Data modyfikacji:

Jaka różnicówka do domu będzie najlepsza?

Każdego dnia korzystamy z wielu sprzętów elektrycznych, bez których trudno byłoby nam funkcjonować. Od światła i lodówki przez pralkę aż po sprzęt RTV i AGD – każdy z nich wymaga stałego podłączenia do prądu. Nie należy jednak zapominać, że prąd może stanowić również śmiertelne zagrożenie w przypadku nieprawidłowego działania instalacji. Aby zapobiegać tragicznym w skutkach wypadkom, stosuje się rozmaite zabezpieczenia, wśród których należy wskazać różnicówkę. Zobacz, jaka różnicówka do domu będzie dobrym rozwiązaniem.

różnicówka do domu

Co to jest różnicówka?

Różnicówka to potoczna nazwa zabezpieczenia, które w słownictwie fachowym funkcjonuje pod nazwą wyłącznik różnicowoprądowy, RCD lub RCCB (dwie ostatnie to angielskie akronimy). Jak działa różnicówka? W sytuacji, gdy prąd wypływający nie jest równy prądowy wpływającemu, mechanizm automatycznie rozłącza obwód. Jednak nie każde odstępstwo od normy spowoduje odcięcie prądu.

Różnicówki mają określoną czułość pracy, która jednocześnie stanowi margines błędu. Działanie różnicówki następuje dopiero w momencie, gdy ten margines błędu zostanie przekroczony, a prąd zacznie uchodzić do ziemi pod wpływem uszkodzenia przewodów czy dotknięcia uszkodzonego kabla.

Odpowiednio pracująca różnicówka nie wybija, czyli nie powoduje odcięcia prądu bez wyraźnego powodu. Jeśli tak się dzieje, można dopatrywać się trzech przyczyn:

  • faktyczne uchodzenie prądu do ziemi (co jest najczęstszym powodem odcięcia),
  • wada konstrukcyjna urządzenia lub jego wyeksploatowanie,
  • nieprawidłowe zamocowanie i podłączenie urządzenia do obwodu elektrycznego.

Aby wykluczyć ostatnie dwa podpunkty, należy przeprowadzić kontrolne odcięcie prądu przyciskiem testowym (żółty przycisk znajdujący się obok przełącznika). Po wyłączeniu urządzeń pobierających dużą ilość prądu, np. pralka, zmywarka, suszarka do ubrań, należy pozostawić jedno urządzenie, które pobiera stosunkowo niewiele prądu, np. lodówka lub zapalona lampka. Jeśli po wciśnięciu przycisku nastąpi natychmiastowe przerwanie pracy urządzeń elektrycznych, wówczas mamy pewność co do sprawności różnicówki oraz jej prawidłowego zamontowania.

Jakie są rodzaje różnicówek?

Kryteria podziału różnicówek to temat, o którym można byłoby pisać pracę dyplomową, podzielić je można bowiem ze względu na:

  • miejsce zastosowania (małe gospodarstwa domowe, duże domy, magazyny, hale produkcyjne, itd.),
  • czułość różnicówek (wysokie, średnie i małe),
  • wykrywane rodzaje prądów (AC, A, B),
  • wbudowane zabezpieczenie nadprądowe (RCBO, RCCB),
  • układ obwodów elektrycznych (jednofazowy, trójfazowy);

Nie jest to katalog zamknięty. Kryteriów jest o wiele więcej, my natomiast wymieniamy tylko te, z którymi można najczęściej się spotkać. Zdecydowanie najpowszechniejszym sposobem podziału jest ten, który klasyfikuje różnicówki według czułości. Wedle tego kryterium wyłączniki różnicowodprądowe dzielą się na:

  • wysokoczułe (IΔn wynosi nie więcej niż 30 mA) – ten typ różnicówek stosuje się w gospodarstwach domowych,
  • średnioczułe (IΔn wynosi między 30 a 500 mA) –sprawdzają się w punktach usługowych i domach o dużej powierzchni.
  • niskoczułe (IΔn wynosi co najmniej 500 mA) – stosuje się je w budynkach wielkometrażowych, np. halach produkcyjnych, centrach handlowych.

Jaka różnicówka do domu będzie najlepsza?

Jak dobrać odpowiednią różnicówkę? Wybierając wyłącznik różnicowoprądowy, należy mieć świadomość, iż tak naprawdę inwestujemy w nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Ta świadomość powinna nas skłaniać do zakupu możliwie wszechstronnego, wydajnego i wytrzymałego urządzenia bez nadmiernego oglądania się na koszty.

Odrębną kwestią jest fakt, iż na różnicówce zwyczajnie nie da się zaoszczędzić – większość urządzeń do użytku domowego ma podobną półkę cenową, która waha się od 65 do 140 złotych. Jaką różnicówkę wybrać do domu i mieszkania? Warto, aby wyłącznik różnicowoprądowy miał następujące właściwości:

  • wysokoczuły – z łatwością wykryje wszelkie niepokojące odstępstwa od normy,
  • trójfazowy – podłączymy zarówno układy jedno-, jak i trójfazowe,
  • typ prądu B – najobszerniejsze kryterium przepływu prądu,
  • RCBO – wyłącznik z wbudowanym zabezpieczeniem nadprądowym.

Koszt zakupu takiej różnicówki będzie zbliżony do równowartości 100 złotych, przy czym warto zaznaczyć, iż jedno urządzenie na cały dom nie będzie najlepszym wyborem. Dobrą praktyką jest instalacja co najmniej dwóch różnicówek do zróżnicowanych obwodów elektrycznych.

Autor: Patryk Kwapis