Data modyfikacji:

Jaka karuzela do łóżeczka?

Chociaż lekarze przestrzegają przed umieszczeniem w łóżeczku noworodka zbędnych zabawek i innych akcesoriów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypełnić przestrzeń nad łóżeczkiem wyjątkową karuzelą. W pierwszych dniach życia niemowlę większość czasu poświęca na sen, ale z czasem staje się bardziej aktywne i z ciekawością zaczyna obserwować otaczający go świat. Coraz częściej rodzice decydują się na zamontowanie nad łóżeczkiem swojego dziecka specjalnej karuzeli, która przykuje jego uwagę.

Obecnie w sklepach znaleźć można wiele różnych modeli takiego dodatku – od tradycyjnej karuzeli aż po egzemplarze wzbogacone o efekty dźwiękowe lub świetlne. Wybór odpowiedniego modelu zależy głównie od preferencji rodziców, ale przed zakupem warto wiedzieć, na jakie elementy konstrukcji zwrócić szczególną uwagę.

Przeczytaj również: Łóżeczko czy kołyska?

jaka karuzela do łóżeczka

Jaką karuzelę nad łóżeczko wybrać?

Karuzele do łóżeczka można podzielić ze względu na ich budowę na dwie podstawowe kategorie: tradycyjne i wzbogacone o różnorodne dodatki. Podstawowe karuzele składają się z prostej konstrukcji – najczęściej są to różnej długości linki lub pałąki, a na ich końcach zawieszone są zabawki. Modele o bardziej rozbudowanej formie, wzbogacone o nowoczesne udogodnienia, posiadają funkcje dające efekty dźwiękowe i wizualne.

Takie karuzele można zaprogramować tak, aby w odpowiedniej chwili uruchomiły kołysankę lub delikatny pokaz świateł możliwy dzięki wbudowanemu projektorowi. Takie urozmaicenie wzbudzi szczególne zaciekawienie u starszych dzieci, które zaczynają odkrywać otaczający je świat. Bardziej rozbudowane modele są wyposażone w sensor płaczu, który uruchamia kołysankę w momencie, gdy dziecko wybudza się ze snu lub jest niespokojne.

Oprócz kołysanek taka karuzela z pozytywką może emitować uspokajające dźwięki, takie jak szumy, dźwięki natury lub wcześniej nagrany głos rodzica. Taki gadżet może także służyć jako praktyczna lampka nocna, która ułatwi rodzicom wstawanie do maluszka w nocy. 

Wybór karuzeli do łóżeczka – na co zwrócić uwagę?

Karuzela do łóżeczka to przedmiot, który będzie towarzyszył dziecku od pierwszych dni życia, dlatego przed wyborem odpowiedniego modelu, warto zastanowić się nad najważniejszymi aspektami:

  • sposób mocowania – łóżeczka dziecięce mają różne konstrukcje, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany model karuzeli uda się dopasować do posiadanego łóżeczka,
  • tworzywo – karuzela powinna być wykonana z odpowiedniego i bezpiecznego dla dzieci materiału. Popularne są karuzele do łóżeczka wykonane z drewna lub z plastiku,
  • rozmiar – wielkość karuzeli powinna być dostosowana do rozmiaru łóżeczka oraz do możliwości dziecka. Taki gadżet nie powinien być zbyt duży, ponieważ nie tylko może wzbudzić lęk u dziecka, ale także może skutecznie utrudniać wyjmowanie i wkładanie dziecka do łóżeczka, 
  • ilość zabawek – karuzela ma przykuć uwagę leżącego dziecka, ale nie przytłoczyć go swoją rozbudowaną konstrukcją. Optymalna ilość to 3 lub 4 wiszące zabawki w kontrastowych kolorach,
  • dodatkowe funkcje – przed zakupem warto sprawdzić, jakie urozmaicenia posiada dany model oraz czy ewentualne efekty dźwiękowe i świetlne można wyłączyć w dowolnym momencie. 

Najpopularniejsze modele karuzeli do łóżeczka

Najpopularniejsze modele karuzeli nad łóżeczko dziecięce to:

  • Fehn Ocean Club – to muzyczna karuzela przystosowana dla dzieci już od pierwszych dni życia. Posiada wiszące zabawki wykonane z miękkiej tkaniny.
  • Chicco Magiczny Las – ten egzemplarz daje możliwość projekcji zajmujących obrazów oraz posiada 7 wgranych utworów, które pomogą zrelaksować i wyciszyć dziecko.
  • Smily Play – karuzela do łóżeczka wyposażona w projektor i pilot do zdalnego sterowania. Daje możliwość regulacji głośności oraz wyświetlania efektów świetlnych na suficie pomieszczenia. 
Zdjęcie: kryzhov/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!