Data modyfikacji:

Jaką prostownicę wybrać? Praktyczny poradnik

Głównego zadania prostownicy nikomu nie trzeba objaśniać: ma prostować i wygładzać włosy. Nie wszystkie prostownice są jednak takie same, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z funkcjami i cechami dostępnych na rynku urządzeń. Nie wiesz, jaką prostownicę wybrać? Mamy dla ciebie kilka cennych wskazówek.

prostownica do włosów

Jaka prostownica będzie najlepsza?

Prostownica do włosów to urządzenie znane od dawna. Ten przyrząd w zaledwie kilka chwil przemieni niesforne kosmyki i loki w gładką taflę. Warto jednak wiedzieć, że nie każda prostownica działa tak samo – obecnie można przebierać spośród urządzeń prostujących, oferujących różne funkcje dodatkowe.

Zastanawiasz się, jaką prostownicę do włosów kupić? Przeczytaj nasz poradnik, który – mamy nadzieję – rozwieje twoje wątpliwości.

  1. Prostownica: jaką wybrać?
  2. Jaka prostownica do włosów? Sprawdź opinie
  3. Cena dobrej prostownicy do włosów
  4. Jaką prostownicę wybrać? Kupuj uważnie!

Prostownica: jaką wybrać?

Zanim dokonasz wyboru, zapoznaj się z rodzajami prostownic, które czekają na ciebie w sklepach. Można podzielić je ze względu na kilka kryteriów. Każde z nich ma związek nie tylko z wygodą stosowania prostownicy, ale i jej wpływem na twoje włosy!

Przeczytaj również: Prostownice do włosów – ranking

Jaką prostownicę kupić? Rodzaje płytek

To właśnie powłoka płytek prostownicy decyduje o tym, jak finalnie będą prezentowały się twoje włosy. Od niej zależy, czy prostownica będzie wygładzać je bezpiecznie, czy może wręcz przeciwnie: zrujnuje ich kondycję.

Rodzaj płytek powinien być zatem kwestią, która w trakcie poszukiwania prostownicy idealnej zainteresuje cię najbardziej. Urządzenia te mogą posiadać 3 rodzaje powłok.

  • Teflonowa. Teflon do produkcji prostownic jest stosowany od wielu lat, ponieważ znany jest z szybkiego rozprowadzania ciepła i nie przywierają do niego włosy. Niestety teflon nagrzewa się nierównomiernie, a to oznacza, że może doprowadzać do miejscowego „palenia” włosów. Ponadto powłoka teflonowa szybko się zużywa.
  • Ceramiczna. Prostownice do włosów z taką powłoką są obecnie najpopularniejsze. Ceramika równomiernie rozprowadza ciepło, jest trwała i bezpieczna dla włosów. Taka powłoka pozostaje śliska przez długi czas, dzięki czemu szybko prostuje włosy.
  • Tytanowa. Trwały i odporny na uszkodzenia materiał poradzi sobie z wyprostowaniem nawet bardzo grubych, kręconych włosów. Prostownica z tytanowymi płytkami posłuży ci przez bardzo długi czas i nie wpłynie negatywnie na zdrowie kosmyków.

Jak wybrać prostownicę? Sprawdź zakres temperatur

Kolejną bardzo ważną cechą każdej prostownicy jest oferowany zakres temperatur. Włosy cienkie i delikatne powinny być prostowane w temperaturze nie wyższej niż 170 stopni. Lekko falowane, grube włosy wyprostujesz w temperaturze od 170 do 200 stopni, z kolei te bardzo mocno kręcone – w temperaturze powyżej 200 stopni.

Najlepsza będzie oczywiście prostownica z szerokim zakresem temperatur, który pozwoli ci nie tyko wygładzić fryzurę, ale i ujarzmić trudniejsze w ułożeniu zagniecenia na włosach.

Jakie funkcje prostownicy do włosów?

Kiedyś prostownice pozwalały jedynie na wygładzenie fryzury - nie oczekiwano od nich niczego więcej. Dziś coraz częściej są to urządzenia wielofunkcyjne, które można wykorzystywać na rozmaite sposoby. Nowoczesne prostownice do włosów oferują m.in.:

  • funkcję jonizacji – wytwarzanie jonów ujemnych, które zamykają łuski włosa, co chroni go przed zniszczeniem,
  • wytwarzanie pary – w celu jeszcze szybszego prostowania,
  • funkcję podczerwieni – chroniącej włosy przed spaleniem,
  • funkcję prostowania na mokro,
  • funkcję kontroli nawilżenia włosów – specjalne czujniki „skanują” włos, by dobrać temperaturę prostowania najbardziej adekwatną dla jego stanu.

Prostownica o idealnym kształcie

Jaką prostownicę wybrać? Powinna dobrze leżeć w dłoni, być lekka i poręczna. Warto więc kupić tę o wyprofilowanym uchwycie, dzięki któremu zabieg układania fryzury będzie przyjemniejszy. Zwróć również uwagę na czubek prostownicy – ta z zaokrągloną końcówką będzie nadawała się nie tylko do prostowania włosów, ale także ich kręcenia.

Zobacz również przygotowany przez nas ranking suszarek do włosów

Dodatkowe akcesoria

Do prostownicy powinno zostać dołączone termoizolacyjne etui, które ułatwi ci jej wygodne transportowanie. Niektórzy producenci oferują również zestawy, do których dołączają np. podstawkę na prostownicę, uchwyt czy też grzebień.

Jaka prostownica do włosów? Sprawdź opinie

W ofertach prostownic do włosów można się pogubić. Jeśli chcesz mieć pewność, że uda ci się kupić naprawdę dobre urządzenie, zapoznaj się z opiniami internautów. To najprostszy sposób na wytypowanie idealnej prostownicy.

Cena dobrej prostownicy do włosów

Ceny najprostszych prostownic rozpoczynają się już od około 50 zł. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie nie zagwarantuje ci szeregu przydatnych funkcji. Najpewniej nie będzie również bezpieczne dla twoich włosów.

Nie warto oszczędzać na tym zakupie – tym bardziej, że dobrą prostownicę z wysokiej jakości płytkami, szerokim zakresem temperatur oraz właściwościami ochronnymi kupisz już za około 120 złotych.

Jaką prostownicę wybrać? Kupuj uważnie!

Jak widać, zakup prostownicy nie powinien ograniczyć się tylko do pobieżnego wyboru pierwszego lepszego modelu. Producenci urządzeń do stylizacji włosów wyposażają je w coraz to nowsze funkcje, które znacznie usprawniają układanie fryzury. Przed zakupem dokładnie zapoznaj się ze specyfikacją interesującej cię prostownicy!

Autorka: Joanna Stanuch