Data modyfikacji:

Jaki grill gazowy wybrać? 9 rzeczy do sprawdzenia

Niektórzy nie wyobrażają sobie grilla bez dymu i węgla. Niewątpliwie ma to swój urok i pozwala uzyskać niepowtarzalny smak potraw, jednak dziś postaramy się przekonać, że i grille gazowe można polubić. Tylko jak wybrać najlepszy grill gazowy? Oto 9 spraw, na które warto zwrócić uwagę.

1. Łatwość rozpalania

Rozpalanie tradycyjnego grilla to często droga przez mękę. Zwłaszcza wtedy, gdy węgiel jest wilgotny, a w pobliżu nie ma żadnej sensownej rozpałki. Do tego dochodzi czas, w którym węgiel zdąży się rozżarzyć, umożliwiając grillowanie potraw. O ile w czasie imprezy ze znajomymi cały ceremoniał może być miłym anturażem dla rozmów, to szybkie przyrządzenie kilku kawałków mięsa zazwyczaj jest skórką niewartą wyprawki. Grill gazowy uruchomisz w ciągu chwili.

2. Możliwość utrzymania stałej temperatury

Sporym problemem grillów węglowych jest utrzymanie stałej temperatury. Tymczasem wiele potraw wymaga grillowania w kontrolowanych warunkach. Przyrządzenie kiełbasek na grillu węglowym to banał, jednak upieczenie całego kurczaka może przysporzyć o wiele więcej problemu. Grille gazowe umożliwiają utrzymywanie jednakowej temperatury przez długi czas i nie zależy ona od ilości węgla, podmuchów wiatru czy wytapiającego się z mięs tłuszczu.

3. Różne strefy grillowania

Zaletą grilla gazowego jest możliwość wykorzystania tylko części rusztu. Większość modeli ma kilka osobnych palników (np. 2-3 palniki), które można włączać osobno. Dzięki temu możesz przygotować zarówno obiad dla dwóch osób jak i dużą plenerową imprezę. To oszczędność czasu i pieniędzy.

4. Wygoda

Każda impreza przy grillu węglowym wymaga oddelegowania jednej osoby, która niemal nie odchodzi od rusztu. To ciągłe dorzucanie i rozdmuchiwanie węgla, gaszenie płomieni i przekładanie mięs w chłodniejsze lub cieplejsze miejsce. Grill gazowy nie wymaga tak dużej troski, więc można skupić się na przyjemniejszych rzeczach.

5. Zdrowie i ekologia

Nie będzie zaskoczeniem, że grillowanie na węglu to niezbyt zdrowa forma obróbki żywności. Szkodliwe substancje wydobywają się na tylko z samego węgla, ale i kapiącego na żar tłuszczu. W przypadku grilla gazowego jest ich kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy mniej, co sprzyja zdrowiu i środowisku. Jeśli żyjesz zdrowo, wypróbuj też nasze przepisy na wege grilla.

6. Brak dymu węglowego

Dym węglowy odpowiada za charakterystyczny zapach potraw, ale nie zawsze jest pożądany. Na małych przestrzeniach (np. na balkonie lub tarasie) może utrudniać oddychanie lub przesączać swym zapachem ubrania. Inna sprawa, że często wiąże się z oporem ze strony sąsiadów. Grill na gaz nie dymi, więc część problemów masz z głowy. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie braku wędzonego posmaku potraw, możesz skorzystać z drewienek aromatyzujących. 

7. Dodatkowe palniki

Niektóre modele grillów gazowym mają dodatkowe palniki, umożliwiające gotowanie lub smażenie na patelni. To spora wygoda, bowiem wszystko można przygotować na miejscu i nie trzeba przynosić dodatków lub gorących napojów z kuchni.

8. Oszczędność

Cena 2,5 kg węgla drzewnego to ok. 7-10 zł. Węgiel nie jest wydajny, więc zużycie całego opakowania na jedną okazję to żadne zaskoczenie. Dla porównania, w ciągu 1 godziny palnik grilla gazowego zużywa maksymalnie ok. 0,5 litra gazu, co oznacza, że duża butla gazu (40-50 zł) może wystarczyć nawet na cały sezon grillowania.

9. Bezpieczeństwo

W wielu przypadkach kluczowym argumentem może być to, że grille gazowe są znacznie bezpieczniejsze od węglowych. Są zazwyczaj duże i stabilne, a sam płomień można ugasić w ciągu sekundy. W przypadku grilla na węgiel ryzyko rozniecenia pożaru jest znacznie większe, a kapiący tłuszcz może skutkować niekontrolowanymi salwami płomieni. 
Autor: Szymon Sonik