Data publikacji:

Jaką trawę wybrać na trawnik?

Dobrze utrzymany trawnik wokół domu to przedmiot dumy właściciela. Nie ma jednego uniwersalnego gatunku trawy, dlatego w sprzedaży spotykamy mieszanki nasion traw, których skład jest uzależniony od sposobu użytkowania trawnika. Inne trawy wysiewamy na trawniku, który będzie koszony po to, by jego szmaragdowa zieleń podkreślała piękno klombów kwiatowych, a inne do trawnika, który będzie intensywnie wydeptywany, niczym murawa boiska piłkarskiego. Jaką trawę wybrać?
Zieleń w ogrodzie uspokaja i daje wytchnienie zmęczonym oczom, a przydomowy trawnik to doskonałe miejsce dla rekreacji i codziennego wypoczynku. Piękny i zadbany trawnik uwydatnia architekturę domu i jest dla niego tym, czym rama dla obrazu. Zanim podejmiemy decyzję, jaką trawę wybrać do ogrodu, warto dowiedzieć się więcej o dostępnych mieszankach traw i ich wymaganiach oraz określić nasze oczekiwania dotyczące sposobu wykorzystania trawnika i możliwości jego pielęgnacji.
trawnik

Jaka trawa na trawnik? Czynniki wyboru nasion do trawnika

O tym, jaka trawa na trawnik będzie najlepsza, decyduje kilka czynników:
  1. Rodzaj trawnika, czyli sposób jego wykorzystania.
  2. Warunki lokalizacyjne, a zwłaszcza rodzaj i wilgotność gleby oraz nasłonecznienie.
  3. Sposób pielęgnacji, w tym szczególnie częstotliwość i sposób nawadniania, koszenia i nawożenia.

Sklepy z artykułami ogrodniczymi oferują nasiona, które są kompozycjami różnych gatunków traw o cechach tak dobranych, żeby najlepiej odpowiadały stawianym wymaganiom i przeznaczeniu trawnika. Bierze się pod uwagę wymagania glebowe, wodne i klimatyczne poszczególnych gatunków, tempo wzrostu i wypuszczania pędów kwiatostanowych (kłosów), reakcje na koszenie, zdolność do zagęszczania oraz ich cechy morfologiczne, takie jak rozmiar i kolor liści.

Rodzaje trawników

Trawnik może pełnić różne funkcje i w związku z tym wyróżniamy kilka rodzajów trawników.

Trawnik rekreacyjny (uniwersalny)

Jest najczęściej spotykany w przydomowych ogródkach. Powinien być koszony co 10-12 dni do wysokości około 6-7 cm. W mieszankach nasion występują gatunki traw o wyjątkowej wytrzymałości i żywotności, odporne na wydeptywanie, okresowe przesuszenie i nieregularne zabiegi pielęgnacyjne.

Trawnik dywanowy

Jest jednolity i intensywnie zielony. Podkreśla rezydencyjny charakter domu i uwypukla walory architektury. Wymaga próchniczej gleby, regularnego podlewania i starannego koszenia co kilka dni na wysokość około 3-4 cm. Źle znosi przesuszenie, deptanie i ugniatanie.

Trawnik parkowy

Dobrze znosi zacienienie przez korony drzew. Podobnie jak trawnik dywanowy, nie lubi deptania, ale lepiej znosi niedobór wody. Odpowiada mu rzadsze koszenie (co około dwa tygodnie) na wysokość około 10 cm.

Trawnik sportowy

Tworzą go gatunki traw bardzo wytrzymałych na deptanie i szybko rosnących, które rozkrzewiając się, tworzą zwartą darń. Ten rodzaj trawnika wymaga jednak dużych umiejętności w zakresie pielęgnacji.

Trawnik łąkowy

Czyli inaczej łąka kwietna, gdzie oprócz traw występują rośliny charakterystyczne dla naszych łąk, kwitnące w różnych porach roku, np. rumianek, stokrotka, dziurawiec, szałwia pospolita, koniczyna, chaber, firletka poszarpana, złocień, łubin, krwawnik, wyka ptasia, babka lancetowata, pięciornik gęsi, maciejka, ostróżka polna i wiele innych. Łąka kwietna nie wymaga podlewania ani nawożenia i wystarczy ją skosić dwa lub trzy razy w roku. Im większa liczba gatunków roślin, tym większa różnorodność żyjących wśród nich owadów. Trawnik łąkowy to dobry wybór dla miłośnika ekologii i dla pszczelarza.

Jaką trawę posiać, żeby uzyskać odpowiedni efekt?

Podstawowe gatunki traw w mieszankach nasion to:

  • życica trwała (rajgras angielski) - szybko odrasta, dobrze znosi deptanie i niskie koszenie;
  • kostrzewa czerwona (kępowa i rozłogowa) - dobrze znosi przesuszenie i lekkie zacienienie, średnio znosi deptanie, wymaga regularnego koszenia;
  • wiechlina łąkowa — dobrze znosi intensywne użytkowanie i szybko się rozkrzewia, tworząc mocną darń;
  • mietlica pospolita — bardzo ekspansywna, przy rzadkim koszeniu może zdominować cały trawnik, dobrze znosi suche i ubogie podłoże oraz niskie koszenie;
  • kostrzewa owcza — słabo się ukorzenia i źle znosi deptanie, ale ze względu na intensywnie zielony kolor wykorzystywana w mieszankach traw ozdobnych (dywanowych).

Co wpływa na wygląd trawnika?

Efektowny wygląd trawnika można uzyskać dzięki właściwej pielęgnacji. Po pierwsze, trzeba odpowiednio przygotować grunt pod wysianie nasion. Trawy, które najczęściej wysiewamy na trawnikach, lubią glebę lekko kwaśną, pulchną i żyzną. Przed wysianiem trzeba poprawić odczyn gleby, spulchnić ją i wzbogacić w składniki mineralne.

Najważniejszymi czynnościami w pielęgnacji trawnika jest regularne koszenie i podlewanie (koniecznie rozproszonym strumieniem). Wygląd trawnika poprawia umiejętne nawożenie. Związki azotu korzystnie wpływają na rozwój liści, a potas sprzyja budowie systemu korzeniowego, co jest szczególnie ważne w pierwszym roku.

Jak nie popełnić błędu?

Często się zdarza, że trawnik nie wygląda tak efektownie, jak byśmy sobie tego życzyli. Wynika to przeważnie z kilku podstawowych błędów, których można uniknąć.

Unikaj okazji cenowych

Właściwy dobór mieszanki nasion to połowa sukcesu, a niewielki procent ogółu kosztów założenia trawnika. To jakość i skład mieszanki powinien decydować o tym, jaką trawę do ogrodu kupimy. Niska cena może świadczyć o kończącym się terminie wysiewu i obniżonej sile kiełkowania lub o wykorzystaniu tanich nasion traw pastewnych, które wypadną po dwóch sezonach, tworząc brzydkie łysiny na powierzchni trawnika.

Trawami pastewnymi o nazwach zbliżonych do traw gazonowych są życica wielokwiatowa (rajgras włoski), życica westerwoldzka (rajgras holenderski) i życica mieszańcowa (rajgras oldenburski).

Nie przeceniaj własnych możliwości

Pielęgnacja trawnika wymaga czasu, umiejętności i narzędzi. Niedobór czasu na podlewanie i koszenie możemy zrekompensować automatyzacją tych procesów, ale to kosztuje. Brak regularności oraz niesprzyjające warunki pogodowe mogą spowodować przerzedzenie naszego trawnika oraz pojawienie się chwastów dwuliściennych i mchów. Można sobie z nimi poradzić odpowiednimi środkami chemicznymi, a braki trawy uzupełnić.

Jaka trawa na dosiewkę? Najlepszym rozwiązaniem będą mieszanki do regeneracji trawnika lub mieszanki traw samozagęszczających.

Autor: Lech Wójcik