Data modyfikacji:

Jaka wiertarka udarowa? Ranking najlepszych wiertarek udarowych 2024

Każdy miłośnik majsterkowania wie doskonale, że posiadanie odpowiednich narzędzi ma kluczowe znaczenie dla skuteczności i bezpieczeństwa wykonywanych prac. Jednym z urządzeń, które z całą pewnością warto mieć w swoim przydomowym warsztacie, jest wiertarka udarowa. Jaka wiertarka udarowa będzie najlepsza? Wierzymy, że nasz ranking wiertarek udarowych pozwoli ci rozwiać wątpliwości.

wiertarka udarowa

Czym jest wiertarka udarowa?

Zacznijmy od najważniejszego, a więc wyjaśnienia, czym właściwie jest wiertarka udarowa. Jest to rodzaj narzędzia, które od „zwykłej” wiertarki różni się zarówno rodzajem wykorzystywanych wierteł, jak i metodą pracy. W przypadku tego elektronarzędzia mamy bowiem do czynienia z mechanizmem udarowym, który zwiększa skuteczność działania. Dzięki temu, wykorzystując wiertarkę udarową, możemy wykonywać otwory w materiałach, z którymi nie poradziłyby sobie urządzenia go pozbawiona. Mowa tu np. o betonie czy stali. Wiertarka udarowa sprawdzi się również w wykonywaniu bardzo dużych lub głębokich otworów.

Wykorzystywane w jej przypadku wiertła wykonane są ze spiekanych węglików metali takich jak wolfram czy tytan. Są to niezwykle twarde i odporne materiały, które charakteryzują się ogromną wytrzymałością i pozwalają na dużą głębokość wiercenia. Wiertła wykorzystywane w przypadku wiertarek udarowych potocznie nazywamy widiami.

Jak działa wiertarka udarowa z rankingu?

Wspomniane wcześniej widie, czyli niezwykle wytrzymałe wiertła, wciąż byłyby nieefektywne, gdyby nie udar. Co kryje się pod tym pojęciem? Otóż w przypadku wiertarek udarowych wiertło jest nie tylko wprowadzane w bardzo szybki ruch obrotowy (wynoszący kilkadziesiąt tysięcy obrotów na minutę), ale również posuwisto-zwrotny. Oznacza to, że podczas wiercenia bardzo szybko uderza w materiał, w którym powstać ma otwór. Powstają w ten sposób drgania, które wpływają na wiercony materiał.

Dzięki temu wiertarka udarowa jest w stanie wkręcać się nie tylko w drewno, ale również beton czy metal. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w większości urządzeń tego typu z powodzeniem możemy wyłączyć mechanizm udarowy i korzystać z nich jak ze „zwykłych” wiertarek. Do urządzenia udarowego możemy również zamontować inne końcówki – mieszadła, nakładki szlifujące lub polerki. Znacząco poszerza to możliwości narzędzia, które z powodzeniem może również zastąpić nam wkrętarkę.

Mocne strony wiertarek z udarem

Omawiane elektronarzędzia mają wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy między innymi możliwość wywiercania otworów w bardzo szerokiej gamie materiałów, z którymi nie poradzi sobie wiertarka bez mechanizmu udarowego. Jednocześnie zaletą wiertarek tego typu jest ich szerokie zastosowanie. Z powodzeniem mogą być bowiem wykorzystywane również do prac niewymagających udaru jak wiercenie w płytach czy drewnie. Może zastąpić nam także wkrętarkę, mieszadło czy szlifierkę – wystarczy jedynie zamontowanie odpowiedniej nasadki.

Rodzaje wiertarek udarowych

Wiertarka udarowa wprawia wiertło nie tylko w ruch obrotowy, ale też sprawia, że z dużą częstotliwością uderza w podłoże. W rezultacie zwiększa się nacisk wywierany na obrabiany materiał i możliwe jest znacznie szybsze wykonanie otworów czy bruzd w nawet twardym materiale, metalu i betonie. Wyróżnia się dwa rodzaje udarów: mechaniczny oraz pneumatyczny.

Wiertarka z udarem mechanicznym

Udar mechaniczny stosuje się w zwykłych wiertarkach udarowych. W tym przypadku niezbędne jest dociskanie pracującego urządzenia do podłoża, aby wywiercić otwór. Zasadniczo modele tego typu stosuje się podczas wiercenia w podłożach miękkich np. cegle czy betonie komórkowym.

Wiertarka z udarem pneumatycznym

Udar pneumatyczny stosuje się w bardziej zaawansowanych urządzeniach, jakimi są młotowiertarki, nazywane też młotami udarowymi. W tym przypadku udar wytwarzany jest przez mały kompresor wprawiający w ruch tłoczek, uderzający następnie w bijak, a na ostatnim etapie w wiertło. Uzyskany w ten sposób udar ma znacznie większą moc niż w tradycyjnych wiertarkach udarowych i w rezultacie sprzęt zapewnia znacznie większe możliwości m.in. kucia bruzd czy skuwania starych materiałów wykończeniowych.

Zastanawiasz się, jaka wiertarka będzie najlepsza do betonu? Wiertarki z udarem pneumatycznym stosuje się do pracy w twardych podłożach, czyli betonie, betonie zbrojonym lub kamieniu.

Wiertarka udarowa do domu i warsztatu – kiedy się przydaje?

Wiertarka udarowa moż być pomocna w wykonywaniu drobnych prac domowych, a także większych prac remontowych. Znajdzie zastosowanie w każdym domu. Do czego się przyda?

  • Wiercenie. Za pomocą wiertarki udarowej przygotujesz otwory w miękkich podłożach. Musisz jednak liczyć się z faktem, że precyzyjne wiercenie będzie wymagało zaangażowania znacznej siły rąk – nawet po włączeniu funkcji udaru konieczne jest dociskanie sprzętu do podłoża, aby udar działał efektywnie. W rezultacie wywiercenie kilku otworów w trudnodostępnych miejscach, może się to okazać dość męczącym zajęciem.
  • Wiercenie bez udaru. Funkcję udaru można bez trudu wyłączyć, aby wywiercić otwory w miękkich i delikatnych podłożach np. drewnie.
  • Mieszanie. Jeśli na etapie wykańczania wnętrza konieczne będzie wymieszanie zaprawy, kleju lub farby wystarczy, że osadzisz na wiertarce specjalną końcówkę i dokładnie wymieszasz preparat. To znacznie usprawni przebieg prac.
ranking wiertarek udarowych

Jak korzystać z wiertarki udarowej?

Aby praca z wiertarką udarową była bezpieczna i efektywna, musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, do których należy:

  • wybór odpowiedniej prędkości obrotów (w przypadku wąskich otworów lepiej sprawdzają się duże prędkości, w przypadku dużych – wolniejsze), dlatego wybieraj modele z regulacją prędkości,
  • prawidłowe ułożenie wiertarki – powinna znajdować się prostopadle do materiału, w którym wiercimy otwór, pomocny będzie tutaj na pewno ergonomiczny uchwyt,
  • przerywanie pracy wiertarki i włączanie wysokiego biegu w powietrzu – pozwala to oczyścić wiertarkę z pyłu,
  • zmiana tempa i kierunku obrotu powinna odbywać się przy wyłączonym silniku.

Jaka będzie dobra wiertarka udarowa?

Decydując się na zakup wiertarki udarowej, warto zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii, od których zależy bezpieczeństwo i efektywność pracy z narzędziem. Przede wszystkim stawiajmy na produkty znanych i cenionych producentów wiertarek. Zazwyczaj charakteryzują się one znacznie większą trwałością, solidnym wykonaniem oraz niezawodną pracą.

Przyjrzyjmy się również, jakiej mocy silnik posiada wiertarka i dopasujmy ją do swoich potrzeb. Jeśli jesteśmy osobami, które hobbystycznie majsterkują lub chcemy od czasu do czasu naprawić coś w domu – z powodzeniem wystarczy nam wiertarka udarowa o mocy około 500 W. Jeśli jednak urządzenie ma być wykorzystywane profesjonalnie, a nie tylko do użytku domowego – postawmy na silnik o dużej mocy, od 700 W i wyższej.

Kolejnymi parametrami, na które z całą pewnością warto zwrócić uwagę, jest prędkość obrotów wiertarki oraz częstotliwość udaru. Im wyższe, tym urządzenie lepiej będzie radziło sobie z wywiercaniem otworów w każdym materiale.

Zadbajmy również o swój komfort w czasie pracy – warto stawiać na modele o ergonomicznym kształcie, które posiadają obleczone gumą uchwyty wiertarki. Wiele urządzeń posiada dodatkowo systemy antywibracyjne, dzięki czemu praca z nimi jest mniej męcząca dla rąk, zwłaszcza przy długiej pracy ciągłej.

Kiedy warto postawić na młotowiertarkę?

Funkcja udaru pneumatycznego nie jest zarezerwowana jedynie dla profesjonalistów. Jeżeli często naprawiasz coś w domu lub systematycznie wykańczasz wnętrze czy właśnie stajesz w obliczu szeroko zakrojonego remontu, twój wybór powinien paść na sprzęt z udarem pneumatycznym.

Możesz też zdać się na młotowiertarkę, jeśli po prostu chcesz zaoszczędzić czas, jaki poświęcisz na wiercenie. Udar pneumatyczny sprawi, że wykonasz swoje zadania znacznie szybciej.

jaka wiertarka udarowa

Ranking wiertarek udarowych – poznaj nasze propozycje

Oferta wiertarek udarowych jest obecnie bardzo szeroka i różnorodna, co z jednej strony daje nam sporo możliwości wyboru, z drugiej jednak sprawia, że często nie wiemy, na co się zdecydować. Dlatego też przygotowaliśmy zestawienie wiertarek udarowych, wśród których znajdują się propozycje narzędzi wartych twojej uwagi.

Bosch GSB 13 RE Professional

Pierwszym urządzeniem, które jest bardzo atrakcyjną propozycją, jest wiertarka udarowa Bosch GSB 13 RE Professional. To sprzęt znanego i cenionego ze względu na wysoką jakość i wytrzymałość urządzeń producenta. Wiertarkę wyróżniają kompaktowe wymiary oraz stosunkowo niską wagę wynoszącą zaledwie 1,7 kg. Dzięki temu będzie idealną propozycją dla domowych majsterkowiczów. Wiertarka posiada wydajny silnik 600 W, dwa tryby pracy, wygodną boczną rękojeść oraz miękką okładzinę zwiększającą komfort i bezpieczeństwo pracy.

Makita HP1631K

Drugim urządzeniem, które warto polecić wśród modeli wiertarek, jest bez wątpienia Makita HP1631K. Urządzenie to zapewnia 2 tryby pracy – wiercenie z udarem lub bez. Posiada silnik o mocy 710 W, który jest w stanie poradzić sobie z każdym, największym nawet wyzwaniem, co znacząco ułatwia pracę. Wiertarka Makita to również bezpieczna i komfortowa praca – w zestawie znajdziemy ogranicznik głębokości, samo urządzenie zaś posiada antywibracyjną rękojeść, która obleczona jest w antypoślizgową gumę.

NAC Wiertarka udarowa IDE50-GY

To urządzenie dostępne w bardzo atrakcyjnej, przystępnej cenie będzie idealnym rozwiązaniem dla początkujących majsterkowiczów. Posiada kompaktowe wymiary, silnik o mocy 500 W. Zapewnia możliwość obrotów w obie strony, posiada prędkość obrotową 0-3000 obr./min oraz udar 0-48000 uderzeń/min. Jak więc widać, w niskiej cenie otrzymujemy naprawdę dobre parametry urządzenia.

Milwaukee PD-705 4933431955

Charakteryzuje się kompaktowym, ale jednocześnie mocnym silnikiem 705 W, co pozwala na efektywne i szybkie wykonywanie prac wiertarskich. Konstrukcja rękojeści wiertarki jest również kompaktowa i ergonomiczna, co zapewnia wygodne i bezpieczne użytkowanie. Wiertarka pracuje na różnych obrotach, co umożliwia użytkownikowi wykorzystanie jej w różnych zastosowaniach.

Ma również wyłącznik udaru, który pozwala na wiercenie bez udaru, co jest szczególnie przydatne przy pracy w bardziej delikatnych materiałach, np. tworzywach sztucznych. Metalowy uchwyt bezkluczowy 13 mm pozwala na łatwą i szybką wymianę wiertła bez konieczności korzystania z narzędzi.

Ta wiertarka udarowa marki Milwaukee nadaje się również do pracy stacjonarnej w stojakach wiertarskich o średnicy szyjki przekładni 43 mm. Wiertarka jest wyposażona w 4-metrowy kabel, co pozwala na swobodne poruszanie się podczas pracy.

DeWalt DWD024

Ta wiertarka akumulatorowa charakteryzuje się dużą mocą pobieraną wynoszącą 650 W oraz mocą użyteczną 302 W. Maksymalny moment obrotowy wynosi 8.6Nm, co pozwala na wykonywanie różnych prac wiertarskich. Jest wyposażona w funkcję regulacji prędkości bez obciążenia, której zakres wynosi od 0 do 2800 obr./min. Częstość udarów wynosi 47600 ud/min, co umożliwia wykonywanie precyzyjnych otworów w materiałach takich jak beton czy cegła.

Maksymalna średnica wiercenia w drewnie wynosi 25 mm, w stali 13 mm, a w betonie 16 mm. Waga urządzenia to tylko 1,82 kg. Można je zabrać ze sobą w dowolne miejsce, co czyni ją idealnym narzędziem dla osób, które potrzebują przenośnej i wydajnej wiertarki.

Autor: Kamila Łońska-Kępa