Data modyfikacji:

Jaki grill elektryczny do domu wybrać?

Grille elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Wszystko ze względu na szybkość przygotowania potraw oraz możliwość korzystania ze sprzętu w niemal każdych warunkach. Grill elektryczny powinien znaleźć się w domu każdego, kto szczególnie chętnie spędza czas na rodzinnym grillowaniu latem, a równocześnie lubi zjeść kawałek soczystego mięsa z grilla w czasie zimowych mrozów. Jaki grill elektryczny do domu wybrać? Czy można korzystać z niego na balkonie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu grilla elektrycznego!
grill elektryczny

Grill elektryczny – dlaczego warto?

Grill elektryczny ma wielu zwolenników, którzy zwracają uwagę na różne aspekty. Przede wszystkim warto podkreślić fakt, że przygotowywanie potraw na grillu elektrycznym jest znacznie zdrowsze niż na grillu węglowym. Podczas zjadania mięsa przygotowanego na węglu dostarczamy sobie mniej więcej tyle toksyn, co znajduje się w paczce papierosów. To szczególnie istotna kwestia, jeśli posiłki mają zjadać małe dzieci. Właśnie z tego powodu grill elektryczny jest o wiele lepszym wyborem.

Drugą kwestią jest oszczędność czasu i pieniędzy. Oczywiście, grille węglowe są z reguły znacznie tańsze niż ich elektryczne odpowiedniki. Do użytkowania grilla węglowego niezbędne są jednak dodatkowe akcesoria jak węgiel czy rozpałka. Problem ten zupełnie nie dotyczy grilla elektrycznego – wystarczy podłączyć go do prądu i gotowe. Takie urządzenie znacznie szybciej się nagrzewa i utrzymuje stałą temperaturę, co w przypadku grilla węglowego jest właściwie niemożliwe do osiągnięcia.

Niewątpliwą zaletą grilla elektrycznego jest też brak ognia, dymu i nieprzyjemnego zapachu spalenizny. Dzięki temu grill elektryczny może być używany nie tylko na zewnątrz, lecz także w domu. Nie ma też przepisów zakazujących grillowania z wykorzystaniem grilla elektrycznego na balkonie.

Jaki grill elektryczny wybrać?

Grille elektryczne znacznie się od siebie różnią. Wybierając najbardziej odpowiedni model, musimy zwrócić uwagę na następujące aspekty:
  • moc grilla,
  • łatwość czyszczenia,
  • materiały, z których wykonano urządzenie,
  • rodzaj powierzchni grillującej,
  • typ grilla – wolnostojący czy do użytku na stole bądź innym meblu.
Wszystkie te kwestie mają ogromny wpływ na komfort użytkowania grilla elektrycznego. Poniżej podpowiemy, jaki grill elektryczny wybrać.

Grill elektryczny – jaka moc?

Większość grilli elektrycznych ma moc 1500 W. To optymalna moc, pozwalająca na stosunkowo szybkie przyrządzenie potraw. Istnieją grille o wyższej mocy, jednak ich cena jest znacznie mniej korzystna. Grille, których moc oscyluje w granicach 1000 W mogą okazać się zbyt słabe, a przygotowanie jedzenia na takim grillu trwa naprawdę długo.

Powierzchnia grillująca

Wśród grilli elektrycznych znajdziemy grille z rusztem i płytą grzewczą. Pierwszy przypomina nieco grill tradycyjny. Ruszt ma zazwyczaj duże rozmiary, co pozwala na przygotowanie sporej ilości jedzenia równocześnie. Z tego powodu świetnie sprawdzi się dla rodzin. Grill elektryczny z płytą grzewczą będzie zaś lepszym rozwiązaniem dla osób, które grillują sporadycznie bądź singli.

Typ grilla

Grille elektryczne dzielą się na te wolnostojące oraz te, które wymagają ustawienia na stole bądź szafce. Pierwsze są znacznie większe i lepiej sprawdzą się w przypadku dużego tarasu bądź w przydomowych ogródkach. Jeśli zaś szukasz grilla elektrycznego na balkon, lepszym wyborem będzie grill do ustawienia na stoliku. Zabierze on mniej miejsca, a zimą można go swobodnie schować w kuchennej szafce. Dodatkowo taki grill elektryczny jest bardzo praktyczny podczas gotowania zimą – można postawić go na kuchennym blacie i cieszyć się pysznymi potrawami.

Wykonanie grilla elektrycznego

Podczas zakupu grilla elektrycznego należy zwrócić szczególną uwagę na materiały, z których zostały wykonane poszczególne elementy. Tanie urządzenia zazwyczaj wyposażone są w plastikowe części, które szybko ulegają zniszczeniu. Droższe grille zaś mają elementy stalowe albo żeliwne. Warto sprawdzić, czy wszelkie metalowe części zostały zabezpieczone przed rdzewieniem zanim zostawimy grill na zewnątrz podczas letnich burz czy jesiennej pluchy. Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru grilla elektrycznego, są wszelkie uchwyty. Nienagrzewające się rączki to najlepsze rozwiązanie, dlatego warto sięgnąć po urządzenie, które nam to zapewni.

Czyszczenie grilla elektrycznego

Łatwość czyszczenia grilla elektrycznego to dość istotna sprawa. Im łatwiej utrzymać urządzenie w czystości, tym lepiej. W tym przypadku grille z rusztem nieco przegrywają z tymi wyposażonymi w płytę grzewczą.

W przypadku rusztu resztki jedzenia oraz tłuszcz kapią do wnętrza urządzenia, co może przyczynić się do jego krótszej żywotności. Istnieją jednak sposoby na utrzymanie rusztu w idealnej czystości. Wymagają one systematyczności i nierzadko mozolnego szorowania. Jeśli więc zależy ci na łatwym czyszczeniu grilla, wybierz model z płytą grzewczą.

Podsumowując, grill elektryczny to świetne rozwiązanie. Można korzystać z niego zarówno w ogródku, jak i na balkonie. Najlepszym wyborem będzie grill o mocy nie niższej niż 1500 W. Grille wolnostojące lepiej sprawdzają się na większej powierzchni – na balkon i do kuchni polecamy grille wymagające ustawienia na blacie.

Jeśli grillujesz sporadycznie i nie przygotowujesz większej ilości jedzenia, postaw na grill z płytą grzewczą. W przypadku rodzin lepiej sprawdzą się grille elektryczne z rusztem. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik ułatwi ci wybór najlepszego grilla elektrycznego.
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.