone frykasy faktycznie były zdrowe? Jeśli chcesz zacząć zdrowo grillować, poznaj na to kilka patentów. 

Wybierz grill z pokrywą

Jeśli chcesz, aby przygotowane przez ciebie na grillu potrawy były zdrowsze, po pierwsze wybierz grill z pokrywą. W takim przypadku nagrzane powietrze krąży wewnątrz grilla i łatwiej utrzymać wysoką temperaturę na ruszcie, dzięki czemu potrawy szybciej się przygotowują. Dodatkowo grill z pokrywą chroni jedzenie na ruszcie przed podmuchami wiatru, a to z kolei najczęściej sprawia, że poruszony wiatrem popiół osiada na grillowanym mięsie. Co więcej, grill z pokrywą jest znacznie lepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na większe kulinarne szaleństwo. Za jego pomocą nie tylko przygotujesz większe kawałki mięsa, ale też sprawi, że dania z rusztu będą równomiernie wypieczone. Kolejny atut takiego rozwiązania to zminimalizowanie zużycia węgla.

Przeczytaj koniecznie: Najlepsze grille ogrodowe

Odpowiedni węgiel i zasady rozpalania

Kolejny krok do zdrowego grillowania to wybór odpowiedniego węgla oraz rozpałki. Najpierw skupmy się na tym pierwszym. Jak podaje magazyn Focus, do grillowania zdecydowanie powinniśmy używać węgla powstałego z drewna drzew liściastych. Okazuje się, że drewno iglaste w wyniku spalania wydziela związki rakotwórcze.

Ponadto zwróć uwagę na kształt węgielków – lepiej sięgnąć po bryłki o nieregularnych kształtach, niż brykiety. Te drugie są poddawane obróbce, więc mogą zawierać dodatkowe szkodliwe substancje. A jeśli naprawdę zastanawiasz się, jak zdrowo grillować, dobrą opcją może być rozpalanie w grillu zwykłego drewna. Jeśli zgromadziłeś opał do kominka w postaci szczapek drewna liściastego, warto porąbać je na drobne kawałki i zastosować, jako paliwo do grilla.

Kolejna zasada zdrowego grillowania to podpałka. Staraj się unikać gotowych podpałek chemicznych, ponieważ to kolejne źródło szkodliwych związków. Sięgaj za to po ekologiczne rozpałki np. te wykonane z kory brzozy. Alternatywnym rozwiązaniem może być palnik gazowy, za pomocą którego rozżarzysz węgle. To co prawda nieco bardziej czasochłonny sposób na rozpalanie grilla, ale jeśli zastanawiasz się, jak zdrowo grillować, to jest to dobra opcja.

Zasady zdrowego grillowania 

W zdrowym grillowaniu bardzo ważne jest to, co trafi na twój ruszt. Po pierwsze staraj się unikać gotowych mieszanek przypraw czy już zamarynowanych mięs – nigdy tak naprawdę nie wiesz, jakie składniki zostały wykorzystane do ich przygotowania. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest własnoręczne przygotowanie marynaty w oparciu o oliwę, ocet czy jogurt oraz zioła. To nie tylko poprawi smak grillowanych potraw, ale też sprawi, że będą bardziej soczyste i przede wszystkim, szybciej się upieką!

Staraj się również wybierać chude mięso, ponieważ w takim przypadku na rozżarzone węgle skapuje mniej tłuszczu, co pozwala zredukować wydzielanie się szkodliwych związków. Ponadto jak podaje Focus, na ruszt najlepiej jest wrzucać takie mięsa, jak drób czy wieprzowina. Grillowana wołowina pod wpływem bardzo wysokiej temperatury na ruszcie staje się ciężkostrawna. Do kompletu dodaj jeszcze aluminiowe tacki, dzięki którym jeszcze bardziej ograniczysz spływanie tłuszczu na węgle.

Warto też urozmaicić nieco swoje grillowe menu. Do zestawu dań popisowych z rusztu dodaj też ryby i warzywa – do ich przygotowania będą ci potrzebne specjalne koszyki, dzięki którym bez trudu upieczesz nawet niewielkie plasterki cukinii czy pieczarek. Inna świetna opcja to pizza z grilla. Do jej przygotowania musisz mieć wspomniany już grill z pokrywą oraz specjalny kamień do pizzy. Te akcesoria sprawią, że pizza upiecze się równomiernie.

Czyszczenie grilla

To co prawda niezbyt przyjemny element całej tej zabawy ze zdrowym grillem, ale niestety nie masz wyjścia. Gdy węgle już wygasną a grill wystygnie, złap za drucianą szczotkę i solidnie wyczyść pojemnik na węgle oraz ruszt. Najpewniej zostaną na nim resztki z twojej ostatniej uczty i nie chcesz przecież, aby czekały na grillu do następnego pichcenia na świeżym powietrzu. 

A może grill elektryczny?

To może być świetna alternatywa, która rozwiąże wiele twoich problemów. Grill elektryczny jest znacznie zdrowszy, niż jego węglowy odpowiednik, ponieważ w efekcie jego działania nie powstaje szkodliwy dym. 

A jeśli jesteś posiadaczem balkonu czy niewielkiego tarasu, na którym nie można rozpalać grilla, problem masz z głowy – to właśnie dym i rozżarzone węgle wykluczają rozpalanie w takich miejscach tradycyjnego grilla. Grill elektryczny rozwiązuje problem i nie narazi na szwank twoich relacji z sąsiadami. Co więcej, za pomocą grilla elektrycznego możesz pichcić pyszne i zdrowe potrawy przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy pogoda dopisuje. 

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny