Sklepy z artykułami ogrodniczymi oferują nasiona, które są kompozycjami różnych gatunków traw o cechach tak dobranych, żeby najlepiej odpowiadały stawianym wymaganiom i przeznaczeniu trawnika. Bierze się pod uwagę wymagania glebowe, wodne i klimatyczne poszczególnych gatunków, tempo wzrostu i wypuszczania pędów kwiatostanowych (kłosów), reakcje na koszenie, zdolność do zagęszczania oraz ich cechy morfologiczne, takie jak rozmiar i kolor liści.
Trawnik może pełnić różne funkcje i w związku z tym wyróżniamy kilka rodzajów trawników.
Jest najczęściej spotykany w przydomowych ogródkach. Powinien być koszony co 10-12 dni do wysokości około 6-7 cm. W mieszankach nasion występują gatunki traw o wyjątkowej wytrzymałości i żywotności, odporne na wydeptywanie, okresowe przesuszenie i nieregularne zabiegi pielęgnacyjne.
Jest jednolity i intensywnie zielony. Podkreśla rezydencyjny charakter domu i uwypukla walory architektury. Wymaga próchniczej gleby, regularnego podlewania i starannego koszenia co kilka dni na wysokość około 3-4 cm. Źle znosi przesuszenie, deptanie i ugniatanie.
Dobrze znosi zacienienie przez korony drzew. Podobnie jak trawnik dywanowy, nie lubi deptania, ale lepiej znosi niedobór wody. Odpowiada mu rzadsze koszenie (co około dwa tygodnie) na wysokość około 10 cm.
Tworzą go gatunki traw bardzo wytrzymałych na deptanie i szybko rosnących, które rozkrzewiając się, tworzą zwartą darń. Ten rodzaj trawnika wymaga jednak dużych umiejętności w zakresie pielęgnacji.
Czyli inaczej łąka kwietna, gdzie oprócz traw występują rośliny charakterystyczne dla naszych łąk, kwitnące w różnych porach roku, np. rumianek, stokrotka, dziurawiec, szałwia pospolita, koniczyna, chaber, firletka poszarpana, złocień, łubin, krwawnik, wyka ptasia, babka lancetowata, pięciornik gęsi, maciejka, ostróżka polna i wiele innych. Łąka kwietna nie wymaga podlewania ani nawożenia i wystarczy ją skosić dwa lub trzy razy w roku. Im większa liczba gatunków roślin, tym większa różnorodność żyjących wśród nich owadów. Trawnik łąkowy to dobry wybór dla miłośnika ekologii i dla pszczelarza.
Podstawowe gatunki traw w mieszankach nasion to:
Efektowny wygląd trawnika można uzyskać dzięki właściwej pielęgnacji. Po pierwsze, trzeba odpowiednio przygotować grunt pod wysianie nasion. Trawy, które najczęściej wysiewamy na trawnikach, lubią glebę lekko kwaśną, pulchną i żyzną. Przed wysianiem trzeba poprawić odczyn gleby, spulchnić ją i wzbogacić w składniki mineralne.
Najważniejszymi czynnościami w pielęgnacji trawnika jest regularne koszenie i podlewanie (koniecznie rozproszonym strumieniem). Wygląd trawnika poprawia umiejętne nawożenie. Związki azotu korzystnie wpływają na rozwój liści, a potas sprzyja budowie systemu korzeniowego, co jest szczególnie ważne w pierwszym roku.
Często się zdarza, że trawnik nie wygląda tak efektownie, jak byśmy sobie tego życzyli. Wynika to przeważnie z kilku podstawowych błędów, których można uniknąć.
Właściwy dobór mieszanki nasion to połowa sukcesu, a niewielki procent ogółu kosztów założenia trawnika. To jakość i skład mieszanki powinien decydować o tym, jaką trawę do ogrodu kupimy. Niska cena może świadczyć o kończącym się terminie wysiewu i obniżonej sile kiełkowania lub o wykorzystaniu tanich nasion traw pastewnych, które wypadną po dwóch sezonach, tworząc brzydkie łysiny na powierzchni trawnika.
Trawami pastewnymi o nazwach zbliżonych do traw gazonowych są życica wielokwiatowa (rajgras włoski), życica westerwoldzka (rajgras holenderski) i życica mieszańcowa (rajgras oldenburski).
Pielęgnacja trawnika wymaga czasu, umiejętności i narzędzi. Niedobór czasu na podlewanie i koszenie możemy zrekompensować automatyzacją tych procesów, ale to kosztuje. Brak regularności oraz niesprzyjające warunki pogodowe mogą spowodować przerzedzenie naszego trawnika oraz pojawienie się chwastów dwuliściennych i mchów. Można sobie z nimi poradzić odpowiednimi środkami chemicznymi, a braki trawy uzupełnić.
Jaka trawa na dosiewkę? Najlepszym rozwiązaniem będą mieszanki do regeneracji trawnika lub mieszanki traw samozagęszczających.