Data publikacji:

Jaka tablica informacyjna na budowę?

Budowy to jedne z tych inwestycji, które są obwarowane licznymi prawnymi restrykcjami, które wpływają na bezpieczeństwo ludzi tam pracujących, ale i otoczenia. Jak bowiem wiemy, przy budowie dużych budynków mamy do czynienia z ciężkim i niebezpiecznym sprzętem, który powinien być odpowiednio oznaczony. Właśnie w tym celu na terenie budowy wymagane jest umieszczanie tablic informacyjnych, które odpowiadają za bezpieczeństwo, ale i prawne aspekty budowy.
tablica informacyjna
Nie każdy, kto buduje dom, wie, jakie tablice wybrać i jakie dane tam podać. By odpowiedzieć państwu na tego typu pytania, powstał właśnie ten artykuł, gdzie poruszamy wszystkie kwestie z tym związane

Po co tablica informacyjna na budowie?

Nim przejdziemy jednak do rodzajów i sposobu wypełniania tych tablic, powinniśmy porozmawiać o zagadnieniach prawnych. Mianowicie postaramy się wyjaśnić, w jakim celu ową tablicę się montuje i jakie są konsekwencje jej braku.

Każdy inwestor powinien mieć na uwadze, że tablice informacyjne mają za zadanie informować osoby trzecie oraz organy nadzorujące o przeprowadzanej inwestycji, jej przeznaczeniu czy właścicielach. Jest to element niezbędny, by chociażby Inspektor budowlany mógł skontaktować się z wykonawcami czy właścicielem budowy lub też sprawdzić numer pozwolenia, na mocy którego jest prowadzona inwestycja.

Mówiąc natomiast o konsekwencjach związanych z brakiem tablicy informacyjnej na budowie, to pierwszymi i zarazem najbardziej dotkliwymi są te finansowe. Zgodnie z prawem za brak tego dokumentu grozi mandat dla kierownika budowy w wysokości do 100 do nawet 500 zł, a nawet postępowanie karne. Warto więc, by nie tylko kierownik budowy zwracał na to uwagę, ale również właściciel działki, a zarazem inwestor, któremu zależy na jak najszybszym przebiegu prac.

Co powinna zawierać tablica informacyjna budowy?

Gdy już rozwiązaliśmy zagadnienia karno-prawne, pora przejść do uzupełniania tablicy informacyjnej i danych, które tam się znajdują.

Pierwszą i zarazem kluczową informacją, jaką podajemy, jest rodzaj robót budowlanych prowadzonych na danym terenie. Standardowo w przypadku budowy domów podajemy budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Oczywiście, jeśli są to rodzaje budynków, podajemy odpowiednią kategorię.

Drugą informacją równie niezbędną jest dokładny adres budowy, umożliwiający lokalizację i dojazd inspektorów.

Trzecim elementem informacyjnym jest numer pozwolenia lub zgłoszenia oraz kontakt do organu nadzorującego w celu kontaktu zarówno osób zainteresowanych, jak i inspektorów czy biegłych wykonujących rutynowe kontrole.

Poniżej podajemy dane wraz z numerem telefonu do inwestora, wykonawcy. Większość tablic posiada również podstawowe numery alarmowe, by móc kontaktować się ze służbami w razie wypadku czy innych nieprzewidzianych sytuacji.

O czym warto pamiętać?

Oczywiście duże znaczenie mają nie tylko dane prezentowane na tablicy, ale i sposób, w jaki zostały zapisane. Zalecane jest bowiem, by uzupełniać tablicę czarnym wodoodpornym pisakiem, pismem drukowanym o wielkości minimum 4 cm. Dzięki temu dane są dobrze widoczne nawet przy bardzo słabej pogodzie i dużej wilgotności.

Bardziej utalentowani mogą samodzielnie przygotować taką tablicę przy użyciu pleksy czy blachy. Jednakże oszczędności nie są zbyt znaczące, a pracy sporo.

Jaka tablica informacyjna na budowę?

Po rozwiązaniu problemów z uzupełnianiem tablicy i danymi, które powinny się tam znaleźć, pora porozmawiać o samych tablicach i ich rodzajach. W gruncie rzeczy mówimy tutaj o dwóch podstawowych znakach BHP, czyli wyżej wspominanej tablicy informacyjnej oraz wszelkiego rodzaju tablicach informacyjnych ostrzegawczych.

Co do samej tablicy informacyjnej to standardowo jest to żółta prostokątna płyta o wymiarach 70 × 90 cm, z nadrukowanymi czarnymi literami oraz polami do uzupełnienia.

Często obok tablicy informacyjnej stosuje się drugą tablicę informującą o okresie wykonywania poszczególnych prac czy ilości zatrudnionych pracowników, jednakże nie jest to wymagane w przypadku domów jednorodzinnych i stosuje się raczej przy dużych inwestycjach.

Drugim rodzajem stosowanych tablic są tablice informacyjne ostrzegawcze, które mają chronić zarówno pracowników, jak i osoby postronne przed zagrożeniami i niebezpieczeństwami, które panują na placu budowy. Do takich tablic możemy zaliczyć, chociażby:
  • Uwaga! Wyjazd z budowy,
  • Uwaga! Roboty budowlane,
  • Uwaga! Głębokie wykopy,
  • Uwaga! Przejścia nie ma,
  • Teren budowy. Zakaz wstępu.
Oczywiście nie są to jedyne tablice, jakie można znaleźć na budowach. Istnieją bowiem również tablice informacyjne dla odwiedzających czy pracowników tłumaczące zasady i ubiór, które należy mieć na sobie podczas przebywania na placu budowy.

Jest to o tyle istotne, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo, ale i jest niezbędne z puntu widzenia prawa. To bowiem inwestor i kierownik budowy będą odpowiedzialni za wszelkie wypadki i zdarzenia losowe. Jeśli się wiec okaże, że owe zdarzenie miało miejsce z powodu braku jakiejś tabliczki, mogą spotkać te osoby poważne konsekwencje karne.

Nie warto więc ryzykować i umieszczać wszystkie tablice informacyjne w miejscach do tego przeznaczonych. Dzięki temu budowa przebiegnie sprawnie, a my nie narazimy się na problemy i konsekwencje prawne. Inwestując kilkanaście złoty, możemy zapewnić sobie spokój wart więcej niż te drobne oszczędności. Jedyne, o czym warto pamiętać, to to, by kupować tablicę ze sprawdzonych źródeł. Na rynku bowiem znajdziemy wiele produktów niskiej jakości, które tracą napisy czy blakną.
Autor: Jakub Grzelak