Szukaz wiertarki udarowej do domowego lub profesjonalnego użytku? Zobacz, jaka wiertarka udarowa będzie najlepsza.
Podpowiadaliśmy już, jaka wiertarko-wkrętarka będzie najlepsza. Dziś bierzemy na tapet kolejne urządzenie, które powinno zasilić domowy warsztat, czyli wiertarkę udarową.
Zobacz, jakie są rodzaje wiertarek udarowych oraz który typ urządzeń przyda ci się podczas domowego majsterkowania oraz amatorskich prac, a po który lepiej sięgnąć, jeśli przyjdzie ci przeprowadzić szeroko zakrojone prace remontowe.
Wiertarka udarowa to urządzenie, które wprawia wiertło nie tylko w ruch obrotowy, ale też sprawia, że z dużą częstotliwością uderza w podłoże.
W rezultacie zwiększa się nacisk wywierany na obrabiany materiał i możliwe jest znacznie szybsze wykonanie otworów czy bruzd w nawet twardym materiale. Wyróżnia się dwa rodzaje udarów: mechaniczny oraz pneumatyczny.
Udar mechaniczny stosuje się w zwykłych wiertarkach udarowych. W tym przypadku niezbędne jest dociskanie pracującego urządzenia do podłoża, aby wywiercić otwór. Zasadniczo wiertarki tego typu stosuje się podczas wiercenia w podłożach miękkich np. cegle czy betonie komórkowym.
Udar pneumatyczny stosuje się w bardziej zaawansowanych urządzeniach, jakimi są młotowiertarki, nazywane też młotami udarowymi.
W tym przypadku udar wytwarzany jest przez mały kompresor wprawiający w ruch tłoczek, uderzający następnie w bijak, a na ostatnim etapie w wiertło. Uzyskany w ten sposób udar ma znacznie większą moc niż w tradycyjnych wiertarkach udarowych i w rezultacie sprzęt zapewnia znacznie większe możliwości m.in. kucia bruzd czy skuwania starych materiałów wykończeniowych.
Zastanawiasz się, jaka wiertarka będzie najlepsza do betonu? Wiertarki z udarem pneumatycznym stosuje się do pracy w twardych podłożach, czyli betonie, betonie zbrojonym lub kamieniu.
Wiertarka udarowa moż być pomocna w wykonywaniu drobnych prac domowych, a także większych prac remontowych. Do czego przyda się wiertarka udarowa?
Funkcję udaru można bez trudu wyłączyć, aby wywiercić otwory w miękkich i delikatnych podłożach np. drewnie
Jeśli planujesz stosować wiertarkę udarową jedynie podczas niewielkich prac wykończeniowych i majsterkowania, wybierz wiertarkę udarową z podstawowymi funkcjami.
Sprzęt tego typu jest najczęściej wyposażony w uniwersalny uchwyt, do którego dołożysz różnego rodzaju końcówki czy tarcze szlifierskie. To dodatkowo pozwoli ci zwiększyć zakres zastosowania sprzętu, choć musisz pamiętać, że wciąż urządzenie będzie służyć jedynie do amatorskich zastosowań.
Szerzej zakrojone remonty i bardziej wymagające podłoża mogą okazać się zbyt dużym wyzwaniem dla zwykłej wiertarki udarowej. Jeśli zastanawiasz się, jaką wiertarkę kupić do 200 zł, to zdecydowanie swoje poszukiwania skoncentruj na tej kategorii sprzętu.
Mechanizm udaru pneumatycznego zapewnia znacznie większe możliwości niż jego mechaniczny odpowiednik.
Młotowiertarka pozwoli ci na wiercenie otworów w twardych podłożach, z którymi nie poradziłby sobie zwykły udar lub konieczne byłoby użycie bardzo dużej siły podczas wiercenia. Jeżeli zastanawiasz się, jaka wiertarka do betonu czy metalu będzie najlepsza, sięgnij po modele z udarem pneumatycznym.
Młotowiertarki nie musisz nawet dociskać, aby wywierciła otwór w podłożu. Dodatkowo sprzęt tego typu wyposażony jest w w uchwyt typu SDS. Dzięki niemu możliwe jest znacznie szybsze osadzanie wierteł.
W razie potrzeby wykonania bardziej precyzyjnych prac funkcję udaru można wyłączyć.
Bardzo przydatna funkcją, którą z pewnością docenisz podczas szerzej zakrojonych prac remontowych, jest kucie.
Za pomocą młotowiertarki możliwe jest przygotowanie np. bruzd pod przewody instalacji elektrycznej, co byłoby zupełnie nieosiągalne w przypadku tradycyjnego sprzętu z udarem. Urządzenie będzie też pomocne, jeśli np. przyjdzie ci skuwać stare płytki.
Funkcja udaru pneumatycznego nie jest zarezerwowana jedynie dla profesjonalistów. Jeżeli często naprawiasz coś w domu lub systematycznie wykańczasz wnętrze czy właśnie stajesz w obliczu szeroko zakrojonego remontu, twój wybór powinien paść na sprzęt z udarem pneumatycznym.
Możesz też zdać się na młotowiertarkę, jeśli po prostu chcesz zaoszczędzić czas, jaki poświęcisz na wiercenie. Udar pneumatyczny sprawi, że wykonasz swoje zadania znacznie szybciej.
Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając wiertarkę udarową lub młotowiertarkę? Przede wszystkim na moc – im większa, tym urządzenie będzie wydajniej pracować. Kolejny element to energia udaru. W tym przypadku sprawa ma się podobnie jak z mocą sprzętu – im energia jest większa, tym lepiej.
Artykuły, które warto przeczytać:
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny