Data publikacji:

Jaki impregnat do kamienia naturalnego wybrać?

Naturalny kamień to ponadczasowy i elegancki materiał budowlany, który znajduje szerokie zastosowanie. Nie ma w tym nic dziwnego – prezentuje się szlachetnie i niezwykle efektownie. Jest to materiał funkcjonalny i trwały. Co więcej, możemy wybierać spośród wielu różnych rodzajów kamieni o różnej kolorystyce, fakturze czy właściwościach. Aby jednak kamienne elementy mogły prezentować się doskonale przez długi czas, konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie oraz pielęgnacja. Przyjrzyjmy się więc dziś potrzebom poszczególnych materiałów i sprawdźmy, jaki impregnat do kamienia naturalnego warto wybrać.
jaki impregnat do kamienia naturalnego

Impregnowanie kamienia naturalnego jest niezwykle ważne. Kamień, choć wydaje się być materiałem niezwykle trwałym, narażony jest na powstawanie stałych zabrudzeń, rozwój glonów oraz mchu. Co więcej, niektóre rodzaje kamienia naturalnego są nasiąkliwe, co w połączeniu z niskimi temperaturami może doprowadzać do ich uszkodzenia oraz powolnej erozji.

Nałożenie warstwy preparatu impregnacyjnego zabezpiecza powierzchnię kamienia przed wszystkimi tymi zagrożeniami, zapewniając mu idealny wygląd przez długi czas, a jednocześnie ułatwiając pielęgnację i czyszczenie. Warto wspomnieć również o tym, że odpowiednio dobrany impregnat może również pozytywnie wpłynąć na estetykę kamienia naturalnego, np. wzmacniając jego kolor.

Na co zwracać uwagę, wybierając impregnat do kamienia naturalnego? 

Oferta impregnatów do kamienia naturalnego jest obecnie bardzo szeroka i różnorodna. Decydując się na zakup preparatu, powinniśmy wiedzieć, co warto brać pod uwagę. Impregnat musi być oczywiście dostosowany do rodzaju kamienia, który chcemy zabezpieczyć. Inny środek musi być zastosowany w przypadku kamieni chłonnych (takich jak np. wapienie), inny zaś dla kamieni niskochłonnych.

Pod uwagę należy wziąć również miejsce, w jakim będzie wykorzystywany kamień (wewnątrz pomieszczeń lub na zewnątrz), a także funkcję, jaką będzie sprawować (w przypadku kuchennych blatów, gdy mogą mieć one kontakt z żywnością, stosuje się inne preparaty niż w przypadku np. kamiennych schodów).

Rodzaje impregnatów do kamienia naturalnego

W ofercie sklepów budowlanych możemy obecnie znaleźć bardzo duży wybór impregnatów do kamienia naturalnego. Ich podstawowy podział obejmuje produkty do kamieni nasiąkliwych, takich jak wapień, marmur, piaskowiec, trawertyn, alabaster czy dolomit. Impregnaty tego typu są najczęściej tworzone na bazie wody, która jest wystarczającym nośnikiem substancji zabezpieczających.

Drugim rodzajem są impregnaty do kamieni niskochłonnych, wśród których wymienić możemy granit, gnejs, bazalt czy sjenit. Ten rodzaj impregnatów cechuje zawartość rozpuszczalnika, który sprawia, że preparat skutecznie wnika w kamień i odpowiednio go chroni.

Jaki impregnat do kamienia naturalnego wybrać?

Kluczowe znaczenie ma jednak dobranie produktu do rodzaju kamienia oraz sposobu, w jaki będzie on wykorzystany. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej poszczególnym kamieniom oraz impregnatom, które są do nich przeznaczone.

Jako pierwszy rodzaj przedstawmy kamienie polerowane, które często wykorzystywane są np. jako blaty kuchenne czy parapety. W przypadku kamieni tego typu bardzo ważnym jest, aby impregnat był zabezpieczony przed zabrudzeniami. Polerowany kamień ma bowiem otwarte pory, co sprawia, że zabrudzenia z tłuszczu, wina, soku czy kawy stają się praktycznie nie do usunięcia.

Przeczytaj także: Impregnat do kostki brukowej. Ranking polecanych produktów

Impregnat do kamieni polerowanych powinien:

  • nie pozostawiać smug i filmu, 
  • wnikać w głąb kamienia, 
  • chronić przed tłuszczami oraz zabrudzeniami.

W związku z tym, poszukując produktu, który sprawdzi się w przypadku polerowanych powierzchni, warto stawiać na impregnaty, które oparte są na nośniku, który posiada stopień zwilżalności znacznie większy niż woda, a w jego składzie znajdziemy fluoro-polimery. Przykładem takiego impregnatu może być np. ProtectGuard MG Eco.

Kolejnym rodzajem kamieni naturalnych wymagającym impregnacji są kamienie nasiąkliwe. Ten rodzaj kamieni bardzo często wykorzystywany jest w budownictwie oraz przy tworzeniu płyt nagrobnych. Oznacza to, że ma stały kontakt z czynnikami atmosferycznymi, które mogą poważnie naruszać jego strukturę. Mowa tu nie tylko o nasłonecznieniu, wilgoci i niskich temperaturach, które powodują erozję, ale również o rozwoju grzybów, mchów czy glonów. Aby tego uniknąć, powinno zastosować się impregnaty krzemoorganiczne lub silanowe.

Pierwszy rodzaj impregnatów zawiera w swoim składzie krzem, który jest również bardzo ważnym składnikiem budowy kamieni naturalnych. Dzięki temu wzmacnia strukturę kamienia i chroni go przed erozją. Drugi rodzaj, czyli impregnaty silanowe, są paroprzepuszczalne, co ma szczególne znaczenie w budownictwie. Przykład impregnatu, który sprawdzi się w przypadku tych kamieni, to Nanostone Rock Wet. To wysokiej jakości wydajny produkt, który charakteryzuje się właściwościami hydrofobowymi. Zastosowany na kamiennych powierzchniach nie tylko skutecznie chroni je przed erozją, ale również osiadaniem zabrudzeń.

Podsumowując, kluczowe znaczenie przy wyborze impregnatu do kamienia naturalnego ma jego rodzaj. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wielu producentów tworzy produkty stworzone specjalnie dla danego rodzaju kamienia. Mają one idealnie dobrany do rodzaju kamienia skład, dlatego też możemy mieć pewność, że odpowiednio go zabezpieczą.
Autor: Kamila Łońska-Kępa