Data publikacji:

Jaka mata do jogi będzie najlepsza?

Zaczynasz treningi jogi i zastanawiasz się, jaka mata do jogi sprawdzi się najlepiej? Zapraszamy do poniższego poradnika – znajdziesz w nim przydatne wskazówki, dzięki którym wybierzesz matę idealną.
jaka mata do jogi

Jaka mata do jogi? Najpierw zdecyduj, z jakiego materiału będzie twoja mata

Jeśli nie wiesz,jaka mata do jogi będzie dla ciebie najlepsza, to najpierw poznaj rodzaje materiałów, z jakich może być wykonana.

PVC

PVC to polichlorek winylu. To jedne z najtańszych i najbardziej popularnych mat. Do ich niewątpliwych zalet należy też to, że PVC jest antypoślizgowy. Taką właściwość mata zyskuje jednak z czasem. Pierwsza warstwa maty delikatnie się ściera, a w efekcie ta staje się antypoślizgowa. Ponadto maty z PVC charakteryzują się również dobrą przyczepnością, co będzie istotne zwłaszcza podczas praktyki bardziej statycznych rodzajów jogi, gdzie musimy dłużej przytrzymać pewne pozycje.

Co z trwałością mat z PVC? Tutaj zdania są podzielone. Jedni użytkownicy mat PVC uważają, że są one bardzo trwałe. Inni z kolei twierdzą, że trwałość takich mat jest średnia. Wniosek? Wszystko zależy od producenta maty.

Zaletą mat z PVC jest to, że są bardzo łatwe w pielęgnacji. Można swobodnie prać je w pralce. Można też wycierać je wilgotną szmatką. Niestety maty do jogi z PVC nie są biodegradowalne, a do ich produkcji często wykorzystuje się szkodliwe chemiczne substancje. Jeśli szukasz więc eko rozwiązania, to poszukaj czegoś innego.

Mata kauczukowa do jogi

Kauczuk to materiał naturalny. Maty kauczukowe są antypoślizgowe i mają bardzo dobrą przyczepność, a to wszystko dzięki delikatnej chropowatości i szorstkiemu wykończeniu. Bardzo wielu joginów poleca maty z kauczuku. Nadają się one zarówno do bardzo dynamicznych odmian jogi, jak i tych bardziej statycznych.

Maty kauczukowe mają jednak kilka wad. Po pierwsze, trwałość. Mata kauczukowa starczy ci na mniej więcej 2-3 lata. W tym czasie pojawią się na niej pewne przetarcia czy wgniecenia. Ponadto kauczuk jest ciężkim materiałem. Dla niektórych może więc być niewygodne przenoszenie takich mat. Maty kauczukowe są też dość drogie – ceny niektórych mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Co więcej, maty kauczukowe mają dość specyficzny zapach. Z czasem on się ulatnia, ale dla niektórych może być drażniący. Mata kauczukowa może też blaknąć pod wpływem promieni słonecznych.

Jak czyścić matę kauczukową? Niestety nie można jej prać tak wygodnie, jak mat PVC. Maty kauczukowe czyści się roztworem wody i octu w proporcjach 1:1, czyli 1 szklanka octu na 1 szklankę wody. Później należy tylko przetrzeć delikatnie takim roztworem matę. Złe czyszczenie maty kauczukowej będzie skutkować tym, że stanie się ona śliska.

Mata korkowa do jogi

Kolejny w 100% naturalny materiał, który jest całkowicie biodegradowalny. Maty korkowe są antypoślizgowe – warto jednak zaznaczyć, że tę właściwość zyskują z czasem. Co więcej, maty korkowe nie zbierają kurzu, a na ich powierzchni nie rozwijają się bakterie – to idealna opcja dla alergików. Ponadto mają bardzo dobrą przyczepność. Niestety maty korkowe nie będą tak trwałe, jak te z PVC czy kauczuku. Korek z czasem się kruszy i widać na nim zarysowania. Jak czyścić matę korkową? Wytrzeć ją delikatnie wilgotną szmatką.

Poliuretan

Na rynku nie znajdziecie mat całkowicie wykonanych z poliuretanu – większość mat ma jedynie wierzchnią warstwę wykonaną z poliuretanu, a spód z kauczuku lub PVC. Czym charakteryzuje się poliuretan? Jest antypoślizgowy, a mimo swojej gładkości zapewnia dobrą przyczepność. Maty poliuretanowe nie są jednak bardzo trwałe. Są podatne na zarysowania i wgniecenia. Co więcej, łatwo się brudzą. Jak czyścić maty poliuretanowe? Delikatnie wilgotną szmatką.

Pianka termoplastyczna

Takie maty są lekkie, antypoślizgowe i dość tanie. Warto wspomnieć, że maty z pianki termoplastycznej są nieco grubsze – w przedziale od 4 do 6 mm. Jeśli więc zależy wam na dobrej amortyzacji, to tego typu mata powinna sprawdzić się idealnie. Ponadto te maty są dość miękkie. Czy to dobrze? Tutaj zdania są podzielone. Zbyt miękka mata może sprawiać trudności podczas ćwiczeń statycznych, w których należy przez dłuższy czas przytrzymać konkretną pozycję – po prostu ciężej będzie na niej utrzymać równowagę.

Mikrofibra

Mata do jogi, która przypomina nieco ręcznik plażowy? To właśnie maty z mikrofibry. Taki rodzaj maty sprawdzi się zwłaszcza podczas praktyki jogi dynamicznej, kiedy dużo się pocisz. Dlaczego? Ponieważ mata z mikrofibry świetnie chłonie wilgoć, a im więcej jej wchłonie, tym ma lepszą przyczepność. Podczas praktyki jogi spokojnej i bardziej stabilnej mata z mikrofibry może być zbyt śliska. Warto wspomnieć, że na rynku najczęściej spotkacie maty z wierzchnią warstwy mikrofibry i kauczukiem lub PVC pod spodem. Takie połączenie zapewnia wyjątkową stabilność podczas ćwiczeń.

Juta

Kolejny naturalny materiał w naszym zestawieniu. Takie maty to najczęściej nie tylko sama juta, ale też kauczuk czy PVC. Maty z domieszką juty zapewniają dobrą antypoślizgowość i przyczepność ze względu na swoją nietypową strukturę. Ta z kolei może nie spodobać się osobom ze skórą wrażliwą – juta nie jest tak przyjemna w dotyku jak chociażby kauczuk czy mikrofibra. Zauważyć to można zwłaszcza podczas praktyk, w których wykonuje się dużo pozycji leżących i pół leżących. Maty jutowe należy delikatnie przecierać wilgotną szmatką. Pod żadnym pozorem nie można ich moczyć.

Jaką matę do jogi wybrać? Zwróć też uwagę na poniższe aspekty

Jak wybrać matę do jogi? Oprócz materiału, z jakiego wykonana jest mata, istotne są także inne aspekty. Jakie? Poniżej omawiamy te ważniejsze.

Grubość maty do jogi

Na rynku znajdziesz maty o różnej grubości. Zatem jaką wybrać? Mata o grubości 1-2 mm daje najlepszą antypoślizgowość i przyczepność. Na takiej macie łatwo zachować równowagę podczas wykonywania nawet tych bardziej skomplikowanych pozycji. Ich wada? Podobne maty mogą być niekomfortowe podczas wykonywania pozycji klęczących czy leżących. Musisz więc sami zdecydować, jaki rodzaj jogi praktykujesz najczęściej, a wtedy znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy mata o grubości 1-2 mm będzie dla ciebie.

Na rynku znajdziesz też maty o grubości 3-4 mm. To najczęściej spotykane maty do jogi. Taka grubość jest też najbardziej uniwersalna. Podobna mata będzie nie za miękka i nie za cienka. Dobra dla początkujących.

Co z grubszymi matami? Są miękkie i dają dobrą amortyzację, natomiast mogą sprawiać problemy podczas ćwiczeń. Jakie? Z utrzymaniem balansu i równowagi, które w jodze są szalenie istotne. Grubsze maty polecamy raczej do ćwiczeń fitness albo dla osób, które okazjonalnie praktykują jogę i chcą mieć miękką matę uniwersalną.

Rozmiar maty do jogi

Mata powinna być przynajmniej 10 cm dłuższa niż długość twojego ciała. Co z szerokością? Dobrze sprawdzą się maty o szerokości około 60 cm.

Jak widać, wybór maty do jogi wcale nie jest najprostszy – trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje indywidualne preferencje, ale także rodzaj jogi, jaki najczęściej uprawiamy. Mamy jednak nadzieję, że powyższy poradnik pomoże wam wybrać matę idealną.

Autorka: Klaudia Borycka