Data publikacji:

Jaka forma do pieczenia chleba najlepsza?

Pieczenie własnego chleba jest niewątpliwie bardzo satysfakcjonującym zajęciem. Domowe wypieki są zdrowsze i tańsze, a zapach świeżego pieczywa buduje jedyną w swoim rodzaju ciepłą atmosferę, którą można wspominać po latach. Żeby wypiek był udany, musisz wybrać dobrą mąkę, użyć zakwasu lub drożdży i znać przepis. Przede wszystkim jednak powinieneś kupić odpowiednie naczynie do piekarnika. Jaka forma do pieczenia chleba jest najlepsza do użytku domowego?
Jaka forma do pieczenia chleba najlepsza

Jaka forma do pieczenia chleba jest najlepsza?

Do niedawna nie było wielkiego wyboru naczyń do pieczenia, obecnie bogata oferta sklepów przyprawia o zawrót głowy. Próbując zdecydować, jaka forma do pieczenia chleba jest najlepsza, możesz przebierać wśród różnych materiałów, pojemności i kształtów. Decyzja będzie łatwiejsza, kiedy poznasz wady i zalety każdego z nich.

Na co zwrócić uwagę, wybierając formy do pieczenia chleba?

Jeśli uwielbiasz własnoręcznie zrobione pieczywo, warto zainwestować w wypiekacze do chleba. Ranking polecanych produktów pomoże ci wybrać model dla ciebie.

Kształt

Jaki jest najlepszy kształt formy do pieczenia chleba? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, zależy to w dużej mierze od indywidualnych przyzwyczajeń. Kształt upieczonego bochenka przekłada się na wygląd gotowych kromek. Może lubisz równo ułożone w pudełku na lunch prostokąty, a może wolisz tradycyjne owalne kanapki? Pamiętaj również, że w formie będziesz mógł piec również ciasta, zastanów się zatem, jaki ich kształt będzie dla ciebie najbardziej praktyczny. Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem jest uniwersalna keksówka.

Wielkość

Zastanawiając się, jakiego rozmiaru forma do pieczenia chleba będzie dla ciebie najlepsza, weź pod uwagę liczbę domowników oraz ilość przeciętnie zjadanego pieczywa. Pamiętaj też, że jeżeli zdecydujesz się na dwie mniejsze foremki, będzie ci łatwiej zamrozić część gotowych bochenków. Jeżeli zamierzasz wykorzystywać formę również do ciast lub pasztetów, weź pod uwagę, jaki jej rozmiar będzie najbardziej odpowiedni do wszystkich tych zastosowań.

Materiał

Od materiału zależy wytrzymałość formy oraz łatwość utrzymywania w czystości. Idealnie, jeśli naczynie można bezpiecznie myć w zmywarce, co znacznie ułatwia i przyspiesza sprzątanie. Tworzywo musi być odporne na uszkodzenia oraz dopuszczone do kontaktu z żywnością, czyli w pełni bezpieczne dla zdrowia. Ważne jest również, jak dany materiał przewodzi ciepło – jeśli jest ono rozprowadzane równomiernie, istnieje mniejsze ryzyko przypalenia. Pozostaje jeszcze problem wyciągania gotowego bochenka z wnętrza formy, na przykład naczynia silikonowego nie musisz niczym smarować, podobnie sprawa ma się w przypadku formy do pieczenia chleba z powłoką nieprzywierającą.

Jaki materiał formy do pieczenia chleba jest najlepszy?

Forma do pieczenia chleba ze stali nierdzewnej

Dlaczego forma do pieczenia chleba ze stali nierdzewnej jest tak popularna? Wyróżnia się lekkością, odpornością na rdzę i uszkodzenia, może też być stosowana w bardzo wysokich temperaturach. Ceny foremek tego typu zazwyczaj nie są wygórowane, co również zachęca do zakupu. Jeżeli decydujesz się na stal, wybieraj formy pokryte powłoką nieprzywierającą, dzięki której bez problemu wyciągniesz gotowy bochenek. Uważaj tylko, żeby jej nie uszkodzić. Forma ze stali nierdzewnej nie jest równoznaczna z najtańszymi podatnymi na rdzę naczyniami z cienkiej blachy ocynkowanej, których lepiej nie stosować do pieczenia chleba. Szczególnie jeśli planujesz używanie zakwasu, który mógłby wchodzić w reakcje z metalem.

Silikonowa forma do pieczenia chleba

Silikon kilka lat temu podbił cały gastronomiczny świat, można kupić wykonane z niego wałki, stolnice czy właśnie różnego typu foremki na wypieki. Uważany jest za materiał w pełni bezpieczny, może zatem być używany w wysokich temperaturach i mieć kontakt z żywnością. Doskonale przewodzi i rozprowadza ciepło. Jeżeli zastanawiasz się, jaka forma do pieczenia chleba będzie najlepsza dla osób stawiających na pierwszym miejscu wygodę, odpowiedzią będzie właśnie forma silikonowa. Z łatwością wyciągniesz z niej upieczony chleb, a później wystarczy jedynie wrzucić ją do zmywarki. Jest również łatwa w przechowywaniu, odporna na potencjalne upadki i lekka. Trzeba jedynie uważać, by nie uszkodzić jej ostrym narzędziem.

Gliniana forma do pieczenia chleba

Nazywana jest formą rzymską. Wielbiciele tradycyjnych rozwiązań uważają, że nie ma sobie równych. Chociaż nie jest wolna od wad, pozwala na przygotowanie wyjątkowych wypieków. Dlaczego właśnie ceramiczna – gliniana forma do pieczenia chleba? Jest wykonana z tradycyjnie stosowanego materiału, który jest w pełni ekologiczny i naturalny. Pozwala na upieczenie wyjątkowo chrupiącego, smacznego chleba, a wszystko to za sprawą specyficznych właściwości gliny i jej porowatej struktury, która chłonie wodę, a następnie oddaje ją w postaci pary. Miłośnicy tradycji twierdzą, że w glinianej formie do pieczenia chleba, ciast, pasztetów i innych potraw dania udają się dużo lepiej niż w innych naczyniach.

Minusy? O glinianą formę trzeba dbać. Przede wszystkim należy chronić ją przed upadkiem lub uderzeniem ciężkim przedmiotem, nie nadaje się też do mycia w zmywarce i nie może być narażona na nagłe zmiany temperatury.

Forma do pieczenia chleba ze szkła

Jaka forma do pieczenia chleba będzie najlepsza dla osób, które lubią kontrolować kolor wypieków? Oczywiście szklana. Dzięki niej możesz bez wahania ocenić, czy bochenek jest już idealny. Szkło ma również inne zalety – nie zmienia smaku potraw, wypieki się w nim nie przypalają, jest higieniczne, bezpieczne, odporne na mycie w zmywarce i zarysowania. Trudno wyobrazić sobie korzystniejszy dla zdrowia i bardziej praktyczny materiał. Właściwie jedyną wadą szklanych form do pieczenia chleba jest ryzyko upadku i potłuczenia. Takie szkło jest jednak bardzo grube, więc w praktyce bardzo trudno je uszkodzić.
Zdjęcie: Mint_Images/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym